سیمان صادراتی گران می شود

رئیس انجمن صنفی صنعت سیمان از افزایش نرخ صادرات سیمان در نیمه دوم امسال خبر داد و گفت: با توجه به از دست رفتن بازار عراق برای صادرات سیمان، مشتری های جدیدی ازجمله قطر، کویت، تانزانیا و بنگلادش پیداکرده ایم که جایگزین عراق شوند.

به گزارش پیام ساختمان، صنعت سیمان در حال حاضر به دلیل نداشتن تقاضا کمتر از ظرفیت اسمی تولید می کند، چراکه طی سالهای اخیر ساخت وساز با رکورد مواجه بوده است و از سوی دیگر عراق بزرگ ترین بازار صادراتی این محصول بوده که طی سال های اخیر به دلیل راه اندازی دو کارخانه در کشورش دیگر به سیمان ایرانی روی خوش نشان نداد و باعث شد بخشی از بازار این محصول از دست برود. البته اکنون رایزنی هایی صورت گرفته که بازارهای جدیدی برای این محصول تعریف شود.

دراین باره عبدالرضا شیخان افزود: امروز مشتری های زیادی ازجمله قطر، کویت، تانزانیا و بنگلادش پیداکرده ایم که مقدار زیادی سیمان می توانیم به این کشورها صادر کنیم.

وی در رابطه با راهکارهای افزایش فروش سیمان گفت: اگر جاده های بتنی ساخته شوند سالانه حدود دو – سه میلیون تن بیشتر به فروش سیمان اضافه نمی شود؛ لذا باید تحولی جدی صورت گیرد و باید روی صادرات تمرکز کنیم. البته با توجه به اتفاقات اخیر به مشکل برخوردیم. بااین حال صادرات سیمان به کشورهای آسیای دور را پیگیری می کنیم، چراکه چین میزان تولید سیمان را کاهش داده و فضا برای صادرات سیمان ایران بازشده که البته این شرایط مقطعی است. برای مثال در عراق صادرات خوبی داشتیم که دیگر ادامه پیدا نکرد.

شیخان بابیان این که سعی کردیم شفافیت ایجاد کنیم، گفت: نگاه ما به صنعت سیمان این است که بتوانیم آن را به عنوان یک صنعت و اشتغال حفظ کنیم و روند تولید و قیمت را به نقطه تعادل برسانیم.

رئیس انجمن صنفی صنعت سیمان خاطرنشان کرد که ارز حاصل از صادرات سیمان وارد سامانه نیما می شود.

وی درباره توافق تخفیف 30 درصدی کشتیرانی به هزینه حمل ونقل صادرات سیمان گفت: این توافق هنوز محقق نشده است.

شیخان یادآور شد: با توجه به اینکه وزارت صنعت در شرکت کشتیرانی سهام دارد، قرار بود سود سهام این وزارتخانه به عنوان یارانه برای صادرات محصولات صنعتی از قبیل سیمان اختصاص یابد اما چون شرکت کشتیرانی در زیان است، سودی نبوده که بخواهند به ما بپردازند.

رئیس انجمن صنفی صنعت سیمان اظهار کرد: علیرغم تحریم ها، در دهه 80 ظرفیتی ایجاد شد که توانستیم با هماهنگی دولت میزان تولید را بالا ببریم و در این مدت میزان تولید 2.5 برابر قبل بود اما این روند ادامه پیدا نکرد و حتی در سال های اخیر با رشد منفی در تولید مواجه شدیم و رکود ساخت وساز به صنعت سیمان به ویژه کارخانه هایی که تازه در مدار تولید قرارگرفته بودند، لطمه زد.

او بابیان اینکه به دلیل کاهش نقدینگی، میان کارخانه ها رقابت منفی ایجادشده است، افزود: با وزارت صنعت هماهنگ کردیم و تصمیم گرفتیم به اندازه ای تولید نکنیم که نتوانیم بفروشیم و بررسی کردیم که صنعت سیمان با چه ظرفیت بهینه ای تولید کند و با چه قیمتی بفروشد که کارخانه ها سرپا بمانند و اشتغال خود را حفظ کنند و به اندازه نیاز داخل و صادرات تولید کنند.

شیخان ضمن انتقاد از رقابت منفی میان تولیدکنندگان اظهار کرد: رقابت منفی باعث شد کارخانه ها قیمت سیمان را کاهش دهند که برای جلوگیری از زیان تولید، قرار شد کارخانه ها بر اساس نیاز داخلی و صادراتی تولید و توزیع داشته باشند و تخفیف ها را کم کنند. البته تا امروز قیمت فروش سیمان از قیمت مصوب کمتر بوده است.

رئیس انجمن صنفی صنعت سیمان تصریح کرد: برای بهره وری در این صنعت باید تخفیف ها حذف و به قیمت مصوب اضافه شود اما هنوز درزمینهٔ میزان افزایش قیمت به جمع بندی نرسیده ایم.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 339فهرست مطالب شماره 339
در ارتباط با این مطلب بیشتر بخوانیم :
×