بدون حمایت دولت، صادرات سیمان رشد نخواهد کرد

عراق، بازار سنتی سیمان ایران، دیگر از ایران سیمان وارد نمی کند. البته بازارهای صادراتی دیگری جایگزین عراق شده اند، اما هنوز هم صادرات سیمان با مشکلات و مسایل خود رو به رو است. افزایش قیمت دلار و خروج امریکا از برجام هم در صادرات سیمان، مشکلاتی ایجاد کرده است.

به گزارش پیام ساختمان، مرتضی لطفی در خصوص آخرین وضعیت صادراتی سیمان کشور مواردی را مطرح کرد که از نظر می گذرد.

*وضعیت صادرات سیمان چگونه است؟

با توجه به ظرفیت سازی عراق و قطع صادرات سیمان ایران به این کشور، افغانستان و پاکستان جایگزین بسیار خوبی برای پر کردن خلا صادرات به عراق شده اند. سال گذشته کل کشور توانستند 9 تا 11 میلیون تن سیمان صادر کنند. بنابراین فکر می کنند با توجه به میزان ظرفیت قابل توجهی که امروز به 88 میلیون تن در کشور رسیده و بیشترین مصرف داخلی رقمی معادل 50 میلیون تن است، صنعت سیمان باید در ارتباط با صادرات تلاش و برنامه ریزی کند.

*چه اقداماتی برای صادرات بیشتر سیمان صورت گرفته است؟

اخیرا جلسه در انجمن صنفی تشکیل شد. در این جلسه آقای شریعتمدار، وزیر صنعت شرکت داشتند. در این جلسه درباره زیرساخت ها، مشوق های لازم برای این صنعت بحث شد. در حوزه حمل و نقل و با توجه به اینکه سیمان کالایی محلی است و شعاع صادراتی اش نمی تواند بیشتر از 300 کیلومتر باشد، تقاضا شد در قالب یارانه حمل و نقل کمکی به این صنعت شود. بنابراین انجمن کارش را خوب شروع کرده و اخیرا هم قراردادهای 2 میلیون تنی برای فروش کلینکر به کشورهای مختلف منعقد کرده است. اگر محدودیت در صادرات سیمان داشته باشیم، اما در صادرات حوزه کلینکر ظرفیت خوبی در قالب متقاضیان بین المللی داریم.

امیدوارم با توجه به مصرف انرژی بالای صنعت سیمان، شرایط برای مصرف این مقداری که تولید می کنیم در داخل کشور فراهم شود. به اعتقاد من به منظور حفظ ظرفیت ها مجبوریم تولید و صادر کنیم چرا که ارزش افزوده ای در حوزه صادرات وجود ندارد. به همین دلیل هم بخشی از انرژی کشور به این ترتیب صادر می شود ولی در هرصورت برای اینکه ظرفیت سازی شده و امروز هم 88 میلیون تن در کشور ظرفیت وجود دارد باید برای صادرات اقدامات بیشتری انجام داد. در حال حاضر مصرف داخلی رقمی معادل 50 میلیون تن است. به این ترتیب برای 30 میلیون تن ظرفیت معطل مانده بایستی برنامه ریزی کنیم، اما در حال حاضر از 30 میلیون تن، تنها توانسته ایم 10 میلیون تن صادر کنیم. بنابراین باید برنامه ریزی صادراتی را توسعه دهیم.

*دولت چه اقدامی برای صادرات انجام داده است؟

بدون شک، بدون حمایت دولت حوزه صادرات بیش از این رشد نخواهد کرد.

*با توجه به خروج امریکا از برجام و افزایش قیمت دلار، مشکلی برای پرداخت سیمان صادراتی وجود ندارد؟

کماکان به دلیل تحریم ها و مشکلاتی که ترامپ ایجاد کرده، در مبادلات ارز و پول مشکل داریم. به همین دلیل هم با بعضی کشورها به صورت ریالی معامله می کنیم. دولت بایستی برای این موضوع هم تصمیم بگیرد. بیشتر صادرات سیمان ایران به کشورهای همسایه صورت می گیرد، به این ترتیب باید به بازار 300 میلیون نفری فکر کرد، نه فقط بازار 80 میلیون نفری.

*موانع صادرات سیمان چیست؟

زیرساخت وجود ندارد. حمل و نقل زمینی هم با موانع همراه است. حمل و نقل دریایی با توجه به قیمت سوختی کشتی ها، اصلا مقرون به صرفه نیست و امکان رقابت را از بین می برد. این ها مسایلی است که صادرات سیمان امروز با آن دست و پنجه نرم می کند.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 338فهرست مطالب شماره 338
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×