menu

ثبت آگهی رایگان

سنگ طبیعی و مصنوعی

سنگ-طبیعی-و-مصنوعی

گروه ساخت وساز: سنگ ها از زمان های قدیم تاکنون به خاطر دوام و مقاومت زیاد آنها در احداث ساختمان ها و ابنیه مهم مورد استفاده قرار گرفته اند . حتی گاهی سنگ تعیین کننده نوع معماری یک منطقه به شمار می رفته است . مثلاً تخت جمشید از سنگ آهک، ابنیه تاریخی شهر فلورانس ایتالیا از ماربل کارارا و ابنیه و برج های شهر بولونیا در ایتالیا از ماسه سنگ ساخته شده اند .امروزه به دلیل پیشرفت فن آوری در استخراج و حمل ونقل ، استفاده از سنگ ابعاد گسترده ای گرفته و در زمینه های مختلف ساخت وساز استفاده می شود. بیشترین کاربرد سنگ در ساختمان، نمای آن است و امروزه سنگ های طبیعی و مصنوعی زیادی توسط شرکت های ساختمانی تولید می شود. در ادامه گزارش های پیام ساختمان با عنوان « کالای برتر» به سراغ تولیدکنندگان سنگ های مصنوعی و طبیعی رفته ایم و از آنها در مورد محصولاتشان پرسیده ایم تا برای مخاطبان راهگشا باشد. البته لازم به ذکر است که اظهارات مصاحبه شوندگان الزاماً با نظر مدیران نشریه همسو نیست و ما صرفاً انعکاس دهنده هستیم.

قیمت ها متغیر است

مهدی خانکی، مدیر بازرگانی شرکت صنایع سنگ نقش آفرین درباره شرکت متبوعش به خبرنگار ما گفت: فعالیت تولیدی شرکت ما از سال 1383 با بهره گیری از تکنولوژی به روز ایتالیا با تولید سنگ تراورتن آغاز شد.
وی با بیان اینکه علاوه بر تراورتن سنگ مرمریت هم تولید می کنیم، افزود: قیمت محصولات تقریباً به روز است. ضمن اینکه قیمت انواع تراورتن در بازار از 30 هزار تومان تا 300 هزار تومان متغیر است. سنگ مرمریت هم از 50 هزار تومان تا 200 هزار تومان در بازار وجود دارد.

نصف قیمت سنگ های طبیعی

یعقوبی، مدیر فروش شرکت کاسپین سنگ البرز نیز با بیان اینکه محصولات این شرکت مطابق با آزمایشات به عمل آمده در مراکز معتبر آزمایشگاهی (معیارهای استاندارد شماره 755 ملی ایران و استاندارد اتحادیه اروپا ) است، گفت: سنگ تولیدی ما که سمنت پلاست نام دارد، دارای مقاومتی تا 3 برابر بیشتر و جذب آب تا 4 برابر کمتر از سنگ های طبیعی و دارای قیمتی معادل با نصف قیمت سنگ های طبیعی می باشد که همین امر موجب استقبال روزافزون خریداران گردیده است.
وی در ادامه به روش های نصب این سنگ در نمای ساختمان اشاره کرد و گفت: سنگ سمنت پلاست را مستقیماً روی سطح هر دیوار آجری تمیز (آب بندی نشده ، بدون رنگ و زیرسازی نشده )، بلوک های بتنی و یا هر سطح بنایی می توانید نصب نمایید . ملات جهت نصب را با نسبت یک به یک از سیمان و ماسه بسازید و بهتر است در این ملات از چسب های پودری سنگ و کاشی نیز استفاده گردد. مقداری خمیر ملات را در پشت محصول ریخته و در جای خود قرار دهید و با تکان های آرام و فشار ، سنگ را در جای خود محکم کنید.
وی ادامه داد: بعد از نصب سنگ ها ، فضاهای بین سنگ ها را به وسیله کیسه بندکشی ، بپوشانید . بندکشی سنگ های نما، بخش زمان بر در نصب سنگ ها می باشد. پس از حدود 30 تا 60 دقیقه و هنگامی که ملات بندکشی خشک شد ، لکه های ملات با استفاده از یک برس خشک و سفت از بین خواهند رفت . یعقوبی گفت: نکته ای که لازم است به آن اشاره کنم این است که جهت تمیز کردن سطح سنگ از برس سیمی استفاده نکنید چون به سطح سنگ آسیب می رساند، همچنین سطوح سنگ را به وسیله اسید یا محصولاتی با پایه اسید تمیز نکنید.
این کارشناس سنگ به سایر روش های نصب سنگ های سمنت پلاست اشاره کرد و گفت: با استفاده از چسب هم می توان این سنگ ها را نصب نمود.ابتدا باید سطح آجر و یا بلوک دیوار را با استفاده از سیمان کاری مسطح نمود ، سپس با استفاده از کاردک آجدار مخصوص نصب کاشی ، چسب را روی دیوار و پشت محصول بمالید و عمل نصب را با دقت انجام دهید . معمولاً با توجه به چسب مصرفی تا نیم ساعت امکان جابه جایی و تغییرات می باشد. بهتر است از چسب های پودری که زمان مصرف با مقدار مشخص آب تبدیل به خمیر می شوند استفاده نمود تا بالاترین استحکام ایجاد گردد. علاوه بر این می توان به وسیله پیچ رول پلاک هم سنگ ها را نصب کرد.
یعقوبی در پاسخ به این سؤال که در چه مناطقی نباید از سنگ های سمنت پلاست استفاده کرد، گفت: در مناطقی با رطوبت دائمی همانند استخر و حمام استفاده از سنگ طبیعی توصیه نمی شود چون در سنگ های طبیعی تحت تأثیر رطوبت دائمی مواد معدنی به سطح کشیده می شوند و این پدیده به صورت شوره زدگی روی سطح سنگ بروز می کند که این مورد در سنگ های سمنت پلاست نیز به شدت وجود دارد و معمولاً در چنین مناطقی استفاده از سرامیک ها به علت لعاب ضد آب توصیه شده است.
وی افزود: در کف حمام و دستشویی نیز این محصولات توصیه نمی گردند به این علت که در فرهنگ ایرانی برای شستشوی این قسمت ها از قوی ترین اسیدهای ممکن (اسید سولفوریک و جوهر نمک) استفاده می شود و چون این سنگ ها پایه معدنی نیز دارند همانند سنگ های طبیعی دچار رنگ پریدگی می گردند. برای تمیز کردن سنگ های مصنوعی سمنت پلاست می توان از پارچه نم دار یا مواد تمیزکننده ای که این گونه مواد اسیدی ندارند، استفاده نمود.

استقبال از سنگ های سفید بیشتر است

ربانی، کارشناس شرکت صنایع تبدیلی سنگ محمد نیز به خبرنگار ما گفت: شرکت ما به طور اختصاصی در زمینه تولید سنگ تراورتن نما فعالیت می کند. به دلیل کیفیت بالای تولید قبل از اعمال تحریم ها صادرات بسیار مطلوبی داشتیم اما در حال حاضر تمرکز ما معطوف به داخل است.
وی در مورد قیمت محصولات هم گفت: سنگ تراورتن در رنگ های کرم، سفید و شکلاتی توسط شرکت تولید می شود که هر کدام گرید های متفاوتی دارند. قیمت هر کدام از این گرید ها بستگی به خرید مواد اولیه دارد. معمولا استقبال از سنگ های سفید بیش از سایر سنگ هاست. این کارشناس سنگ در پایان توصیه هایی هم به خریداران داشت.« خریداران باید با جاهایی کار کنند که تا پایان پروژه بتوانند سنگ مورد نظر را تامین کنند چون در موارد بسیاری دیده شده که شرکت های تولیدی با مشکل تامین سنگ مورد توافق مواجه می شوند و مالک ساختمان مجبور به استفاده از رنگ های ناهمگون می شود.»

سبک تر از سنگ های طبیعی

رنجبر، مدیرعامل شرکت کرد استون (عقیق سنگ) نیز درباره محصولات شرکت گفت: محصولات سنگی کرد استون از ترکیب مجدد سنگ های طبیعی با مواد افزودنی دیگر همچون سیمان، رنگدانه های طبیعی و کاتالیزور مخصوصی که دارای ترکیباتی از مواد استحکام دهنده، شفافیت دهنده، مقاوم کننده در مقابل تغییرات دماست ساخته می شود.
وی افزود: این ترکیب اختراعی بوده که تا کنون چندین مدال طلای اختراع برتر و کیفیت برتر را به خود اختصاص داده است. این تکنولوژی در چندین کشور سردسیر دنیا مورد استفاده قرارگرفته و مقاومت محصول در مقابل تغییر رنگ و یخ زدگی با حداقل جذب آب از بهترین ویژگی های آن می باشد. رنگدانه های طبیعی اکسید آهن رنگ مورد نظر را به این سنگ ها می دهد و ترکیبی که از این راه به دست می آید در قالب هایی ریخته می شود که دارای نقش و نگارهای سنگ های طبیعی می باشد و به این سنگ ها سیمایی کاملاً طبیعی می دهد. رنجبر ادامه داد: موادی که در خط تولید این محصولات به کاررفته طوری انتخاب شده که برای کارهای داخلی و خارجی ساختمان چه در کف و چه در نما ایده آل است،سنگ های کرد استون در مقابل فشار، نور، اشعه ماورای بنفش و ناملایمات جوی بسیار مقاوم بوده و پس از نصب مانند سنگ طبیعی و بهتر از آن رفتار می نماید. وی در پایان گفت:وزن سنگ های مصنوعی ما 46 تا 57 کیلوگرم بر مترمربع است که به مراتب سبک تر از سنگ های طبیعی است؛ ضمن اینکه این سنگ بر خلاف سنگ های طبیعی در اثر تغییرات جوی هرگز از بدنه ساختمان جدا نمی شود.

با کیفیت ترین معادن سنگ در محلات

معتمدی، فروشنده سنگ های مصنوعی در رابطه با بازار سنگ های ساختمانی به خبرنگار ما گفت: سنگ تراورتن بیش از سایر سنگ ها مورد استقبال قرار می گیرد. در مورد قیمت سنگ ها هم به هیچ وجه نمی توان اظهارنظر کرد.وی در مورد کیفیت سنگ ها گفت: بافت سنگ ها بسیار حائز اهمیت است و برخی معادن از سنگ های باکیفیت تری برخوردارند. به عنوان مثال محلات باکیفیت ترین معادن سنگ تراورتن را دارد.انتهای خبر/پیام ساختمان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

در این زمینه بیشتر بخوانیم :

×