کنترل و نگهداری استخر تخصص ماست

شهر : تهران

قیمت : 25,000,000 ريال

DR POOL GROUP

گروه دکتر استخر

مشاوره ، بازدید ، کارشناسی
بازسازی ، نوسازی ، زیباسازی
عیب یابی ، سرویس دوره ای
کنترل ، تعمیر و نگهداری پروژه های :
پارک آبی ، آبدرمانی ، استخر ، سونا ، جکوزی در ایران

روش های ضدعفونی کردن آب استخر
دغدغه بسیاری از صاحبان استخر، انتخاب سیستم ضدعفونی مناسب از میان گزینه های بسیاریست که در مقابل آنها قرار دارد. اما حقیقت این است که هیچ روشی بهترین روش نیست و برای هر استخر بنا به شرایط خاص آن باید گزینه متفاوتی انتخاب شود. برای انتخاب بهترین سیستم ضدعفونی کردن آب استخر باید متغیرهای زیادی در نظر گرفته شود، از جمله هزینه های اولیه، هزینه های نگهداری، شرایط تعمیر و نگهداری، آب و هوا و نیز تعداد شناگران. در این مقاله، ما به طور خلاصه پنج روش متداول ضدعفونی آب استخر شنا را مورد بحث قرار داده و مزایا و معایب هر یک از آن ها را بیان می کنیم.

ضد عفونی با استفاده از کلر
cholorine ضدعفونی کردن آب استخر روش های ضدعفونی کردن آب استخر chlorine
قرص کلر
از گذشته تا کنون، کلر بیشترین نقش را در ضدعفونی کردن آب استخرها ایفا کرده است. کلر باکتری ها را تحت یک واکنش شیمیایی ساده از بین می برد. در این واکنش شیمیایی، کلر به یونهای اسید هیپوکلریت و هیپوکلرو تجزیه شده که باکتری ها را تا زمانی که خنثی شوند و یا از بین بروند، اکسید می کند.

مزایای ضد عفونی با استفاده از کلر
به راحتی و در اشکال مختلف از جمله مایع، گاز و جامد در دسترس است.
کلر دارای نیمه عمر طولانی است و در نتیجه می توانید برای مدت زمان طولانی ذخیره می شود.
کلر دارای اثر باقیمانده است: یعنی نه تنها زمانی که برای اولین بار به آب استخر اضافه می شود باکتری ها را از بین می برد بلکه بعد از آن هم به خنثی کردن باکتری ها ادامه می دهد.

معایب
ضد عفونی با استفاده از کلر
فراورده های جانبی کلر باعث بروز برخی مسائل مربوط به سلامتی از قبیل مشکلات تنفسی می شود.
فراورده های جانبی کلر، کلرآمین و تری هالومتان (THM) است که باعث سوزش پوست و چشم شناگران می شود.
کلر، پس از اضافه شدن به یک استخر، به سرعت پراکنده می شود بنابراین استخرهایی که از کلر استفاده می کنند باید به طور منظم تست و نگهداری شوند.

دستگاه کلرزن نمکی
ژنراتور کلر نمک با استفاده از یک فرآیند شیمیایی به نام الکترولیز ، اسید هیپوکلرو (ضدعفونی کننده) را از محلول نمک و آب جدا کرده و وارد آب استخر می کند. ویژگی کلیدی کلرزن نمکی که آن را از سایر روشها متمایز می کند، توانایی بازیافت خود بخودی است. پس از این که اسید هیپوکلرو آب استخر را ضد عفونی کرد، به نمک تبدیل شده و سپس پروسه تکرار می شود. کلر زن نمکی به تازگی در بین صاحبان استخرهای خانگی محبوبیت زیادی به دست آورده است، و به نظر می رسد در آینده نزدیک بازار، فروش آن گسترده تر گردد.

مزایای استفاده از کلر زن نمکی
کلرزن نمکی، سطح PH تقریبا خنثی در آب ایجاد می کند. بنابراین برای برقراری سطح تعادل PH ، مواد شیمیایی کمتری نیاز است که به آب اضافه شود .
شناگران نسبت به استخرهای ضدعفونی شده با کلر، التهاب کمتری در پوست و چشم خود احساس می کنند.
از آنجا که کلر تولید شده در نقطه تولید متمرکز شده است (در داخل سلول نمک) ، آب استخر از کلر غنی شده و سبب مبارزه با تجمع کلرآمین می شود.
معایب استفاده از کلر زن نمکی
غلظت نمک بیش از حد، خورنده است و می تواند باعث صدمه دیدگی دستگیره ها، سیستم های روشنایی، آستر استخر و سایر تجهیزات گردد.
سلول های نمک معمولا بین 900 تا 1500 دلار هزینه دارد و باید هر سه تا پنج سال یکبار جایگزین شود.
هزینه اولیه خرید ژنراتور کلرزن نمک به طور معمول بین 300 تا 10000 دلار است که در مقایسه با کلرزنی عادی، هزینه بالایی بنظر می رسد.
استفاده از ضد عفونی کننده برم

برم بسیار شبیه به کلر است و در ضدعفونی کردن آب استخر استفاده می شود. فراورده های جانبی برم آن را از کلر متمایز می کند همانطور که گفته شد، هنگامی که کلر با آلاینده های موجود در آب استخر واکنش نشان می دهد، کلرامین تشکیل می شود به طور مشابه، وقتی برم با آلاینده های موجود در استخر واکنش نشان می دهد، بروموآمین تشکیل می شود . تفاوت، در اثر این فراورده های جانبی در استخر است. در حالی که کلرآمین هیچ سودی برای استخر ندارد، بروموآمین ویژگی های ضدعفونی برم را حفظ می کند. به همین دلیل، بسیاری از صاحبان استخر، برم را به عنوان ضدعفونی کننده استخر خود انتخاب می کنند.

مزایای استفاده از ضد عفونی کننده برم
بوی برم نسبت به کلر کمتر زننده است.
برم نسبت به کلر در دماهای بالاتر پایدارتر بوده و به همین دلیل برای استفاده در جکوزی مناسب تر است.
برم حتی بعد از ترکیب با آلاینده ها به کار خود ادامه می دهد، بنابراین مدت زمان بیشتری نسبت به کلر پاکسازی را انجام می دهد.
معایب استفاده از ضد عفونی کننده برم

برم نسبت به کلر و نمک بسیار گرانتر است.
برم یک اکسید کننده ضعیف است
هر چند بوی برم نسبت به کلر کمتر زننده است ولی خلاص شدن از بوی برم بسیار سخت تر از کلر است.
استفاده از ضدعفونی کننده ازن

OZONE ضدعفونی کردن آب استخر روش های ضدعفونی کردن آب استخر OZONE
یکی از روش های ضد عفونی کردن آب استخر استفاده از گاز ازن می باشد.ازن یک گاز معدنی ناپایدار حاصل از برخورد اتم های اکسیژن با مولکول های اکسیژن است .با قرار دادن مولکول های اکسیژن در معرض یونیزاسیون با ولتاژ بالا و یا اشعه ماوراء بنفش، ازن تولید می شود بیشتر ازن ژنراتور ها از فرایند یونیزاسیون با ولتاژ بالا استفاده می کنند زیرا منجر به غلظت بالاتری از ازن می شود. (20٪ توسط فرایند یونیزاسیون با ولتاژ بالا در مقابل 5٪ توسط اشعه ماوراء بنفش)

مزایای استفاده از ضدعفونی کننده ازن
ازن یک اکسید کننده قوی است. به طور خاص، 100 برابر قوی تر از کلر است.
ازن باعث کاهش تعمیر و نگهداری استخر می شود، چون آلاینده هایی مثل روغن و گریس را که سبب گرفتن فیلتر می شوند، تجزیه می کند.
ازن هیچ تاثیری در میزان pH استخرندارد. بنابرین استخرهایی که از ازن استفاده می کنند به تنظیم کننده PH کمتری نیاز دارند. این بدان معناست که نیاز کمتری به استفاده از ماده شیمیایی خواهیم داشت.

معایب استفاده از ضدعفونی کننده ازن
ازن دارای نیمه عمر کوتاه است و نمی تواند ذخیره شود. ازن باید بلافاصله پس از تولید، استفاده شود و تنها زمانی موثر است که با آب خط بازگشت مخلوط شود بعد از این که آب به استخر بر گردد ، ازن در اتمسفر انتشار می یابد.
ازن به تنهایی نمی تواند یک روش ضدعفونی کننده استخر باشد زیرا همه آلاینده ها را حذف نمی کند. با این حال، ازن سازگار با کلر یا برم است.
گاز ازن در غلظت های بالا خطرناک است.

استفاده از ضدعفونی کننده یونیزه کننده
IONIZER ضدعفونی کردن آب استخر روش های ضدعفونی کردن آب استخر ionizer
یونیزه کننده، یون های مس و فلزات سخت را در آب استخر آزاد می کندو در واقع، باکتری هارا با قرار دادن در معرض این یون ها از بین می برد دو شکل از یونیزه کننده وجود دارد. یونیزه الکتریکی، که با استفاده از برق، فلزات را تا زمانی که یون آزاد کنند، شارژ می کند و یونیزه کارتریج معدنی، که با استفاده از جریان پیوسته آب از یک بسته مواد معدنی، یونهای فلزی آزاد می کند.

مزایای استفاده از ضدعفونی کننده یونیزه کننده
یونیزه کننده ها هزینه کمی برای نگهداری دارند اجزای الکترودهای یونیزه کننده معمولا بین سه تا پنج سال عمر می کنند و جایگزینی آنها ارزان است.
یونیزه کننده ها نیاز به بسیاری از مواد شیمیایی استخر را کاهش می دهند.
بر خلاف کلر، یونهای فلزی تولید شده توسط یونیزه کننده تاثیر منفی روی تجهیزات استخر نمی گذارند بنابراین تجهیزات در استخرهای شنای یونیزه، دارای طول عمر طولانی تری هستند.

معایب
استفاده از ضدعفونی کننده یونیزه کننده
یونیزه کننده ها آب استخر را اکسید نمی کنند.
یونهای فلزی آزاد شده توسط یونیزه کننده ها دارای سرعت عمل کمی هستند و چندین ساعت طول میکشد تا مبارزه علیه آلاینده ها را آغاز کنند.
هر چند که یونیزه کننده ها نیاز به بسیاری از مواد شیمیایی را کاهش می دهد، ولی نمی توانند به تنهایی برای ضدعفونی استخر استفاده شوند و همچنان نیاز به مقداری کلر می باشد.
باید PH در یک محدوده خاص نگه داشته شود در غیر این صورت زنگ زدگی در تجهیزات مسی استخر ، رخ خواهد داد.#هود_سینک_اجاق_گاز_و_تجهیزات_آشپزخانه

×