پارکت گرم به جای سرامیک سرد

شمار نشریه : 198

در حال حاضر پارکت رايج‌ترين کف‌پوش خانه‌های ايراني‌ است. زادگاه اين کف‌پوش کشورهاي آلمان و سوئيس است. تاریخ ورود پارکت به ایران به سال ۱۳۳۹ بازمی‌گردد زمانی که مهندسان آلمانی و سوئیسی برای اجرای پروژه‌های خود این محصول را به ایران وارد کردند. در همان سال‌ها، به تعدادي از کارگران سنگ‌كار ايراني، چگونگي نصب آن آموخته شد. پارکت ابتدا به برخي از ساختمان‌هاي بزرگ کشوري و بعد به خانه‌هاي اشرافي و کم‌کم به خانه مردم عادي ايران راه يافت. موزه سعدآباد، کاخ مرمر، کاخ گلستان، شرکت نفت آبادان و هتل رامسر، اولين مکان‌هايي بودند که براي پوشش کف آنها از پارکت استفاده شد. در رابطه با پارکت با مهندس حضرتی مدیرعامل  شرکت دیباذر گفتگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:
 استقبال مردم از پارکت چگونه است؟
پارکت محصولی جدید است که مردم به‌تازگی با آن آشنا شده‌اند.استفاده از این محصول برای مردم نیز روزبه‌روز عمومی‌تر شده است.پارکت توانسته است جای سرامیک سرد در خانه‌ها را بگیرد و یکی از محصولات لوکس با قیمت مناسب محسوب می‌شود.خوشبختانه شهرهای کوچک نیز با این محصول آشنایی پیدا کرده‌اند و هر روز مصرف آن بیشتر از قبل می‌شود.
کشور ما از نظر تولید پارکت چه وضعیتی دارد؟
تولید پارکت در ایران به  حدنصاب نرسیده تا بتواند جوابگوی نیاز مردم باشد به همین دلیل در حال حاضر نیاز است که  این محصول وارد شود .فعلاً چند شرکت شروع به تولید پارکت کرده‌اند اما تولیدکننده‌ای که با تأمین مواد اولیه بتواند این محصول را به‌طور کامل در کشور تولید کند،فعلاً وجود ندارد.
کدام کشورها در زمینه تولید پارکت فعال هستند ؟
پارکت بیشتر در کشورهای آلمان و اتریش و سوئیس  تولید می‌شود اما به دلیل بعد مسافت، واردات آن برای ایران مقرون‌به‌صرفه نیست و مجبوریم از کشورهای ترکیه و چین وارد کنیم.در حال حاضر 60 تا 70 درصد محصولاتی که در ایران وجود دارد،تولید چین است. همچنین20 درصد از ترکیه و10 درصد از سایر کشورهای اروپایی وارد می‌شود .
کاربرد پارکت به‌عنوان کفپوش چه مزیت خاصی دارد؟
کفپوش «پی‌وی‌سی» محصول سردی است که شیمیایی بوده و با چسب چسبانده می‌شود.نوع جدید آن‌هم به شکل پارکت تولیدشده اما نمی‌تواند جای پارکت را بگیرد چون مواد اصلی پارکت از چوب است و از چوب‌هایی که قابل الوار شدن نیست تولید می‌شود. وقتی این چوب‌ها به پودر و به HDM تبدیل می‌شود روی آن یک‌لایه دکور کشیده می‌شود و شکل چوب به آن می‌دهد که باعث می‌شود سردی سیمان، کاشی و سرامیک را نداشته باشد.
آیا در خانه‌های تمام شهرها نیز می‌توان از پارکت استفاده کرد؟
در همه جای کشور می‌توان از پارکت استفاده کرد.در حال حاضر ما در کل استان‌ها نمایندگی فعال داریم که از طریق آن نمایندگی ها اجناس ما عرضه می‌شود .
با چه مشکلاتی در زمینه فعالیت خود مواجه هستید؟
این محصول چون جزو گروه 9 کالایی است با مشکل می‌توانیم آن را وارد کنیم. ضمن اینکه در ارسال ارز آن به کشور ترکیه نیز با مشکل مواجه هستیم. بر همین اساس سعی می‌کنیم با شیوه‌های مختلف این محصول را با قیمت مناسب‌تری تهیه کنیم یا اینکه سود ناچیزی بر روی جنس داشته باشیم .از لحاظ بروکراسی اداری نیز یک هفته تا ده روز  طول می‌کشد که محصول استاندارد لازم را دریافت کند و جنس ترخیص شود و مدت‌زمان زیادی طول می‌کشد تا محصول را به بازار عرضه کنیم.
یکی دیگر از مشکلات ما این است که اکثر انبارهایی که محصول ما را تحویل می‌گیرند به‌صورت چک قیمت آن را پرداخت می‌کنند  و ازآنجاکه در سیستم مالی ایران چک  به‌طور کامل قابل‌پیگیری قضایی نیست. ازلحاظ پرداخت‌ها با مشکل مواجه هستیم.حتی بعضی مشتریان نیز نسبت به پرداخت‌های خود متعهد نیستند و باعث شده با کمبود نقدینگی مواجه شویم.
تبلیغات و بازاریابی در شرکت شما چگونه است؟
ما در اکثر نمایشگاه‌های دکوراسیون داخلی تهران و در نمایشگاه‌های شهرستان نیز سالی یک بار شرکت می‌کنیم.
در پایان اگر صحبت خاصی دارید، بفرمایید.
مصرف‌کنندگان در بازار تحقیقات خود را کامل کنند واجناس چینی بی‌کیفیت را که در بازار عرضه می‌شود فقط به دلیل قیمت پایین انتخاب نکنند . اگر یک محصول در بازار فراوان باشد مشخص است خدمات و کیفیت بهتری دارد که همه مغازه‌ها ترجیح می‌دهند آن را عرضه کنند .برندهای گمنام به خاطر سود در بعضی فروشگاه‌ها وجود دارند اما برندهای خوش‌نام  و معتبر در همه مغازه‌ها عرضه می‌شوند.