هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کارخانه‌های اسکلت فلزی وارد بازار فولاد نشوند

گروه بازار ساختمان
یکی از روش‌های بهینه که فعالان ساخت‌وساز درکشورهای پیشرفته به آن متشبث شده‌اند، ساخت اسکلت فلزی و سوله‌های صنعتی در کارخانه است. مهندس اسدالله باقرزاده، رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان سازه‌های فولادی می‌گوید: برج‌سازی و ساختمان‌های مرتفع کشور، کمتر از 5 الی10درصد بازار فولاد را به خود اختصاص می‌دهند، این بخش به ‌صورت طبیعی، مهندسی ساز است و مهندسان مجری نیز به دلیل کیفیت و شناسنامه‌دار بودن اسکلت کارخانه‌ای، آن را ترجیح می‌دهند؛ وی در پاسخ سؤال خبرنگار پیام ساختمان مبنی بر اینکه خرید فولاد برای اسکلت کارخانه‌ای توسط مالکان انجام می‌شود یا کارخانه‌ها اقدام به ساخت سازه‌های فولادی برای خرید اقدام می‌کنند؟ پاسخ داد: بخش خرید فولاد عمدتاً توسط مالک انجام می‌شود. با ذکر این توضیح که بخش کنترل کیفیت کارخانه، تولیدکننده اسکلت فولادی مصالح باکیفیت پایین را قبول ندارد و به کارخانه وارد نمی‌کند.
  همین مقام صنفی در خصوص این چالش که چرا مالکان که دانش کمی در خصوص کیفیت انواع فولاد داخلی و خارجی دارند، باید به خرید از بازار اقدام کنند؟ گفت: «یکی از مشکلات صنف ما تغییرات پی در پی قیمت مقاطع فولادی است، ازاین‌رو توصیه ما هم این است که کارخانه‌های اسکلت فلزی برای خرید فولاد وارد بازار نشوند اما می‌توانند در بندهایی از قرارداد، به عنوان یک مشاور در کنار مالک باشند تا مصالح و مقاطع فولادی استاندارد با مشاوره تولیدکننده اسکلت فلزی خریداری شود. این توصیه‌ای است که به‌شخصه انجام می دهم.»
بنابراین حتی اگر به ساخت‌وساز صنعتی رویکرد شود باز هم خرید فولاد از بازار به صورت سنتی و توسط مالکان که اغلب تخصص علمی و صنعتی در این زمینه ندارند انجام می‌شود. به بیان دیگر حتی با وجود صنعتی سازی، باز هم بازار همان روش‌های قدیمی را در پیش می‌گیرد و انتخاب و خرید فولاد که گران‌ترین و مهم‌ترین بخش ساختمان است، همچنان بر عهده مالکان خواهد بود.