من فرسوده نیستم، الکی مثلا اکازیونم!

شمار نشریه : 204

چشم هايت را بر هم مزن که عمر من تمام مي شود. چشم هايت را بر هم مزن که زندگي مرا به هم مي زني، اگر «او» براي «تو» ساخته شده، «من» براي «تو» ويران شدم، چشم هايت را بر هم مزن که ويرانم مي کني. نشنيده اي که مي گويند عمر به چشم بر هم زدني مي گذرد؟ تو عمر مني، چشم بر هم مزن! يعني نمي فهمي چي ميگم عمو؟ ميگم عمرت داره ميگذره؛ تا چشم به هم زدي روز مهندس آمد و رفت؛ چشم به هم زدي 11 ماه سال هم گذشت؛ يک بار ديگه که چشم به هم بزني اين دو هفته هم ميگذره و ما ميرسيم به شماره 205 نشريه که آخرين شماره امسال باشه؛ حالا گوش نکن و هي پلک بزن!

کلمات و ترکيبهاي قديمي

اين که هيئت وزيران مصوب كرده برخي از بدهيهاي وزارت راه وشهرسازي به بنياد مستضعفان، قرارگاه سازندگي خاتمالانبياء و شركت توسعه راههاي پارس با مطالبات دولت از اين بخشها تهاتر شود، ما را به ياد اصطلاح قديمي «از اين جيب به آن جيب» انداخت! يعني شما از يک دست مي دهي ولي از آن يکي دست پس مي گيري. اين وسط فقط کلي اشتغال زايي هم انجام مي شود که کار بسيار خوبي است.

بر خاک رفته!

طي همين يکي دو ماه گذشته نه تنها مراسم سينمايي گلدن گلاب، جشنواره فيلم برلين و مراسم سينمايي اسکار برگزار شد که حتي جشنواره سينمايي فيلم فجر هم به خوشي و خرمي برپا شده و به اتمام رسيد ولي دريغ از اين که يک سکانسي ولو گذرا در يکي از اين فيلم ها به صنعت ساختمان پرداخته شده باشد. حالا ما خيلي از اين غربي ها انتظار نداريم که به فکر بافت هاي فرسوده ما باشند ولي انصافا در سينماي خودمان نبايد به اين طور مسائل که هم به اقتصاد ربط دارد هم به زندگي و هم به خيلي چيزهاي ديگرمان، پرداخته شود؟ حالا سينما هيچي، صدا و سيما چي؟ چطور است که درباره خطراتي که تخم ريزي قورباغه ها را تهديد مي کند هم برنامه هايي در تلويزيون خودمان ساخته و پخش مي شود ولي در آن برنامه اي مثلا درباره خطرات گودبرداري ساخته نمي شود؟.

آگهي

آيا مهندسيد و دنبال کار مي گرديد؟ آيا از پايين بودن عمر ساختمانها در ايران نگرانيد؟ آيا نميتوانيد براي ساختن يک سرپناه براي خودتان مصالح استاندارد گير بياوريد؟ آيا در به در به دنبال يک مهندس ناظر ميگرديد؟ آيا شب ها از ترس زلزله خوابتان نميبرد؟ ما هيچ پيشنهادي براي شما نداريم! ناسلامتي مهندسيد ها! خودتان يک فکري براي خودتان بکنيد!

اي رستخيز ناگهان!

اين که وزير راه و شهرسازي در همايش گراميداشت روز ملي مهندس گفته که با بازنگري در آموزش مهندسان و ساماندهي آنها رستاخيز دوم مهندسي در دولت يازدهم شكل ميگيرد، موجب وجد و سرور خاصي در ما شد. حقيقتا براي اولين بار دچار رستاخير احساسات شده و در پوست خودمان گنجيديم! البته قدري براي خود ما هم عجيب بود چون اين طور مواقع ما معمولا توي پوست خودمان نمي گنجيم. به هر حال وزير راه و شهرسازي با بيان اينكه دولت يازدهم رستاخيز مهندسي ايران خواهد شد افزوده: در اين دولت فضايي سرشار از اميد، ابتكار و خلاقيت به كمك جامعه مهندسي كشور به بار ميآوريم و يكبار ديگر شاهد كار بسيار بزرگ مهندسان در دولت يازدهم خواهيم بود. از خدا که پنهان نيست از شما چه پنهان ما با شنيدن کلمه رستاخيز بي اختيار ياد رستاخيزي افتاديم که قرار بود ما را تا دم دروازه تمدن بزرگ ببرد ولي ...

درسي از تاريخ!

مي گويند صدام حسين، رئيس جمهور معدوم کشور عراق، بعد از جنگ اول خليج فارس يکي از برادران خودش را به عنوان شهردار شهر بغداد منصوب کرد. برادر مذکور که از حجم و گسترده ويراني هاي شهر بغداد بعد از چند جنگ پياپي مطلع بود به صدام گفت: «يا اخي، اين شهري که تو ساختي، شهردار مي خواهد چه کار؟»! البته اين مربوط به گذشته هاست که گذشته است؛ و اين روزها، ايامي است که عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي کشورمان در ديار با طارق الخيكاني وزير مسكن و آباداني عراق با اشاره به آمادگي ايران براي سرمايهگذاري در سه پروژه عمراني عراق گفته است: ايران براي صدور خدمات فني مهندسي در حوزه راه و شهرسازي به عراق آمادگي دارد. گويا هيئت عراقي پيش از ديدار با وزير راه و شهرسازي ايران از سايت 6 هزار واحدي شركت سرمايه گذاري مسكن پرديس بازديد كردند. ما ضمن عرض خسته نباشيد به مقامات وزارتخانه براي ايجاد زمينه فعاليت و اشتغال مهندسان کشورمان در کشورها ديگر، توصيه مي کنيم مواظب باشند هيئت هاي خارجي فقط از ساخت و سازهاي در حال انجام بازديد کنند و نگذارند پايشان به واحدهاي تحويل شده مسکن مهر باز شود که ...

توسعه متوازن يا کجکي!؟

نمرديم و ديديم بالاخره يک فردي هم پيدا شد که از مضرات کتمان اخبار و محاسن اطلاع رساني و شفافيت اطلاعاتي صحبت کرد! به عقيده ما اين که دکتر حناچي معاون وزير راه و شهرسازي اظهار داشته که: متأسفانه به دليل عدم اطلاعرساني دولت و خودسانسوري کشور در حوزه مطبوعات و رسانهها بسياري از پروژهها به دلايل مختلف منجر به فساد گرديده و کشور را با مشکلات جدي مواجه ساخته است؛ جاي خوشحالي بسيار زيادي دارد. دکتر حناچي به همين هم بسنده نکرده و با ذکر چند مثال از تخلفات بزرگ در کشور گفته: اگر دستگاههاي ذيربط به وظايف حرفهاي خود عمل مي نموند و اگر عوامل مختلف اجراي پروژه از کارفرما و مشاور و پيمانکار به اين مسائل توجه ميکردند و توسعه متوازن را در دستور کار خود قرار ميدادند؛ شاهد بروز چنين اتفاقاني نبوديم. طبيعتا ما از اين به بعد بيشتر دقت مي کنيم ببينيم مقامات و مسئولان چه قدر تنفر خود از «عدم اطلاعرساني دولت و خودسانسوري کشور در حوزه مطبوعات و رسانهها» را عملا نشان مي دهند.

گفتگو

خانه به بيل مکانيکي: مگه من فرسوده ام که بهم لبخند ميزني؟.

بيل مکانيک: اختيار داريد. شما نه فرسوده اي نه کلنگي. شما ريختي تو خودت!

خانه به بيل مکانيکي: هيسس ... با من حرف نزن. الکي مثلا من اکازيونم!

(سردبير به نهنگ درياي روزنامه نگاري: الکي مثلا تو هم طنزنويسي!)

خانه هاي حرفي!

به نظرم اگر روزي بشر به تکنولوژي «ساخت آجر از طريق حرف زدن» دست پيدا کند ما بزرگترين صادرکننده خانه به سراسر دنيا خواهيم شد! به عبارت ديگر اگر دولت مردان ما طي همه سال هاي گذشته، به جاي يک ساعت حرف زدن، يک ساعت بنايي مي کردنند الان بچه ها مجبور نبودند معني اصطلاح «مشکل کمبود مسکن» را از توي کتابهاي فرهنگ لغت پيدا کنند. ولي تا به حال هر دولتي که راس کار آمده براي ساخت مسکن طرح داده و تا به امروز طرح هاي مختلفي نظير فروش متري زمين، مسکن مهر، مسکن اميد، مسکن اجتماعي، مسکن پاک، صندوق هاي زمين و مسکن و ... ارائه شده ولي هنوز تعداد مستاجران کشور زيادند، خانه هاي خالي زياد هستند، اجاره خانه ها بالاست، قيمت خانه و ملک و زمين زياد است، ساخت و سازها کيفيت ندارند و ....