دورنمای بازار شیرآلات، کاشی و سرامیک

شمار نشریه : 227

 کد مطلب: 3436
گروه تأسیسات: فصل پاییز فرارسیده است و این را نه‌تنها از دمای کمی ملایم‌تر تهران و یا برگ‌های درختان بلکه از ترافیک تهران می‌توان فهمید. هوای تهران دیگر همانند گذشته‌های نه‌چندان دور سرد نیست اما پاییز است و بچه‌های مدرسه‌ از سرکلاس‌های درس خود بازمی‌گردند، برخی با لباس‌های فرم و برخی بدون آن که احتمالاً از دو مدرسه جداگانه در راستای خیابان بنی‌هاشم به سمت خانه‌هایشان رهسپار شده‌اند. چند ساختمان نیمه‌کاره و چند مغازه خواروبارفروشی و بعدازآن فروشگاه‌های کاشی و سرامیک و لوازم بهداشتی آغاز می‌شود.
بورس بنی‌هاشم یکی از چند ده بورس شهر تهران است که در مناطق مختلف شهر تهران پخش‌شده‌اند و گاه برای پیمودن راه به‌سوی آنها می‌بایست مسیرهای دور و درازی را پیمود.مخصوصاً اگر به منطقه ناآشنا باشید، چراکه تابلوهای راهنمای شهری درواقع شما را به‌جایی راهنمایی نمی‌کنند و شما در مجموعه‌ای درهم‌پیچیده از خیابان‌های قدیمی و اتوبان‌های جدیدتر مستأصل می‌شوید. خیابان بنی‌هاشم امروز محل تجمع فروشگاه‌های لوازم بهداشتی و کاشی و سرامیک است که از سه طرف در محدوده اتوبان‌های شرق تهران قرارگرفته است، اتوبان شهید همت در بالا، اتوبان شهید صیاد شیرازی در غرب و اتوبان رسالت در جنوب.
برای ماندن در بازار باید تلاش کرد
اسم‌های آشنایی بر سردر فروشگاه‌ها خودنمایی می‌کند که هر یک می‌کوشند مشتریان را به سمت خود جذب کنند«زیباترین و لوکس‌ترین طرح‌های کاشی و سرامیک» یا «نگین انگشتری صنعت کاشی ایران‌زمین». از این تبلیغات که برخی نیز با طرح‌های زیبا منقوش شده‌اند. با کنجکاوی می‌گذرم تا نشانی از نگین انگشتری یا آن لوکس‌ترین‌ها بیابم. مغازه‌ای کوچک است اما فروشنده می‌گوید بیش از 600 طرح و رنگ کاشی‌های مختلفی در انبار‌ دارد و کتابچه‌ای را روبه‌رویم روی میز پیشخوان می‌گذارد.   
«درست است که بازار مسکن در حالت رکود به سر می‌برد اما کسانی که اهل کار باشند و محصول خوب و با کیفیت به مشتری بدهند در این وضعیت هم می‌توانند به کار ادامه بدهند».این گفته آقای مقدس فروشنده این مغازه کوچک است. وی ادامه می‌دهد: در دوران سختی و رکود اتفاقاً تاجر توانا خودش را نشان می‌دهد. در دوران رونق همه سود می‌کنند و بعضی هم فقط به دنبال سودهای موقتی و تجارت‌های زودبازده هستند و به سمت بازارهایی که با آن سریع به پول برسند،می‌روند. برای همین است برخی دست به ده تا کار می‌زنند چون تنها چیزی که برای آنها اهمیت دارد کسب سود سریع است نه اعتبار. می‌شناسم کسانی را که در یک‌زمان چندین کار مختلف دارند و الآن در هیچ‌کدام هم موفق نیستند.
به گفته مقدس کسی که در دوران رونق اعتبار خوبی کسب کرده باشد و مردم و کسبه او را بشناسند در دوران رکود هم به همان شیوه رفتار می‌کند و تجارتش از دست نمی‌رود.
اینجا ایرانی می‌فروشیم
کمی پایین‌تر به فروشگاه شیرآلات و لوازم بهداشتی برمی‌خورم. می‌پرسم کدام‌یک از این شیرها مشتری بیشتری دارند که فروشنده یک سری شیر اهرمی را از یکی از شرکت‌های معتبر نشان داد: «خوشبختانه شیرآلات ایرانی از تنوع خوبی برخوردارند و بیشتر آنان نیز کیفیت مناسبی دارند.»
کمالی فر می‌گوید: دامنه محصولات ما بسیار متنوع است اما به‌طورکلی مردم محصولاتی خریداری می‌کنند که مشابه آن را در خانه و یا جای دیگر دیده‌اند. البته این موضوع بسیار سلیقه‌ای است اما دیده‌ام که مردم محصولات زیبا و باکیفیت را تشخیص می‌دهند، حتی آنهایی که تخصصی در بازار ندارند با دیدن محصول خوب و زیبا آن را ترجیح می‌دهند، شاید گفته‌های ما تنها آنها را کمی متقاعد‌تر کند.
وی ادامه می‌دهد: تنها مشکل این است که به دلیل کمبود پول مردم نمی‌توانند این محصول را بخرند و طبیعی است محصولی که با نرخ یورو با آن سیستم پولی و درآمدی در آنجا ردوبدل می‌شود وقتی به ایران می‌آید دیگر مناسب اکثریت مردم نیست.
کمالی‌فر با اشاره به منطقه اطراف بورس بنی‌هاشم که بیشتر قشر متوسط را تشکیل می‌دهند ،می‌گوید: همه نوع تجهیزات و بیشتر برندهای بازار در این بورس یافت می‌شوند اما طبیعی است که در اینجا نسبت به بورس خیابان شیراز بیشتر تولیدات ایرانی حضورداشته باشند.
روش تشخیص کالای تقلبی
احمدی بزرگ فروشنده دیگری است که با او در مورد کالاهای زیرزمینی گفتگو می‌کنم . وی در پاسخ مؤثرترین راه را درخواست ضمانت پس از فروش می‌داند: البته راهکارهای زیادی وجود دارد. یکی این است که بروید در اینترنت نمایندگی‌های مجاز را پیدا کنید و فقط از نمایندگی‌ها خرید کنید. از این طریق حتی می‌توانید رنگ و طرح موردنظرتان را تشخیص بدهید و تا حدودی به آنچه می‌خواهید برسید اما هیچ‌وقت نمی‌توان صد درصد اطمینان داشت که آنچه در صفحه مانیتور می‌بینید همانی خواهد شد که در ذهن دارید. بنابراین دیدن  از نزدیک اهمیت دارد. تنها راهکار من برای عموم مردم این است که از نمایندگی‌ها مجاز خرید کنند و برگه ضمانت پس از خرید را حتماً درخواست کنند.
احمدی می‌افزاید: در هر حرفه‌ای بد و خوب وجود دارد و برخی نیز بهترین هستند. همیشه از روی قیمت نمی‌توان گفت کیفیت کالایی خوب یا بد است. قیمت کالا به خیلی چیزهای دیگر نیز بستگی دارد اما از روی قیمت با تقریب خوبی می‌توان گفت که کالایی از کیفیت خوب برخوردار نیست. وقتی یک محصول را می‌بینید که قیمت آن خیلی از معدل محصولات بازار پایین‌تر است حتماً بدانید مسئله‌ای وجود دارد.
وی در مورد تفاوت قیمت کالای کارخانه و لیستی که نمایندگی‌ها نشان می‌دهند،می‌گوید: بالاخره نمایندگی‌ها نیز کاسب هستند و خودشان هم این کالاها را خریداری می‌کنند. اینکه چرا تفاوت قیمت وجود دارد به دلیل هزینه‌هایی است که به فروشنده تحمیل می‌شود. مثلاً محصولات کارخانه‌ای که در یزد و یا اردکان قرار دارند و هزینه باری که به این محصولات می‌خورد تا به مقصد در شمال یا جنوب کشور برسد، حتماً متفاوت است. علاوه بر این مسئله خواب سرمایه در انبار هم هست که در دوران رکود حتی بیشتر شده است.
مسائل اقتصادی را نمی‌توان به‌زور حل کرد
آقای بوعزیزی یکی دیگر از فروشندگان با عنوان اینکه صنعت کاشی و سرامیک ایران یکی از صنایع باکیفیت کشور است که توانسته از جایگاه بین‌المللی برخوردار باشد،می‌گوید: کالاهای خارجی و مخصوصاً چینی به‌راحتی وارد بازار کشور شده و خریدوفروش می‌شود.
وی با عنوان اینکه مسائل اقتصادی را با زور نمی‌توان حل کرد، می‌افزاید: گفته می‌شود روی کالاهای خارجی تعرفه زیاد وضع شود و یا اینکه جلوی محصولات بی‌کیفیت گرفته شود این کارها باید انجام شود اما مسئله اصلی این است که باید سطح درآمد مردم بالا برود، کشور از رکود بیرون بیاید تا بازار تکانی بخورد، آن‌وقت مردم خودشان می‌دانند چه کالایی خریداری کنند.
بوعزیزی با عنوان اینکه انتظار معجزه و تغییر و تحول را در کوتاه‌مدت ندارد،ادامه می‌دهد: در یکی دو سال آینده فکر نمی‌کنم هیچ‌کدام از بورس‌های ساختمانی تهران تغییر زیادی کند چون این موضوع نتیجه سیاست‌هایی است که وضعیت را چنان کرده تا هرکسی از هر صنفی به خود اجازه ورود به صنعت ساختمان را داد و بعد هم دیدیم که وقتی بازار را به هم زدند چون پشتوانه خوبی در بازار نداشتند  به‌سرعت بیرون رفتند.
وی با مقایسه وضعیت بازار تهران و شهرستان‌ها خاطرنشان می‌کند: در بازار تهران پول هست ولی کار نیست و در بازار شهرستان کار هست ولی پول نیست. آنهایی که ساختمان‌سازی می‌کنند به دنبال سود سریع هستند و با قیمت مصالح ازجمله همین کاشی و سرامیک این دامنه سود را نمی‌توانند در شهرستان پیدا کنند، به همین دلیل به تهران می‌آیند.