نایب رئیس انجمن سنگ تشریح کرد

10 پیشنهاد به وزیر صنعت برای رونق صنعت سنگ

نایب رئیس انجمن سنگ ایران از برگزاری جلسه تولید کنندگان سنگ با وزیر صنعت خبر داد و گفت: در این جلسه، وزیر صنعت دستور احیای شورای سیاست گذاری سنگ کشور را صادر کرد که آئین نامه اجرایی آن در حال تنظیم است.

10-پیشنهاد-به-وزیر-صنعت-برای-رونق-صنعت-سنگ
به گزارش پیام ساختمان، مالک رحمتی با بیان اینکه در جلسه با وزیر صنعت، 10 راهکار را برای رونق صنعت سنگ کشور پیشنهاد کردیم، اظهار داشت: در این جلسه موضوع ارزش دهی واقعی به تشکل های تخصصی و مشارکت آنها در تصمیم گیری ها، تدوین آئین نامه جامع 10 ساله در مورد نوسانات حقوق دولتی معادن، تدوین برنامه 5 ساله در مورد وضعیت واحدهای فعال، غیرفعال یا نیمه فعال صنعت سنگ و برنامه ریزی 5 ساله در مورد اعطای تسهیلات ویژه جهت اکتشاف معادن مورد تأکید تولید کنندگان قرار گرفت.راهکارهای رونق صنعت سنگ کشور رحمتیتصریح کرد: همچنین در این جلسه بر لزوم حمایت از حضور فعال تولید کنندگان در نمایشگاه های بین المللی و برنامه ریزی مشخص برای واردات ماشین آلات معدنی و همچنین بررسی عملکرد کشورهای رقیب ایران در صنعت سنگ به عنوان راهکارهایی برای رونق صنعت سنگ کشور عنوان کرد. نایب رئیس انجمن سنگ اظهار داشت: در جلسه با وزیر صنعت، تولید کنندگان خواستار تعیین تکلیف مشوق های صادراتی و همچنین برنامه ریزی 5 ساله برای صادرات سنگ های خام و بریده و تعیین تکلیف نرخ بازپرداخت تسهیلات ارزی شدند و علاوه بر این بر لزوم احیاء جایگاه معادن در وزارت صنعت و ممنوعیت واردات سنگ تأکید کردیم. وی در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 90 درصد تولید سنگ ساختمانی در کشور به مصرف داخل می رسد و کمتر از 10 درصد نیاز داخل از طریق واردات تامین می شود که عمدتاً به سنگ های لوکس اختصاص دارد. رحمتیبا بیان اینکه ایران سومین تولید کننده سنگ تزئینی در دنیا است، گفت: با این وجود واردات سنگ ساختمانی برازنده کشور نیست و در واقع سنگ هایی به کشور وارد می شوند که در داخل تولید مشابه آنها صورت می گیرد و فقط ممکن است سنگ وارداتی از نظر رنگ مقداری متفاوت باشد. وی واردات سنگ تزئینی را عاملی برای تعطیلی برخی معادن سنگ کشور در گذشته عنوان کرد و گفت: سنگ های وارداتی با قیمت های نجومی به کشور وارد می شوند. رحمتی در ادامه با اشاره به واردات 20 میلیون دلاری سنگ به کشور در سال گذشته گفت: این رقم در سال 92 حدود 9 میلیون دلار بود. وی تصریح کرد: میزان صادرات سنگ از کشور در سال گذشته 400 میلیون دلار بوده و با این وجود، صادرات کشور ترکیه در صنعت سنگ 5 برابر ایران بوده است. رحمتیادامه داد: امیدواریم با توافق هسته ای و گشایش در تجارت خارجی، طی سال های آینده میزان صادرات سنگ ایران به 2 میلیارد دلار برسد. ایران دوازدهمین کشور صادرکننده سنگ های تزئینی نائب رئیس انجمن سنگ با بیان اینکه ایران دوازدهمین کشور صادرکننده سنگ های تزئینی محسوب می شود، گفت: چین و ترکیه در رده های اول قرار دارند. به گفتهرحمتی، در سال 91 میزان تولید سنگ تزئینی در کشور 16 میلیون تن بود که این رقم در سال 92 به 15 میلیون تن و در سال گذشته به 14.5 میلیون تن رسید و تنها 600 هزار تن صادرات سنگ خام و 220 هزار تن صادرات سنگ کار شده در سال 93 صورت گرفت. وی توضیح داد: بیش از 70 درصد صادرات سنگ از ایران به سنگ خام اختصاص داشته است و سهم صادرات سنگ به چین، 85 درصد صادرات سنگ خام از ایران بوده است. رحمتیبه شکل گیری اقتصاد معدنی به صورت دانش بنیان و ایجاد اقتصاد مردم محور را از جمله پیش نیازهای دستیابی به اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.
انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×