چه دستگاه جوشی بخریم

چه-دستگاه-جوشی-بخریم

گروه تاسیسات: همیشه انتخاب یک دستگاه جوش ایده ال برای انجام فعالیت های صنعتی و ساخت و ساز به سهولت امکان پذیر نیست زیرا بازار این دستگاه ها بسیار گسترده و متنوع است. امروزه اکثر صنعتگران و مجریان پروژه های ساختمانی و تاسیساتی با دستگاه های جوشکاری سر و کار دارند، مضاف بر این، رونق سازندگی را نیز در اقصی نقاط کشور شاهد هستیم. بنابراین تشریح مشخصات و بیان ویژگیهای این تجهیزات کاربردی میتواند در استفاده بهینه از آنها مفید باشد. در همین خصوص با شاهرخ صارمی، گفتگویی انجام دادیم که در ادامه میخوانید.

پیام ساختمان: در صنعت ساختمان عموماً چه نوع دستگاه های جوش کاربرد دارند؟

عموماً سه نوع دستگاه جوش در ساختمان ها کاربرد دارد: الف: روش الکترود دستی (S.M.A.W) ب: روش جوشکاری با سیم (6.M.A.W) ((MIG/MAG در اصطلاح عامیانه So2 گفته میشود. ج: جوش زیر پودری (S. A.W) روش دوم عموماً در کارگاه های تولیدات اسکلت فلزی به کار میرود ولی در روش اول در تمامی مراحل ساخت وساز،از گودبرداری و محصور کردن زمین تا آخرین روز تحویل کاربرد دارد.

پیام ساختمان: اصولاً دستگاه های جوش الکترود به چند دسته تقسیم میشوند؟

قبل از اینکه تفاوت دستگاه های جوش الکترود دستی را بدانیم باید اطلاعاتی راجع به روند تولید دستگاه های جوش داشته باشیم.

دستگاه های جوش الکترود چهار دسته بندی کلی دارند:

نوع اول: ترانس های قدیمی که به دلیل حجم بالا، کیفیت پایین خروجی A.C وزن سنگین و مصرف برق بسیار بالا عموماً از چرخه استفاده کنار گذاشته شده اند

نوع دوم: در این مدل دستگاه ها از مولدهایی به نام دینام جوشکاری استفاده شده که از کیفیت جوش بهتری برخوردار بوده و خروجی D.C داشته اند ولی به دلیل حجم بالا و سنگین و هزینه های بالای تعمیرات و اینکه عموماً در سال های جاری هیچ گونه خدماتی از سوی شرکت های فروشنده ارائه نشده است به فراموش کامل سپرده شده اند.

نوع سوم: دستگاه ها رکتیفایر، سومین مدل هستند. کیفیت بالای جوشکاری، خدمات دهی بسیار زیاد و کار آیی این دستگاه ها در وضعیت های خیلی سخت و شرایطی که به برق شهری دسترسی نباشد در بازار ایران بسیار رواج دارند. خدا را شکر نقش تولیدکنندگان داخلی در این صنعت بسیار پررنگ است و عموماً دستگاه های وارداتی در مدل دستگاه های رکتیفایر جایی برای عرضه ندارند اما برعکس در پروژه های بسیار سنگین خارج از کشور در حوزه خلیج فارس بسیاری از دستگاه های رکتیفایر تولید ایران در حال کار کردن هستند و این به دلیل تجربه بسیار ارزنده صنعتگران عرصه جوش در پارس جنوبی است.

نوع چهارم: دستگاه های اینورتر چهارمین مدل دستگاه های جوش در رده بندی الکترود دستی به شمار میروند. این دستگاه ها مزایای فراوانی دارند و به همین دلیل طی پنج سال گذشته با سرعت بسیار بالایی جایگزین تمامی دستگاه های جوشکاری شده اند.

پیام ساختمان: علت اصلی تمایل مشتریان به دستگاه های اینورتر چیست؟

وزن بسیار کم، ابعاد کوچک، مصرف برق کم، عدم ایجاد نوسانات برق، کیفیت بسیار بالای جوشکاری، قابلیت استفاده با انواع الکترود معمولی، آلیاژی، عدم چسبندگی الکترود، خروجی D.C و قیمت مناسب به دلیل استفاده از قطعات الکتریکی به جای مواد اولیه مانند سیم پیچی مسی.

پیام ساختمان: موقع خرید این دستگاه چه نکاتی باید مد نظر قرار گیرد؟

با توجه به تنوع بیش از حد دستگاه های اینورتر در بازار، سردرگمی خریداران بسیار زیاد است. بیشتر خریداران دستگاه های رکتیفایر برای خرید به شرکت های تولیدکننده یا نمایندگان فروش این دستگاه ها مراجعه نموده و در صورت خرابی یا بروز مشکل در دستگاه نیز به همان شرکت یا تعمیرکاران متفرقه مراجعه میکردند. از آنجا که ذاتاً این دستگاه ها از تکنولوژی خیلی بالایی برخوردار نیستند. این مشکلات در تمام ایران حتی شهرستان های کوچک قابل رفع است ولی بحث اینورترها به گونه ای دیگر است. این دستگاه ها همراه با تمام مشخصات مطلوبی که دارد، معضلاتی در کنار خود دارد که اگر خریدار موقع خرید به آن توجه نکند به مشکلات عدیده ای دچار میشود. استفاده از تکنولوژیهای جدید و قطعات الکترونیکی مانند Mosfet و یا IGBT در این گونه دستگاه ها خدمات و تعمیرات را بسیار تخصصی کرده است.

در دستگاه های رکتیفایر عموماً از یک برد استفاده میشود که تقریباً در بین تمام تولیدکنندگان مشترک بوده و قابلیت جایگزینی دارد. ولی در اینورترها هر کارخانه مشخصات فنی بردهایش با دیگران فرق میکند و عموماً در پایتخت هم دسترسی به قطعات الکترونیکی سالم جهت تعمیرات بسیار سخت است. بنابریان خریدار باید این دستگاه ها را از مکان های معتبر خریداری کند و اطمینان حاصل نمایند که شرکت عرضه کننده اینورتر خدمات پس از فروش مناسبی دارد. ضمناً توجه به پلاکی دستگاه که Doty cycle (چرخه زمانی استفاده) دستگاه را نشان میدهد کمک خوبی خواهد بود.

تجهیزات جوش و برش چیست؟
انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 172فهرست مطالب شماره 172
دیدگاه خوانندگان :

سلام.من نتونستم مشخصات دستگاهها ببینم قیمت هم برام مشخص نشد


×