معاون فنی و تولید انجمن سیمان عنوان کرد،

سیمانی ها در انتظار رونق پروژه های عمرانی

صنعت سیمان جزو صنایعی در کشور به شمار می رود که به اهداف خود در سند چشم انداز بیش از پیش نزدیک شده است. از این رو این صنعت در زیرساخت ها با هیچ گونه مشکل خاصی روبه رو نیست اما آنچه در سال های گذشته این صنعت را با چالش روبه رو کرده مازاد تولید و رکود در بازار داخلی و از دست دادن برخی بازارهای صادراتی است. از این رو سیمانی ها از یکسو از دولت دوازدهم انتظار دارند در پی رونق اقتصادی، رونقی نیز به بازار سیمان بخشد. از سوی دیگر نیز با فعال کردن رایزن های اقتصادی و تجاری خود، بازارهای صادراتی بیشتری برای این صنعت خاکستری بیابند.

سیمانی-ها-در-انتظار-رونق-پروژه-های-عمرانی

خواسته سیمانی ها بازگشت رونق به بازار است

به گزارش پیام ساختمان، مهم ترین خواسته سیمانی ها از دولت یازدهم رونق بازار و راه اندازی پروژه های عمرانی است. در این باره نادر غفاری، معاون فنی و تولید انجمن سیمان عنوان کرد: یکی از مهم ترین انتظارهای ما این است که وضعیت اقتصادی کشور بهبود یابد و فضای کسب وکار بهتر از قبل شود. از این رو با بهبود فضای کسب و کار و فضای اقتصادی در کشور صنایع به سمت بهبود و رونق پیش خواهند رفت.

غفاری در ادامه خاطرنشان کرد: از سوی دیگر اگر فعالیت های عمرانی دولت آغاز و سرمایه گذاری در زیرساخت ها بیشتر شود، می توان شاهد رونق بیشتری در بازار سیمان نیز بود. بنابراین مهم ترین مسئله این است که دولت بتواند فضای اقتصادی را در کشور بهبود بخشد. وی همچنین با اشاره به موضوع صادرات عنوان کرد: از سوی دیگر موضوع قابل توجه ساماندهی صادرات خواهد بود. یکی از مهم ترین موضوع هایی که سبب صادرات بیشتر و بهتر خواهد شد، موضوع دیپلماسی است که باید از سوی دولت حل و فصل شود و در این زمینه سازمان توسعه تجارت در بخش صادرات باید فعال تر عمل کند تا بتواند راهی برای صادرات به ویژه به کشورهای همسایه باز کند.

معاون فنی و تولید انجمن سیمان با تاکید بر اینکه درباره زیرساخت های سیمان با مشکلی روبه رو نیستیم، عنوان کرد: درباره زیرساخت ها با هیچ مشخصه ای روبه رو نیستیم. تنها موضوع دارای اهمیت این است که در شرایط فعلی از مجوز دادن به واحدهای جدید به شدت پرهیز کنیم چراکه در سال 95 متوسط تولید کارخانه های سیمانی حدود 70درصد بود و هم اکنون نیز با 30درصد ظرفیت خالی در سیمان روبه رو هستیم. ما حتی به وزارتخانه به طور کتبی اعلام کردیم تا مجوزی برای واحد جدید صادر نکنند. غفاری در ادامه توضیح داد: چون در کشور سالانه حدود 80میلیون تن سیمان تولیدی داریم و سرانه مصرف ما در شرایط فعلی به ازای هر نفر به 1000کیلوگرم رسیده است.

همین سرانه در کشورهای در حال توسعه نیز بین 1000 تا 1200 کیلوگرم است. وی در ادامه تاکید کرد: بنابراین ما به لحاظ زیرساخت های تولید سیمان در کشور به افق چشم انداز سال 1404 رسیده ایم اما موضوع این است که باتوجه به وضعیت رکود در حوزه صنعت ساختمانی و پروژه های عمرانی دولت تا حدی از تولید فاصله پیدا کرده ایم. وی در پاسخ به این پرسش که باتوجه به مازاد سیمان در کشور دولت برای صادرات چه اقدام هایی می تواند انجام دهد، گفت: برای توسعه صادرات باید سازمان توسعه و تجارت بتواند فعال تر عمل کند. دولت نیز باید بتواند ارتباطات تجاری و سیاسی خود را با کشورهای دیگر بهتر کند. از این رو بخش تجاری ما در سفارتخانه ها باید فعال تر از گذشته عمل کنند.

معاون فنی و تولید انجمن سیمان با اشاره به سیاست هایی که عراق در قبال سیمان ما در پیش گرفته، بیان کرد: عراق هر روز یک قاعده و قانونی برای سیمان ارائه می دهد و ما در عمل شاهد هستیم در این زمینه ثباتی ندارد اما عملکرد ما هم در این شرایط نشان می دهد به لحاظ تجاری در این کشور چندان فعال عمل نکرده و رایزن فعالی نداشته ایم، در غیر این صورت ممکن بود با یک رایزن مناسب بتوانیم همین بازار بی ثبات عراق را به گونه ای در دست بگیریم.

کشورهای همسایه را برای صادرات دریابیم 

ساماندهی بازار صادرات سیمان یکی از مباحث با اهمیت برای سیمانی ها به شمار می رود. در این باره حسن صباغیان بیدگل، کارشناس حوزه سیمان اظهار کرد: انتظارهای ما از دولت آینده این است که اجازه صادرات از سمت غرب و شرق کشور به راحتی وجود داشته باشد و تسهیلاتی برای صادرات به کشورهایی چون عراق، افغانستان و عمان ایجاد کند. صباغیان بیدگل، موضوع قابل توجه را در شرایط کنونی بازگشت رونق به بازار برشمرد و گفت: موضوع قابل توجه در شرایط کنونی این است که پروژه های عمرانی دولت در حال رکود به سر می برند و در عمل هم شاهد هستیم سیمان خرید و فروش چشمگیری ندارد و تولیدکنندگان به زحمت می توانند محصولات خود را به فروش برسانند. از این رو ایجاد بازار لازم برای رونق یکی از ضرورت ها به نظر می رسد. در حقیقت خواسته سیمانی ها بازگشت رونق به بازار است.

وی در ادامه یادآور شد: البته هرچند دولت سال گذشته مصوبه ای برای مازاد سیمان به تصویب رساند که بخشی از سیمان شرکت های تولید داخل را خریداری کند که این موضوع از طریق وزارت راه، مسکن و شهرسازی پیگیری شد اما این بازار نیازمند یاری های بیشتری است. این کارشناس سیمان در پاسخ به این پرسش که دولت چه برنامه ها یا تسهیلاتی برای صادرات بیشتر برای سیمانی ها می تواند ارائه کند، اظهار کرد: دولت باید ارتباطات خود را با کشورهای همسایه بهتر کند و پس از آن بازاریابی در این زمینه انجام شود.

صباغیان بیدگل در ادامه خاطرنشان کرد: کشور عمان به واردات سیمان از طریق ایران علاقه مند است، از این رو اگر بتوانیم سیمان غرب و جنوب را به این کشور صادر کنیم، می توانیم این کشور را جایگزین عراق کنیم. وی با تاکید بر این نکته که می توانیم موضوع فروش کلینکر به عراق را هم مدیریت کنیم، عنوان کرد: البته در بازار عراق هم می توانیم فروش کلینکر را ساماندهی کنیم چراکه درحال حاضر واحدهای تولیدی ما کلینکر را به نرخ ارزان تر به فروش می رسانند و تفاوت فاحشی قیمتی در این زمینه وجود دارد و این برای صنعت سیمان ضررده خواهد بود.

صباغیان بیدگل تاکید کرد: حداقل در زمینه فروش کلینکر ساماندهی هایی انجام شود تا با نرخ معقول بتوان کلینکر را به عراقی ها فروخت. وی در پاسخ به این پرسش که آیا می توانیم بازار عراق را به بازار خود بازگردانیم، گفت: عراقی ها از ما کلینکر خریداری کرده و پس از سایش آن، سیمان تولید می کنند. از این رو با توجه به کارخانه هایی که در عراق سایش انجام می دهند، امکان بازگشت این کشور به بازار ما بعید به نظر می رسد.

عراقی ها با شرکت های خارجی مشارکت هایی داشته اند و درحال حاضر تنها از شرکت های ایرانی کلینکر خریداری کرده و خود به سیمان تبدیل می کنند. سرمایه گذاران خارجی هم در شرکت های آنها سرمایه گذاری کرده اند و بازگشت آنها به سیمان ایران به طور تقریبی بعید به نظر می رسد. بنابراین باید به کشورهای دیگر حوزه خلیج فارس که نیاز به سیمان دارند و خود نیز تولید ندارند، توجه بیشتری داشته باشیم. این کشورها می توانند جایگزین عراق شوند.

انتهای خبر/پ
در ارتباط با این مطلب بیشتر بخوانیم :
×