پس از زلزله چه بر سر آب و برق پایتخت می آید؟

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو گفت: از زمان وقوع زلزله پنج ریشتری در تهران تمام شرکت های آب و برق در حالت آماده باش قرار گرفته اند.

پس-از-زلزله-چه-بر-سر-آب-و-برق-پایتخت-می-آید
  به گزارش پیام ساختمان،میثم جعفرزاده با اشاره به لزوم تامین آب و برق در زمان وقوع زلزله، اظهار کرد: تامین آب و برق بسته به وضعیت حادثه در سناریوهای متفاوتی تدوین شده بدین معنا که برنامه مدونی برای قدرت های مختلف زلزله در نظر گرفته ایم. وی با بیان این که وزارت نیرو طرح آبرسانی اضطراری را با عنوان طرح جامع در مدیریت بحران از چند سال پیش آغاز کرده است، گفت: دو سال است که مطالعات این طرح تمام شده و قرار است که 350 نقطه در تهران آب برای مواقع اضطرار ذخیره شود.
 مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو، ادامه داد: این طرح بدین گونه است که آب در این مخازن ذخیره و ورودی و خروجی بسته می شود به صورتی که مدام آب در مخزن ها وجود دارد و با این سیستم می توان آب را به محله ها انتقال داد.
جعفرزاده با اشاره به لزوم ایجاد مدیریت جدید، گفت: برنامه وزارت نیرو این است که شرایطی را فراهم کند که هر محله بتواند آب مورد نیاز خود را تامین کند. البته این شرایط در مواقعی است که تمام خطوط آبرسانی و سدها از بین رفته باشد.
وی با بیان این که در حال حاضر این طرح در دو نقطه اجرایی شده است، افزود: برای شرایط فعلی تمام تانکرها و سیستم توزیع آب بسته بندی را تجهیز کرده ایم و باید گفت که به لحاظ تانکری آب بسته بندی و آزمایشگاه های سیار هیچ مشکلی در تهران وجود ندارد.
300 تانکر آماده آبرسانی به پایتخت نشینان
مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو با بیان این که در حوزه آب از زمان وقوع زلزله پنج ریشتری در حالت آماده باش قرار گرفته ایم، ادامه داد: نه تنها برای تهران بلکه برای چهار استان معین و استان جایگزین نیز 180 تا 300 تانکر را در حال آماده باش قرار داده ایم.
 جعفرزاده در خصوص وضعیت برق نیز گفت: در حوزه برق در زمان وقوع زلزله دو مساله تامین برق مراکز حیاتی و روشنایی معابر از اهمیت ویژه ای برخوردار است به همین دلیل برای این دو مهم از سال های پیش تدابیر لازم را در نظر گرفته ایم. وی با بیان این که برای تامین برق مراکز حیاتی و مهم چهار سال است طرحی را مبنی بر تجهیز تمامی این مراکز به برق اضطراری آغاز کرده ایم و سالیانه وزارت نیرو در یک روز نامشخص برق تمام این مراکز را بدون اعلام قبلی قطع می کند تا از این طریق بتوان سطح آمادگی این مراکز را سنجید.
جعفرزاده در خصوص تدابیر در نظر گرفته شده برای روشنایی معابر، گفت: از زمان وقوع زلزله پنج ریشتری در پایتخت تمامی شرکت های برق در حالت آماده باش کامل قرار گرفته اند.
 وی با اشاره به وضعیت فاضلاب در زمان زلزله، اظهار کرد: انشعابات جدیدی که در پایتخت ایجاد کرده ایم به دلیل نوع لوله ها احتمال ترکیدگی آنها وجود ندارد، اما در برخی نقاط عمر لوله ها بیش از 15 تا 20 سال باشد، ممکن است شاهد ترکیدگی لوله ها باشیم اما برای این مساله نیز تدابیری را در نظر گرفته ایم.
انتهای خبر/پ
در ارتباط با این مطلب بیشتر بخوانیم :
×