5 نکتــه مهم قبل از خرید دستگاه تصفیه خانگــی

شمار نشریه : 221

کد مطلب : 2879
دستگاه تصفیه آب خانگی، دستگاهي است كه می‌تواند ذرات ميکروسکوپي، آب‌های زيرزميني و آب شهری را با هر جرم و املاحي که دارد و در طول مسير لوله انتقال همراه آب مي‌شوند را تصفيه كند و از آلودگي بپيرايد. به‌تازگی مصرف‌کنندگان روي خوشي به اين دستگاه نشان داده‌ و شاهد استفاده بیش‌ازپیش آن، در میان خانواده‌هاي ايراني هستيم. با توجه به اینکه کیفیت آب در برخی از نقاط کشور مناسب نیست و از درجات مختلف سختی و شوری برخوردار است، استفاده از این دستگاه اهمیت دارد چراکه بسیاری از بیماری‌های گوارشی و پوستی از طریق آب منتقل می‌شود. آنچه مسلم است استفاده از این دستگاه برای بالا بردن سلامتی بسیار مفید است اما قبل از هرگونه تصمیم‌، می‌بایست نکاتی را رعایت کنید تا در دام تولیدکنندگان و فروشندگان سودجو و ناآگاه این بازار نیفتید:
1 -توجه به قیمت دستگاه تصفیه آب قبل از سایر ویژگی‌ها!
با توجه به فراوانی دستگاه‌های خانگی تصفیه آب با برندهای مختلف در بازار، ممکن است یکی از ملاک‌های انتخاب شما برای دستگاه مناسب قبل از هر چیز، قیمت ارزان دستگاه باشد. بسیار مشاهده‌شده که فروشندگان ناآگاه نیز به این موضوع دامن زده و ذهن مشتری را به سمت خرید دستگاه ارزان‌تر هدایت کنند. اما باید توجه داشته باشید قیمت ارزان نه‌تنها ملاک خوبی برای تصمیم‌گیری نیست، بلکه می‌تواند دلیل خوبی برای نخریدن دستگاه باشد!
دستگاه تصفیه آب مستقیماً با بهداشت خانواده و فرزندان شما در ارتباط است. بسیاری از دستگاه‌های تصفیه آب ارزان‌قیمت که عمدتاً محصول کشور چین هستند، از مواد اولیه نامرغوب و غیربهداشتی ساخته‌شده‌اند. پلاستیک به‌کاررفته در بدنه آنها، از نوع نامرغوب و بازیافتی است و به‌جای استفاده از کربن مناسب در فیلترهای کربنی، از زغال‌سنگ استفاده شده که حاوی فلزات سنگین است. این دستگاه‌ها در شرایط نامناسب بهداشتی مونتاژ می‌شوند و مجموع این عوامل باعث می‌شود قیمت تمام‌شده آنها کاهش پیداکرده و ارزان تمام شوند.
آیا حاضر هستید به خاطر صرفه‌جویی اندکی پول، سلامتی خود و فرزندان خود را به خطر بیاندازید؟.
2 - مراحل تصفیه بیشتر، نشانه کیفیت بالاتر!
متأسفانه به دلیل تبلیغات نادرست بسیاری از واردکنندگان غیرمتخصص و ناآگاه دستگاه‌های تصفیه آب، یکی از ملاک‌های تصمیم‌گیری مشتریان، تعداد مراحل تصفیه آب است. تعداد مرحله استاندارد برای دستگاه تصفیه آب خانگی با فناوری اسمز معکوس، 5 مرحله است:
•و مرحله فیلتر الیافی جهت حذف مواد معلق، نظیر گل‌ولای، شن و ماسه و زنگ لوله‌ها
•یک مرحله فیلتر کربن جهت حذف کلر، گازهای شیمیایی و بوی نامطبوع آب
•یک مرحله اسمز معکوس (RO) جهت حذف ناخالصی‌ها و سموم محلول در آب
•یک مرحله فیلتر کربن نهایی جهت حذف بوی احتمالی ناشی از ماندگی آب در منبع دستگاه
تعداد مراحل تصفیه بیشتر، نه‌تنها غیرضروری است بلکه ممکن است باعث تهدید سلامتی شما نیز شود. به‌عنوان‌مثال برخی از دستگاه‌های تصفیه آب غیراستاندارد، با اضافه کردن یک فیلتر کذایی به‌عنوان مرحله ششم، ادعا می‌کنند که املاح معدنی مفید به آب اضافه می‌کنند. متأسفانه در ساختار این فیلترها، سنگ‌های غیربهداشتی استفاده می‌شود که نه‌تنها هیچ‌گونه هویت علمی و بهداشتی ندارند، بلکه محل مناسبی جهت رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها هستند.
دقت کنید که هیچ‌یک از مراحل تصفیه آب نباید چیزی به آب اضافه کنند بلکه کلیه مراحل تصفیه آب می‌بایست مانند یک صافی، مواد و ناخالصی‌های موجود را از آب جدا کنند. لذا همیشه از خود سؤال کنید: آیا این مرحله چیزی به آب اضافه می‌کند؟ در صورت مثبت بودن جواب، نسبت به بهداشتی بودن آن مرحله، شک کنید!
3 - خرید بدون مطالعه
ما در عصر اطلاعات به سر می‌بریم. قبل از خرید دستگاه تصفیه آب، ابتدا از طریق وب‌سایت‌ها و کتاب‌های معتبر اطلاعات کافی در زمینه آب و تصفیه آب کسب کنید و دستگاه مناسب را انتخاب نمایید. در این زمینه مشاوره و تماس با شرکت‌‌های قدیمی و معتبر و مطالعه منابع معتبر توصیه می‌شود.
4 - خرید با توجه به‌ظاهر دستگاه
آنچه قبل از ظاهر شیک یا گول‌زننده یک دستگاه تصفیه آب، در اولویت اول قرار دارد، بهداشتی و استاندارد بودن این دستگاه است. مشاهده شده که بسیاری از تولیدکنندگان سودجو با اضافه کردن قطعات بی‌مصرف و اضافی به دستگاه، سعی کرده‌اند با استفاده از ناآگاهی مشتری، دستگاه تولیدی خود را دقیق‌تر یا باکیفیت‌تر جلوه دهند. یکی از این قطعات بی‌مصرف اما چشم‌نواز! فشارسنج است که به‌صورت یک عقربه روی دستگاه آب‌شیرین‌کن خودنمایی می‌کند. وجود این فشارسنج  روی دستگاه هیچ کاربردی ندارد و هیچ‌گونه اطلاعات کاربردی به شما نمی‌دهد. حذف آن نیز هیچ لطمه‌ای به فرآیند تصفیه آب نمی‌زند. لذا قبل از اینکه تحت تأثیر این اقلام قرار بگیرید از خودتان سؤال کنید: این قطعه چه کاربردی دارد و چه ربطی به تصفیه آب دارد؟.
5 - توجه به هدایای حین فروش
در بین بسیاری از دستگاه‌های آب تصفیه‌کن غیراستاندارد و نامرغوب چینی، عرضه هدایایی نظیر: فیلتر اضافی، تیودی.اس متر و ... همراه با دستگاه مرسوم شده است. عرضه این هدایا به‌خودی‌خود بد نیست. اما نباید تبدیل به ملاکی برای تصمیم‌گیری شما شود. به این فکر کنید که در صورت غیراستاندارد و نامرغوب بودن دستگاهی که قصد خرید آن را دارید، چندین برابر قیمت این هدایا را باید صرف مصارف پزشکی یا تعمیرات دستگاه کنید. لذا قبل از هیجان‌زده شدن، به نکات مهم‌تری نظیر بهداشتی و استاندارد بودن دستگاه فکر کنید.
ارائه دهنده مقاله
شرکت هیراب سان