هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   211   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تماشای شفق قطبی زیر سقف شیشه‌ای

منطقه «لاپلاند» فنلاند یکی از کم‌جمعیت‌ترین نقاط این کشور است چراکه شرایط سخت زندگی جمعیت را در جنوب این کشور متمرکز کرده است.بااین‌حال جاذبه‌های طبیعت بکر قطبی در شمال فنلاند گردشگران بسیاری را به این نقاط می‌کشاند .
مجموعه اقامتی Kakslauttanen به تقلید از سبک معماری خانه اسکیموها و با سازه‌هایی شیشه‌ای طراحی و ساخته‌شده است.
این هتل اقامتی به‌صورت کلبه، کلبه بوده و هر یک از این کلبه‌های شیشه‌ای اسکیمویی؛ دارای سرویس‌های جداگانه و تختخواب‌های شیک و کاملاً راحت است. این مجموعه در یک منطقه بیابانی و در نزدیکی پارک ملی فنلاند، در روستای ایگلو واقع‌شده است.
شیشه‌ای بودن هتل، امکان رؤیت ستارگان شمال را با مناظری منحصربه‌فرد، درحالی‌که در اتاق‌های کاملاً راحت خود در حال استراحت هستید، فراهم می‌کند. دیوارهای شیشه‌ای و حرارتی، فضای داخل را گرم نگه می‌دارند تا جایی که حتی در صورت برودت دما تا 30- درجه سانتی‌ گراد داخل اتاق‌ها همچنان گرم خواهد ماند. با توجه به موقعیت جغرافیایی محل احداث این مجموعه، بی‌شک این‌ نقطه می‌تواند بهترین مکان برای دیدن شفق قطبی، یکی از عجایب هفتگانه طبیعی دنیا باشد.
گفتنی است که شفق قطبی از ماه اوت تا آوریل یعنی از مرداد تا اردیبهشت قابل‌دیدن است اما بهترین زمان دیدن آن فصل زمستان است. علت این پدیده، ذرات باردار شتاب‌دار در ارتفاعات مشخص می‌باشد.