تحریم های آمریکا تاثیری بر صنعت سیمان نمی گذارد

رئیس انجمن کارفرمایان صنعت سیمان کشور گفت: قیمت سیمان گران نشده است، ولی امکان ادامه تولید و عرضه با این قیمت هم وجود ندارد.

به گزارش پیام ساختمان، سید محمد اتابک رئیس انجمن کارفرمایان صنعت سیمان کشور معتقد است تحریم های جدید آمریکا که قرار است از چند ماه بعد اعمال شود، هیچ تاثیری روی صنعت سیمان کشور نخواهد داشت.

وی افزود: تجربه تحریم های پیش از این نشان داده است که صنعت سیمان هم توانست پروژه هایش را ادامه بدهد و هم تولید را بالاتر ببرد. صنعت سیمان شرایطی دارد که تولید و توسعه اش وابستگی خاصی به کشورهای خارجی و غربی ندارد و این وابستگی در حداقل است و ما امکان تداوم تولید را بعد از هر گونه تحریمی به راحتی داریم.

وی گفت: تنها مطلبی که وجود دارد این است که مسئولین باید با شرایط صنعت سیمان همراهی کنند و باید توجه داشته باشیم که حجم مصرف داخلی وقتی پایین می آید به دلیل وجود هزینه های ثابت، قیمت تمام شده بالا می رود. درنتیجه شرایطی را باید ایجاد کرد که کارخانه های سیمان کشور امکان تداوم تولید را با اضافه هزینه هایی که الان به آن ها تحمیل می شود، داشته باشند.

اتابک با اشاره به اینکه بسیاری از کارخانه های سیمان در بورس، سودهایشان تقلیل پیدا کرده است، گفت: امید است با بازنگری که در سهمیه های جدید تولید کارخانه ها صورت گرفته و همچنین نگاه واقع بینانه ای که مسئولان به افزایش قیمت تمام شده تولید خواهند داشت، شرایط صنعت سیمان بهبود می یابد و ما شاهد تداوم تولید صنعت سیمان و اشتغالزایی در این حوزه خواهیم بود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در صادرات سیمان مشکل خاصی وجود دارد یا در زمان تحریم به وجود خواهد آمد؟ گفت: الان در صادرات مشکلی وجود ندارد البته ریالی پول صادرات را دریافت می کنیم.

اتابک با اشاره به اینکه بخش زیادی از ظرفیت تولید مورد استفاده قرار نمی گیرد، گفت: به ظرفیت اصلی تولید سیمان در کشور نرسیده ایم؛ میانگین ظرفیت تولید سیمان الان در کارخانه ها 60 تا 65 درصد است و حدود 40 درصد ظرفیت واحدها خوابیده است. البته این موضوع از سال های قبل شروع شده بود و ما شاهد کاهش ظرفیت تولید بودیم ولی امسال هزینه های تولید هم به شدت افزایش پیدا کرده است.

این فعال صنعتی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا قیمت سیمان گران شده است، گفت:«قیمت سیمان گران نشده است، ولی امکان ادامه با این قیمت آیا وجود ندارد.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 337فهرست مطالب شماره 337
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×