menu

ثبت آگهی رایگان

سنگ را صبورانه انتخاب کنید

سنگ-را-صبورانه-انتخاب-کنید

گروه بازار ساختمان : در کوچه یا خیابان که قدم می زنی ، مجذوب سنگ هایی می شوی که جلوه زیبایی به نمای بیرونی یک بنا بخشیده و همانند لباسی فاخر بر تن یک ساختمان خودنمایی می کند . این زیبایی چشم نواز باعث می شود که آن ساختمان با همان نما شناخته شود ، انگار که هویت یا نام مستعاری برای آن ساختمان از طریق سنگ تزئینی اش اختصاص داده باشند؛ با این آگاهی که تنوع سنگ های تزئینی ایران شاید در هیچ کشور دیگری دیده نشود و به این خاطر است که به ایران لقب" بهشت سنگ "داده اند، به بازار سری می زنیم .

مقیاس سنگ در بازار

در بازار سنگ استاندارد مشخصی وجود ندارد و تنها عرض سنگ هایی که برای نما به کار می رود ، امروزه 40 سانتی متر است که به اشتباه اما مصطلح؛ 40 طولی گفته می شود و منظور همان سنگ با عرض 40 سانتی متر و طول آزاد مثلا 2 متر می باشد . این نکته مهمی است که اگر ندانید ممکن است در انتخاب خود اشتباه کنید . البته در گذشته از سنگ هایی با عرض کمتر برای نمای بیرونی هم استفاده می شد و هنوز هم می توانید در خانه های قدیمی شهر این نوع سنگ ها را ببینید ولی در حال حاضر بیشتر از سنگ های با عرض کمتر یا بیشتر برای نمای داخلی مثل دیوار ، کف ، پله ها و… استفاده می شود . از آنجا که هر چه سنگ کوچک ترشود ، هزینه برش و پولیش آن نیز بیشتر می شود ، بنابر این هزینه تایل های یک نوع سنگ هم متفاوت است؛ برای مثال تایل های متفاوت از گرانیت مروارید مشهد از 14 هزار تا 40 هزار تومان تفاضل قیمت برخوردار است .

نمای بنا متفاوت از ماهیت بازار

آنچه در ابتدا در بازار سنگ خود نمایی می کند با آنچه در نمای یک بنا در نگاه اول می توانید ، ببینید کاملا متفاوت است . باید بدانید که سنگ های موجود در فروشگاه ها و کارخانه های سنگبری چندان چشم نواز نیست ، چرا که بیشتر به اسلب فلزات شبیه هستند تا نمای سنگی . باید سنگ ها را بشناسی تا بدانید چه برش و چه قطعی ، چه نوعی و رنگی ، نمایی زیبا به ساختمان شما می دهد . این مسئله از آن جهت دارای اهمیت است که بعد از نصب سنگ نمی توانید آن را تغییر دهید مگر با هزینه ای سنگین ، از این رو باید در انتخاب سنگ بیشتر دقت کنید .

تراورتن تا کی می ماند

اگر از زیبایی تراورتن لذت نبری و حتی اگر ندانی علت توجه عموم مردم به این سنگ خوش رنگ – که در گذشته از زشت ترین سنگ ها بود - چیست ، باید علت را در فراوری جدید آن جویا شوی . اینکه چگونه این سنگ به مدد ارتقای فناوری از حضیض ذلت به اوج عزت رسیده است . اما اینکه تا چه زمانی این وضعیت و اقبال عمومی به تراورتن ادامه خواهد یافت ، سوال مهمی است .
منوچهر شهریاری از کارشناسان صنعت سنگ در این باره می گوید : مدت دوام رزین هایی که بر سنگ زده می شود تنها 20 سال است و مدت عمر یک نما نیز بیش از این نیست . البته این فعال عرصه سنگ های تزئینی در توضیح سخن خود ادامه می دهد که بعد از این مدت سنگ تراورتن نابود نمی شود ، بلکه تنها سیمای واقعی دیگر جلوه زیبای رزین شده سابق را ندارد ، نمایان خواهد شد گویی که اصلا رزین و پولیش نشده باشد؛ چهره ای ماه گونه همراه با خلل و فرج بسیار که البته این هم نوعی نماست .
ضیاء الدین فخران - کارشناس سنگ - معتقد است؛ بیش از 90 درصد سنگ هایی که رزین می شوند سنگ های ماربل یا همان آهکی اند که در این بخش هم بیشترین آمار مربوط به سنگ تراورتن می باشد و شاید در اغلب موارد همین سنگ تراورتن است که نیاز به رزین شدن داشته باشد . انواع سنگ های تراورتن را با نام های کالسرخ ، ترشاب ، ممتاز آتشکوه ، طرق ، ماکو ، ابیانه ، آبگرم ، کا شان ، خورهه و آقامحمدی و … . در بازار می توانید بیابید که در این میان هر متر مربع از سنگ های تراورتن ممتاز تکاب 42 هزار ، شکلاتی ممتاز یزد 38 هزار و سلماس 65 هزار تومان قیمت دارد .
تفاوت قیمت تراورتن از یک نوع و از یک محل غیر از کیفیت فرآوری سنگ ، به رنگ و نوع رگه های آن بستگی دارد . برای مثال هر متر مربع تراورتن حاجی آباد بی موج 55 هزار و حاجی آباد موج دار 48 هزار تومان عرضه می شود . همچنین تراورتن عباس آباد از 30 هزار تا 80 هزار تومان رنج قیمتی دارد . به سراغ فروشندگان سنگ می رویم و از آنها سوال می کنیم که کدام تراورتن بهترین است ؟ فروشنده ای که خود را مازیار رضایی معرفی می کند ، معتقد است؛ بیشترین فروش در کل بازار جهان متعلق به سنگ های تراورتن سفید ، کرم روشن و شکلاتی است .

آنتیک واژه جدیدی که در بازار سنگ شنیده می شود؛

سنگ آنتیک است که همان سنگ با برش متفاوت و بدون ساب کردن اما همراه با حرارت دادن یا پختن سنگ است و زیبایی خاصی دارد . بیش از 99 درصد از سنگ هایی که آنتیک می شوند ، سنگ های تراورتن می باشند . البته فناوری دیگری که در صنعت سنگ به کار می رود ، " هوند" کردن است و به بیان دیگر سنگ را کاملا پولیش نمی کنند تا به جای براق شدن مات شود . این نوع سنگ ها برای استفاده در کف ساختمان کاربرد دارد و بیشتر برای جلوگیری از لیز خوردن افراد از این نوع سنگ ها استفاده می شود .

سنگ گرانیت از دل زمین تا فراز آسمان گیلانی

کارشناس سنگ می گوید؛ سنگ گرانیت تنها سنگ رایج در بازار است که ماهیتی غیر از آهک دگرگون شده دارد چرا که شاکله آن از ماگمای حاصل از فعالیت آتشفشان ها ایجاد می شود و به همین دلیل است که شکل پذیری آن در فرایند انجماد سریع انجام می شود . اکثر آنها شکلی شبیه به هم دارند و به راحتی می توانید این سنگ را از سایر سنگ ها تمیز دهید . تنها رنگ و نوع دانه های آن است که در انواع آن تفاوت دارد . برای انواع سنگ های گرانیت با توجه به رنگ ، رگه و محل جغرافیایی معدنی که سنگ از آن استخراج شده ، تنوع وجود دارد . سنگ گرانیت هیچ نیازی به رزین شدن ندارد و انواع گرانیت موجود در بازار شامل : گرانیت قرمز شکوفه ، تکاب ، مروارید مشهد ، بهاره ، زنجان ، قم ، بیرجند ، سبزوار ، بروجرد ، یزد ، لرستان و . . . است که هر متر مربع گرانیت نهبندان 32هزار ، نطنز 60 هزار و الموت 44 هزار تومان قیمت دارد .

مرمریت

اگرچه بیشتر مردم این نوع سنگ را با هم خانواده اش که مرمر است ، اشتباه می گیرند اما هیچ شباهتی بین مرمر با مرمریت وجود ندارد و مرمر از تغییر یافتن سنگ تراورتن حاصل می شود نه مرمریت . باید گفت ؛ در ایران انواع تراورتن ، تراونیکس ، مرمر و مرمریت وجود دارد . انواع مختلف مرمریت ها مانند : خوی ، خور ، هرسین ، شیراز ، کوه سفید ، کاوش کرمان ، دهبید ، کویر کا شان ، در بازار ایران وجود دارد ، اما در خصوص قیمت آنها می توان گفت هر متر مربع مرمریت یاقوت 20 هزار و مرمریت پر طاووسی 25 هزار تومان در بازار یافت می شود . البته ارزان ترین سنگ ها مانند کریستال ها از همین خانواده اند . این روز ها مرمریت را با آن جاذبه لعاب گونه اش گاه نمی توان از تراروتن رزین شده تفکیک کرد . جالب است بدانید بیشتر سنگ مرمریت را قیچی یا همان گیوتین می کنند .


انتهای خبر/پیام ساختمان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

در این زمینه بیشتر بخوانیم :

×