اخبار ساختمان ، مطالب و مقالات ساختمانی

خانه هوشمند کوباکو در بیست و دومین نمایشگاه صنعت ساختمان
حضور اختصاصی شرکت دانش بنیان خانه هوشمند کوباکو در پاویون صندوق شکوفایی دانش بنیان ریاست جمهوری؛

خانه هوشمند کوباکو در بیست و دومین نمایشگاه صنعت ساختمان

شرکت دانش بنیان خانه هوشمند کوباکو در بخش هوشمندسازی ساختمان با کاملترین سبد محصولات در بیست و دومین دوره نمایشگاه بین المللی نمایشگاه صنعت ساختمان تهران از 21 تا 24 شهریور 1401 در غرفه اختصاصی خود حضور یافت و از تازه ترین محصولات و دستاوردهای خود رونمایی کرد

 بانیان حادثه مرگبار ریزش برج دوقلو متروپل آبادان باید تاوان دهند
مهندس فرشید پورحاجت ،دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران و ریاست انجمن انبوه سازان خوزستان:

بانیان حادثه مرگبار ریزش برج دوقلو متروپل آبادان باید تاوان دهند

پورحاجت با بیان این که ابایی از معرفی مقصر حادثه متروپل آبادان نداریم گفت: هر کس اعم از سازنده، نظام مهندسی، شهرداری و غیره مقصر بوده باید تاوان بدهد. نمی شود به همین سادگی از این مساله گذشت. اتفاق بسیار دردناکی رخ داده و کسانی که قصوری در آن داشتند پاسخگوی تبعات آن باشند.

ساخت و ساز در زمین های کشاورزی قانونی شد
مصوب قانون جدید مجلس درباره ساخت و ساز؛

ساخت و ساز در زمین های کشاورزی قانونی شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز پس از مخالفت با تقاضای دو فوریت طرح طرح ساماندهی ساخت و ساز در محدوده حریم روستاها و مقابله با زمین خواری، با یک فوریت آن موافقت کردند.

بحث تعارض منافع وزیر قبلی جنجال برانگیز شد

بحث تعارض منافع وزیر قبلی جنجال برانگیز شد

در قسمت اول مصاحبه با مهندس عباس ذاکری در رابطه با تعارض منافع ابلاغیه های دو وزیر پیشین وزارت راه و شهرسازی)دکتر آخوندی و مهندس اسامی( و به نتیجه نرسیدن آن گفت و گو کرده بودیم. قسمت دوم مصاحبه را به صورت مشروح تر در ذیل مطالعه فرمایید.

درخواست اتحادیه تعاونی های عمرانی از معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی دولت جدید
ماجرای «طرح ملی مسکن اقساطی»

درخواست اتحادیه تعاونی های عمرانی از معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی دولت جدید

دکتر خشایار باقرپور، مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران در نامه ای به محمد جعفر کبیری معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، خواستار جبران خسارات وارده به این اتحادیه و تعاونی های زیر مجموعه آن شد.

طول عمر ساختمان ها دو برابر می شود
با نظارت شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در پروژه های ساختمانی

طول عمر ساختمان ها دو برابر می شود

مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک اظهار داشت: شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با بهره مندی از نیروهای متخصص و نظارت حاکمیتی و حضور در پروژه های ساختمان سازی کشور می تواند کیفیت و عمر واحدهای ساختمانی را به دو برابر زمان حال افزایش دهد.

بیمه های مهندسی و جایگاه آنها در پروژه های عمرانی

بیمه های مهندسی و جایگاه آنها در پروژه های عمرانی

سید حسن حجازی:رشد و توسعه هر کشوری نیازمند عزم ملی و اعتقاد مردم آن کشور به باورهای رشد و توسعه است که بی تردید این امر مستلزم فراهم بودن شرایط لازم می باشد. سه بخش مهم برای توسعه کشور شامل کشاورزی، صنعت و خدمات، نیازمند وجود حمایتگر مالی می باشد. در این میان نقش شرکت های بیمه مخصوصـاً بیمـه های مهندسی در تأمین امنیت و آسایش خاطر برای مجریان طرح ها حائز اهمیـت اسـت. هـدف از انجـام ایـن پژوهش معرفی و بررسی انواع بیمه های مهندسی و نقش آن در پروژه های عمرانی می باشد. این تحقیق نگـاهی اجمالی به بیمه های مهندسی داشته و تقسیم بندی دوگانه آن را بیان می کند. سپس به انواع بیمـه هـای مهندسـی می پردازد و به عناصر و اجزای قرارداد بیمه مهندسی، عوامل مؤثر بر تعیین نرخ بیمه مهندسی، جایگاه صـنعت بیمه در پروژه های عمرانی پرداخته شده و به چگونگی ارتقاء بیمه مهندسی در پروژه هـای سـاختمانی اشـاره و توضیحات لازم بیان می گردد.

اشکال غیر قابل توجیه نظام مهندسی

اشکال غیر قابل توجیه نظام مهندسی

رئیس سابق انجمن انبوه سازان استان تهران نسبت به وجود تخلفات در برگزاری آزمون ورود به حوزه مهندسی گفت: آزمون ورود به حوزه مهندسی فی نفسه کار معقولی است، اما اینکه در اجرا، دارای نواقص و احتمالا انحراف باشد دلیل آن، سوء مدیریت دستگاه های متولی برگزاری آزمون است و به نظر من نه تنها مشکل آزمون حرفه، بلکه دیگر اشکالات موجود در این زمینه را می توان با کنترل و نظارت قانونی بازدارنده، برطرف نمود.

تخلف در آزمون حرفه مهندسی شگفتی ندارد
نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس دهم مطرح کرد:

تخلف در آزمون حرفه مهندسی شگفتی ندارد

در ذیل با مهندس احسن علوی که مدت زیادی از حضور هشت ساله ایشان در کمیسیون عمران مجلس سپری نشده است ، در رابطه با بودجه عمرانی سال 1400 ، آئین نامه ها و مقررات صنعت ساختمان و ... گفت و گو کرده ایم و این نماینده با سابقه مجلس شورای اسلامی پاسخ های قابل تاملی به سوالات پیام ساختمان ارائه داده است. برای اطلاع از دیدگاه های تجربی و تقنینی مهندس علوی با ما همراه باشید.

کار ساختمان ، دست کاردان نیست

کار ساختمان ، دست کاردان نیست

دانشیار گروه آموزشی مهندسی عمران دانشگاه محقق اردبیلی، دکتری خود را از انستیتوی تکنولوژی هندوستان اخذ کرده است ، چهار سال رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ، عضو و هیئت رئیسه شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور ، همچنین رییس دانشگاه فنی حرفه ای ، عضو هیئت امنای دانشگاه محقق اردبیلی ، طراح و ناظر پل های راه آهن جمهوری اسلامی ایران تنها بخشی از عناوین و مسئولیت ها و سوابق اجرایی محوله به ایشان بوده است.

مهندسان و کاردانان هر دو ، ناراضی اند
رئیس اسبق شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی کشور مطرح کرد:

مهندسان و کاردانان هر دو ، ناراضی اند

در مقطعی ریاست شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی را بر عهده داشته و پیش از آن نیز عضو اصلی شورای توسعه نظام مهندسی و کنترل ساختمان بوده است، یکی از دغدغه مندان صنعت ساختمان است که دردهای این صنعت را با پوست و گوشت لمس کرده و با وجود بی مهری های زیادی که در حقش شده، همچنان مسایل ساختمانی دلسوزانه را پیگیری می نماید. اینبار برای کسب اطلاع از بخش فنی و مقررات ساختمان، برای گپ و گفت با سید عباس ذاکری از در فنی با او وارد گفتگو شدیم.

سازه های متناسب با شرایط کرونایی

سازه های متناسب با شرایط کرونایی

به بهانه آشنایی با کارآفرینان در صنعت ساختمان فرصتی دست داد تا با دکتر سهراب رضایی، کارآفرین امور زیربنایی از جمله سازه های متحرک گپ و گفت مفصلی داشته باشیم تا فعالان شهرسازی، ساختمان و عمران هرچه بیشتر با مطالب مرتبط با این حوزه آشنا شوند.

چرا بورس انرژی رونق نگرفته است؟

چرا بورس انرژی رونق نگرفته است؟

وزیر نفت که به مجلس رفته بود تا گزارشی درباره برنامه های این وزارت خانه ارائه کند، درباره فروش نفت در شرایط تحریمی، بورس انرژی، قرارداد گاز ترکمنستان، الگوی مصرف انرژی و انتقادات درباره نحوه سهمیه بندی بنزین توضیح داد و گفت که اتاق تاریک برای خارجی ها، نه داخلی هاست.

اعتبار حقوقی مبایعه نامه در معاملات

اعتبار حقوقی مبایعه نامه در معاملات

هر نوشته ای که برای اقامه دعوی یا دفاع از دعوایی که علیه شخص در دادگاه قابل استناد باشد، سند نامیده می شود. از این رو مبایعه نامه یا قولنامه نیز در این تعریف جای گرفته و سند نام می گیرد.

ایمن سازی سازه ها در برابر زلزله با استفاده از برنامه ریزی کاربری اراضی

ایمن سازی سازه ها در برابر زلزله با استفاده از برنامه ریزی کاربری اراضی

اشاره: برنامه ریزی کاربری زمین به عنوان یکی از مهمترین ابزارها و در عین حال اهداف برنامه ریزی شهری جایگاهی حیاتی در تحقق مخاطره نگری در فرآیند توسعه شهری داشته و مطالعه و تجربه برای بهبود روشها و فرآیند های تحقق آن، مسئله مهم و اولویت دار برای کاهش خطرپذیری جوامع شهری است.

محاسبۀ درصد مشارکت در ساخت

محاسبۀ درصد مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت چند سالی است که با اقبال خوبی از سمت صاحبان ملک های قدیمی و کلنگی روبه رو شده است. این قراردادها اگر به صوت درست و با رعایت حقوق طرفین پیش برود، سود رضایت بخشی به همراه خواهد داشت؛ زیرا در سال های اخیر و خصوصا در شهرهای بزرگ دیگر کمتر کسی ممکن است هم صاحب زمین باشد و هم سرمایه و تخصص لازم را برای ساخت بنای جدید در اختیار داشته باشد.

ساخت سقف هایی مقاوم در برابر زلزله
برای نخستین باردر کشور امکانپذیر شد:

ساخت سقف هایی مقاوم در برابر زلزله

یک فعال صنعتی از تولید پارچه های سه بعدی در کشور برای نخستین بار خبر داد و گفت: این پارچه ها ماده اولیه تولید کامپوزیت هایی است که برای ساخت بدنه هواپیمای ایرباس، سقف های ساختمانی مقاوم در مقابل زلزله بالای 8 ریشتری و... استفاده می شود

. . . . 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 . . . . آخر
×