سنگ

شمار نشریه : 216

کد مطلب : 2379
سنگ میراثی گرانبها برای همه نسل‌ها و حامل آرمان‌های بزرگ و جاودانی انسان است و انسان هائی که خواستند از مرز زمان بگذرند و آثار آنها از نسلی به نسل دیگر گذر کند سنگ را به خدمت گرفته‌اند سنگ‌های تزیینی یکی از انواع سنگ است  که کیفیت فنی و زیبایی‌اش آن را به‌صورت ماده‌ای در آورده که به سبب عمر زیاد و ظاهر جذاب موارد استفاده بسیاری پیداکرده و تقاضای بیشتر برای این ماده معدنی و اشتیاق به استفاده از آن روزبه‌روز برای زینت بخشیدن به محیط زندگی بیشتر می‌شود.
ایران ازنظر تولید سنگ رتبه بالایی در بین کشورهای دیگر دارد و کیفیت سنگ ایرانی بسیار مناسب است و با وجود اینکه  کشور ما ازلحاظ تولید سنگ طبیعی  جایگاه بسیار بالایی دارد، مراکز تولید سنگ مصنوعی  جایگاه بسیار خوبی یافته‌اند. توليد سنگ مصنوعي در كشور، اشتغال‌زا و درآمدزاست چراکه با احداث و راه‌اندازي خطوط توليد اين محصول، نيروي انساني قابل‌ملاحظه‌ای مشغول به کارشده و درآمدزايي مطلوب حاصل مي‌شود.
در ادامه سلسله مطالب کالای برتر، در این شماره از نشریه پیام ساختمان ، سراغ تولیدکنندگان و انبوه‌سازان رفته‌ایم تا نظر آنها را درباره سنگ طبیعی و مصنوعی جویا شویم. البته لازم به ذکر است مطالب عنوان‌شده صرفاً اظهارات مخاطبان بوده و الزاماً نظر نشریه نیست.
مزایای استفاده از سنگ
 محمد سالار تبار، درباره سنگ‌های ساختمانی به خبرنگار ما گفت: سنگ يکی از ابتدایی‌ترین مصالح ساختمانی است که انسان برای ساختن ابزار و پناهگاه‌ها و رفع نياز خود از آن استفاده کرده است.البته در ساختمان‌های سنگی از سنگ لاشه همراه با ملات های گچ و آهک استفاده‌شده است.
وی ادامه داد: اگرچه سنگ به علت سنگينی و مشکلات حمل‌ونقل و استخراج تا حدی جای خود را به مصالحی نظير آجر داده اما همچنان اهميت خود را در ساختمان‌های سنگين و سخت نظير پل‌ها ، تونل‌ها بهمن‌گیرها، ديوارهای حائل و سنگ‌چین‌ها و کرسی چین‌ها و غيره حفظ کرده است. به گفته وی مقاومت در برابر کشش ، تحمل فشار ، نفوذپذيری ، پايداری ازجمله ویژگی‌های این نوع سنگ است.
استقبال از نمای سنگی
تراب محمدی، ازجمله انبوه‌سازانی است که مصالح موردنیاز خانه‌هایی را که می‌سازد،خودش تهیه می‌کند. وی درباره استقبال مردم از سنگ گفت:بسیاری از مشتریان من ترجیح می‌دهند نمای خانه خود را سنگی کنند و سنگ طبیعی برای اقشار متوسط رو به بالا طرفداران خاص خودش را دارد. به گفته وی برخی صاحبان برج‌ها ترجیح می‌دهند کف آشپزخانه خود را با سنگ فرش کنند.
سازگاری سنگ با محیط
مهدی داوود خواه یکی از کارشناسان سنگ درباره استفاده از سنگ به پیام ساختمان گفت:سنگ با محیط سازگاری خوبی دارد و هیچ‌گونه آلاینده‌ای که برای سلامتی مضر باشد را ندارد.
وی افزود: هیچ‌یک از مصالح ساختمانی تنوع رنگ و ساختاری زیبا مثل سنگ ندارند. ضمن اینکه سنگ به‌مرورزمان زیباتر می‌شود،درحالی‌که مصالح مصنوعی با گذشت زمان کیفیت خود را از دست می‌دهند.قیمت آن نیز ارزان است و برای تولید واقعی آن به هیچ انرژی نیاز نیست و از انرژی تنها برای استخراج و فرآوری آن استفاده می‌شود.
سنگ تراورتن
محمودی یکی از فعالان درباره سنگ تراورتن گفت: انواع سنگ‌هاي تراورتن با نام‌هاي كالسرخ‌، ترشاب‌، ممتاز آتشكوه‌، طرق‌، ماكو‌، ابيانه‌، آبگرم‌، كا‌شان‌، خورهه و آقامحمدي و‌ در بازار وجود دارد که هرکدام قیمت متفاوتی دارد. وی ادامه داد: تفاوت قيمت تراورتن از يك نوع و از يك محل غير از كيفيت فرآوري سنگ‌، به رنگ و نوع رگه‌هاي آن بستگي دارد‌. مرمر از تغيير يافتن سنگ تراورتن حاصل مي‌شود که قیمت آن از انواع دیگر سنگ بیشتر است.
 ویژگی سنگ خوب
‌حایری، مدیرعامل سنگ حایر درباره ویژگی‌های سنگ مناسب به خبرنگار ما گفت:سنگ باید ساختمانی سالم داشته باشد یعنی شیار،ترک و رگه‌های سست نداشته و بدون هرگونه خلل و فرج باشد. همچنین پوسیدگی نداشته و آلوده به مواد طبیعی و مصنوعی نباشد.البته شرایط فیزیکی و شیمیایی محیط را تحمل نماید.
سمنت پلاست
جعفر احمدی یکی از فعالان بازار سنگ ، درباره سنگ مصنوعی سمنت پلاست گفت: سمنت پلاست يا سيمان پليمر شده نوعی سنگ مصنوعی است که با استفاده از ترکیبات پلیمری و نانو موجب تغییر ساختار مولکولی سیمان و مواد معدنی شده ، و با توجه به انجام واکنش‌های پلیمریزاسیون و تشکیل شبکه زنجیره‌ای مستحکم در سیمان به وجود می‌آید اين واكنش سبب كريستاله شدن سيمان و تشكيل شبكه بلوري در آن می‌شود و در نهايت محصول تولیدشده به مقاومت فشاری و خمشی حدود 3 برابر بتن می‌رسد ، همچنین مشخصاتی همچون تراکم بافت مولکولی محصول ، پیوستگی سطحی محصول ، خاصیت آب‌گریزی ، افزایش چسبندگی و ... را به وجود می‌آورد . در چنين شرايطي ازلحاظ استحکام نسبت به بسياري از سنگ‌های طبیعی برتری دارد.
به گفته وی جذب آب تا 4 برابر کمتر از سنگ‌های طبیعی و دارای قیمتی معادل با  نصف قیمت سنگ‌های طبیعی است که همین امر موجب استقبال روزافزون خریداران گردیده است.
سنگ‌های مقاوم
رنجبر، مدیرعامل شرکت کرد استون (عقیق سنگ) گفت: سنگ‌های تولیدی ما از ترکیب مجدد سنگدانه های طبیعی با کاتالیزور مخصوصی که شامل ترکیبات استحکام دهنده، شفافیت دهنده و مقاوم کننده در برابر تغییرات دمایی است، تولید می‌شود.
وی ادامه داد: در این نوع سنگ درزها مشخص نیست و مقاومت بالایی در مقابل فرسایش دارد و برای کف ساختمان نیز استفاده می‌شود.البته قیمت آن بسیار زیاد است و برای مکان‌هایی که ظرافت بیشتری دارد استفاده می‌شود .
 رنجبر تأکید کرد:این نوع  سنگ نسبت به نوع کرین مقاومت  بیشتری دارد و قیمت آن نیز 50 درصد کمتر است.
ضمن اینکه اختراعي بوده که تاکنون چندين مدال طلاي اختراع برتر و کيفيت برتر را به خود اختصاص داده است . اين تکنولوژي در چندين کشور سردسير دنيا مورداستفاده قرارگرفته و مقاومت محصول در مقابل تغيير رنگ و یخ‌زدگی با حداقل جذب آب از بهترين ویژگی‌های آن است.
وی ادامه داد : رنگدانه هاي طبيعي اکسيد آهن رنگ موردنظر را به اين سنگ‌ها می‌دهد و ترکيبي که از اين راه به دست می‌آید در قالب‌هایی ريخته می‌شود که داراي نقش و نگارهاي سنگ‌های طبيعي است و به اين سنگ‌ها سيمايي کاملاً طبيعي می‌دهد.
رنجبر خاطرنشان کرد: موادي که در خط توليد اين محصولات به‌کاررفته طوري انتخاب‌شده که براي کارهاي داخلي و خارجي ساختمان چه در کف و چه در نما ایدئال است و این سنگ‌ها  در مقابل فشار ،نور،اشعه ماورای بنفش و ناملايمات جوي بسيار مقاوم بوده و پس از نصب ، مانند سنگ طبيعي و بهتر از آن رفتار می‌نماید.
استقبال از سنگ تراورتن
سنگ تراورتن بیش از سایر سنگ‌ها مورد استقبال قرار می‌گیرد. مرادخانی کارشناس سنگ  با بیان این مطلب گفت: بافت سنگ‌ها بسیار حائز اهمیت است و برخی معادن از سنگ‌های باکیفیت‌تری برخوردارند. به‌عنوان‌مثال محلات باکیفیت‌ترین معادن سنگ تراورتن را دارد.