هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   208   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

شیشه

گروه بازار ساختمان: مرکز بازار شيشه تهران در خيابان خيام چندان شلوغ نيست . در قسمتي از اين خيابان حال و هواي پيادهروهاي دو سوي آن عوض ميشود و عابراني که طول اين پيادهروها را بالا و پايين ميکنند ميتوانند انعکاس تصوير خود را بر در و ديوار ببينند چنانکه گويي وارد يکي از راهروهاي آيينهاي در شهربازي شدهاند. البته با اين تفاوت که براي ورود به اين خيابان لازم نيست بليت بخرند.

 در بدو ورود اولين موضوعي که جلب نظر ميکند سکون و آرامشي است که اين خيابان دارد . البته اين سکون و آرامش بههيچوجه خوشايند دستاندرکاران بازار شيشه نيست اما به نظر ميرسد رکود ساخت و ساز، تأثير خود را بر بازار شيشه هم گذاشته است. در ادامه مطالب پيام ساختمان با عنوان «کالاي برتر» بازار شيشههاي ساختماني را بررسي ميکنيم.آنچه در ادامه اين گزارش ميخوانيد اظهارات فعالان توليد و عرضه شيشههاي ساختماني است و پيام ساختمان از چاپ نظر موافقان و مخالفان استقبال ميکند.

شيشه دوجداره ، سه جداره و سکوريت

علياصغر کاشاني ، فروشنده برندهاي متفاوت شيشههاي دوجداره ، سه جداره و سکوريت  به پيام ساختمان گفت: بازار در و پنجرههاي دو يا چند جداره، نيازمند شيشههاي خاصي است که اتفاقاً دوجداره بودن اين کالا دقيقاً به همان شيشهها برميگردد. وي افزود: تفاوت اساسي اين شيشهها با شيشههاي سادهاي که درگذشته استفاده ميشد اين است که فضاي بين جدارههاي شيشه را گاز آرگون تشکيل ميدهد و ميان آنها را اسپيسرهاي پلاستيکي قرار داده و با چسب خاصي از سيليکون به هم متصل ميکنند. بنابراين، اين اقدامات نيازمند تجهيزات کارگاهي است، ازاينرو توليد شيشههاي دوجداره بايد بر اساس سفارش سازنده در و پنجره و در کارخانه انجام شود. 

کاشاني ادامه داد: محصولي که اين روزها در بازار جلوهنمايي ميکند، شيشههاي سکوريت است. محصولي که  متفاوت از نامش براي موارد حفاظتي استفادهنشده ، بلکه در زمان شکسته شدن به دليل وجود لايههاي حفاظتي ، به قطعات ريزي خردشده و آنگاه فرو ميريزد .وي قيمت هر مترمربع از شيشههاي توليدي شرکتهاي مختلف را از  28 تا 35 هزار تومان در  هر مترمربع  اعلام  کرد .

بازاري روبه رشد

منوچهر آقايي، مديرعامل شرکت شيشه ايمني ميرال به خبرنگار ما گفت: ميزان استفاده از شيشه در نماي ساختمانها به نسبت ديگر مصالح، افزايش قابلملاحظهاي يافته است، طوري که نماي بعضي ساختمانهاي بلندمرتبه بهطور کامل از شيشه تشکيلشده و نمايي پنجرهاي دارند، اين در حالي است که آييننامههاي ساختماني، استاندارد 35 درصد را براي سطح مورداستفاده پنجرهها در نظر گرفته است.

وي افزود: در گذشته به اين شکل گسترده از شيشه در کارهاي ساختماني استفاده نميشد اما با پيشرفتهاي چشمگير صنعتي در توليد شيشه که به دنبال آن انواع و اقسام شيشهها ازجمله شيشههاي بازتابدهنده (آزور ) و همچنين شيشههاي دوجداره که عايق صوت و حرارت است به وجود آمد، هنر معماري نتوانست چشم خود را بر روي اين پديده زيبا ، عايق و درعينحال باصرفه ببندد.

آقايي  ادامه داد: محصول جديدي به بازار عرضه شده که ازلحاظ کيفيت با مشابه خارجي آن برابري ميکند و  تااندازهاي از خروج ارز جلوگيري مي کند. وي رنج قيمت هر مترمربع شيشه 10ميليمتري را 48هزار تومان ،8ميليمتري  41هزار و 500تومان ،6ميليمتري  31هزار تومان و 4ميليمتري 21هزار تومان و هر متر شيشه آزور که توانايي جذب تمام تشعشعات مضر خورشيد را دارد حدود 12هزار تومان عنوان کرد .

نگاهي به بازار سكوريت

 يک فروشنده شيشههاي سكوريت با بيان اين مطلب که  درهاي ريلي و لولايي از جنس شيشه سكوريت بهويژه براي كاربردهاي ورودي ساختمان است كه بر اساس سفارش مشتري، به بازار عرضه ميشود به پيام ساختمان گفت: شيشههاي سكوريت ساده با قيمت هر مترمربع 42 تا 60 هزار تومان و توليد داخل است.

 آژندي در خصوص قيمت شيشههاي سكوريت طرح دار نيز گفت: قيمت هر مترمربع از اين شيشهها كه وارداتي است از 200 هزار تومان تا يکميليون تومان ميباشد. اين كارشناس فروش  بازار شيشه خاطرنشان كرد: يكي از چالشهاي بازار اين كالاي ساختماني ، عدم استفاده از دستگاههاي دقيق برش مانند واتر جت ( برش شيشه با آب) است كه بهجاي آن الماس زني يا ايجاد برش و سوراخ بهصورت دستي انجام ميشود كه طبعاً دقت بالايي هم ندارد.

وي ادامه داد: اين درست است كه شيشههاي سكوريت به معناي شيشههاي امن و ايمن است اما شيشههايي نيز هستند كه براي مقابله با ضربات چكش و حتي گلوله از آن ها استفاده ميشود. نوع ديگري شيشه نيز وجود دارد که لمينيت نام دارد و لايهاي از لمينيت به قطر 1.52 ميكرون ميان دو شيشه سكوريت قرار ميگيرد.آژندي در مورد رنج قيمت شيشههاي سکوريت گفت: قيمت آن بسته به اندازههاي مختلف متفاوت است اما هر مترمربع از  شيشه سکوريت 10ميليمتري حدود 60هزار تومان و 6ميليمتري آن حدود 42 هزار تومان قيمت دارد.

 شيشههاي رنگي

محصولي متفاوت از بلژيک به بازار ايران وارد ميشود، شيشههاي رنگي که جلوهاي زيبا به نماي ساختمان ميدهد. شيشههايي که به ديوار ميچسبد و هر مترمربع آن 685 هزار تومان قيمت دارد.

خانم  سرخوش، کارمند اين شرکت به خبرنگار پيام ساختمان گفت: اين شيشهها در همان کشور سازنده (بلژيک) رنگشده و در کوره حرارت ميبيند. سپس لايهاي از لمينت روي آن قرار ميگيرد و موجب ميشود که در صورت شکسته شدن شيشه به دليل  وجود همين لايه فرو نريزد بلکه سر جاي خود روي ديوار باقي خواهد ماند.

به گفته سرخوش اين شرکت به حدي بر کيفيت اين محصولات تأکيد دارد که ده سال گارانتي رنگ ارائه ميدهد. وي خاطرنشان کرد: متأسفانه در بازار شاهد انواعي از شيشههاي رنگي بيکيفيت هستيم که آن را با چسب سيليکون به ديوار ميچسبانند . اين محصولات در ايران  رنگآميزي ميشوند و بعد از مدتي کيفيت ظاهري خود را از دست ميدهد .

فقط توليد ايران

علوي مدير صادرات پارس شيشه با بيان اين مطلب که شيشههاي توليد ايران هيچ تفاوتي ازنظر کيفيت با شيشههاي وارداتي ندارند به پيام ساختمان گفت: کيفيت کالاهاي ايراني نهتنها بسيار بالاست بلکه به نسبت نمونههاي خارجي قيمت مناسبتري نيز دارد .

بلوک شيشهاي

خانم مقدم، مدير فروش شرکت بلوک شيشه بينا در تعريف بلوک شيشهاي به خبرنگار ما گفت: بلوک شيشهاي کالايي لوکس محسوب ميشود که بيشتر براي نماي ساختمان يا مصارف دکوراتيو داخل خانه مورداستفاده قرار ميگيرد. وي قيمت هر عدد از اين بلوکهاي شيشهاي  فرانسوي  را از 16  هزار تا 35 هزار تومان  عنوان کرد . البته قيمت نمونه ايراني آن 5 هزار تومان است .

 وي  ادامه داد: يک نوع خاص از اين بلوکها هم وجود دارد که داخل آن چراغ دارد و هر عدد از آن قيمتي معادل 210 هزار تومان دارد. وي ويژگي اين نوع بلوک شيشهاي را داشتن 4 لامپ «ال اي دي» دانست که با استفاده از ذخيره نور خورشيد نورافشاني ميکنند. به گفته اين کارشناس ،نوعي از بلوکهاي شيشهاي هم عرضه ميشود که مانند موزاييک در کف ساختمان قرار ميگيرد. البته اين شرکت که واردکننده بلوک شيشهاي از بهترين توليدکنندگان اروپاست محصولات خود را يک سال ضمانت ميکند.