هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اتلاق بافت فرسوده به مناطق تاریخی نادرست است

کد مطلب : 2349
مدیرکل دفتر معماری و طراحی شهری وزارت راه و شهرسازی بر ضرورت احیای معماری ایرانی – اسلامی در شهرهای کشور تأکید کرد.
فرزانه صادق‌مالواجرد ، در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: کاهش کیفیت فضاهای شهری موجب آسیب‌زده به حقوق شهروندی افراد می‌شود.وی با اشاره به وجود استاندارهای شهرسازی در کشور عنوان کرد: بخش زیادی از مشکلات در زمینه شهرسازی مربوط به عدم رعایت این استانداردها است.
مدیرکل دفتر معماری و طراحی شهری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در ساخت مسکن مهر زیر ساخت‌ لازم لحاظ نشده است، ادامه داد: عدم رعایت همین زیرساخت‌ها موجب کاهش کیفیت‌ شهرسازی شده است.
صادق‌مالواجرد با اشاره به اینکه در ساخت مسکن مهر و طرح‌های مشابه باید کیفیت شهرسازی نیز رعایت شود، ادامه داد: توجه ویژه مسئولان به کیفیت فضاهای شهری در مسکن‌های مهر ضروری است. وی استفاده از اصطلاح بافت فرسوده برای مناطق دارای قدمت تاریخی شهر را نادرست دانست و خاطرنشان کرد: این بافت‌ها به‌عنوان بافت تاریخی شهرها بسیاری از فرهنگ‌ها و معماری‌های اصیل را در خود جای‌داده است.
مدیرکل دفتر معماری و طراحی شهری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی در بسیاری از استان‌های کشور در تلاش برای حفظ و احیای بافت‌های تاریخی است، تصریح کرد: استان قزوین یکی از استان‌های موفق در زمینه حفظ بافت‌های تاریخی در درون شهر است.
وی احیای معماری ایرانی – اسلامی را از دغدغه‌های وزارت راه و شهرسازی خواند و افزود: باید این نوع معماری در شهرها احیا شود.