هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   172   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

چه دستگاه جوشی بخریم

گروه تاسيسات: هميشه انتخاب يك دستگاه جوش ايده‌ال براي انجام فعاليت‌هاي صنعتي و ساخت و ساز به سهولت امكان‌پذير نيست زيرا بازار اين دستگاه‌ها بسيار گسترده و متنوع است. امروزه اكثر صنعتگران و مجريان پروژه‌هاي ساختماني و تاسيساتي با دستگاه هاي جوشكاري سر و كار دارند، مضاف بر اين، رونق سازندگي را نيز در اقصي نقاط كشور شاهد هستيم. بنابراين تشريح مشخصات و بيان ويژگي‌هاي اين تجهيزات كاربردي مي‌تواند در استفاده بهينه از آنها مفيد باشد. در همين خصوص با شاهرخ صارمي، گفتگويي انجام داديم كه در ادامه مي‌خوانيد.

پیام ساختمان: در صنعت ساختمان عموماً چه نوع دستگاه‌های جوش کاربرد دارند؟

عموماً سه نوع دستگاه جوش در ساختمان‌ها کاربرد دارد:

الف: روش الکترود دستی (S.M.A.W)

ب: روش جوشکاری با سیم (6.M.A.W) ((MIG/MAG در اصطلاح عامیانه So2 گفته می‌شود.

ج: جوش زیر پودری (S. A.W)

روش دوم عموماً در کارگاه‌های تولیدات اسکلت فلزی به کار می‌رود ولی در روش اول در تمامی مراحل ساخت‌وساز،از گودبرداری و محصور کردن زمین تا آخرین روز تحویل کاربرد دارد.

پیام ساختمان: اصولاً دستگاه‌های جوش الكترود به چند دسته تقسيم مي‌شوند؟

قبل از اینکه تفاوت دستگاه‌های جوش الکترود دستی را بدانیم باید اطلاعاتی راجع به روند تولید دستگاه‌های جوش داشته باشیم.دستگاه‌های جوش الکترود چهار دسته‌بندی کلی دارند:

نوع اول: ترانس‌های قدیمی که به دلیل حجم بالا، کیفیت پایین خروجی A.C وزن سنگین و مصرف برق بسیار بالا عموماً از چرخه استفاده کنار گذاشته‌شده‌اند

نوع دوم: در این مدل دستگاه‌ها از مولدهایی به نام دینام جوشکاری استفاده‌شده که از کیفیت جوش بهتری برخوردار بوده و خروجی D.C داشته‌اند ولی به دلیل حجم بالا و سنگین و هزینه‌های بالای تعمیرات و اینکه عموماً در سال‌های جاری هیچ‌گونه خدماتی از سوی شرکت‌های فروشنده ارائه نشده است به فراموش کامل سپرده‌شده‌اند.

نوع سوم: دستگاه‌ها رکتی‌فایر، سومین مدل هستند. کیفیت بالای جوشکاری، خدمات‌دهی بسیار زیاد و کار آیی این دستگاه‌ها در وضعیت‌های خیلی سخت و شرایطی که به برق شهری دسترسی نباشد در بازار ایران بسیار رواج دارند. خدا را شکر نقش تولیدکنندگان داخلی در این صنعت بسیار پررنگ است و عموماً دستگاه‌های وارداتی در مدل دستگاه‌های رکتی‌فایر جایی برای عرضه ندارند اما برعکس در پروژه‌های بسیار سنگین خارج از کشور در حوزه خلیج فارس بسیاری از دستگاه‌های رکتی‌فایر تولید ایران در حال کار کردن هستند و این به دلیل تجربه بسیار ارزنده صنعتگران عرصه جوش در پارس جنوبی است.

نوع چهارم: دستگاه‌های اینورتر چهارمین مدل دستگاه‌های جوش در رده‌بندی الکترود دستی به شمار مي‌روند. این دستگاه‌ها مزایای فراوانی دارند و به همين دليل طی پنج سال گذشته با سرعت بسیار بالایی جایگزین تمامی دستگاه‌های جوشکاری شده‌اند.

پیام ساختمان: علت اصلی تمایل مشتریان به دستگاه‌های اینورتر چیست؟

وزن بسیار کم، ابعاد کوچک، مصرف برق کم، عدم ایجاد نوسانات برق، کیفیت بسیار بالای جوشکاری، قابلیت استفاده با انواع الکترود معمولی، آلیاژی، عدم چسبندگی الکترود، خروجی D.C و قیمت مناسب به دلیل استفاده از قطعات الکتریکی به جای مواد اولیه مانند سیم‌پیچی مسی.

پیام ساختمان: موقع خرید این دستگاه چه نکاتی باید مد نظر قرار گیرد؟

با توجه به تنوع بیش از حد دستگاه‌های اینورتر در بازار، سردرگمی خریداران بسیار زیاد است. بیشتر خریداران دستگاه‌های رکتی‌فایر برای خرید به شرکت‌های تولیدکننده یا نمایندگان فروش این دستگاه‌ها مراجعه نموده و در صورت خرابی یا بروز مشکل در دستگاه نیز به همان شرکت یا تعمیرکاران متفرقه مراجعه می‌کردند. از آنجا که ذاتاً این دستگاه‌ها از تکنولوژی خیلی بالایی برخوردار نیستند. این مشکلات در تمام ایران حتی شهرستان‌های کوچک قابل رفع است ولی بحث اینورترها به گونه‌ای دیگر است. این دستگاه‌ها همراه با تمام مشخصات مطلوبی که دارد، معضلاتی در کنار خود دارد که اگر خریدار موقع خرید به آن توجه نکند به مشکلات عدیده‌ای دچار می‌شود.

استفاده از تکنولوژی‌های جدید و قطعات الکترونیکی مانند Mosfet و یا IGBT در این‌گونه دستگاه‌ها خدمات و تعمیرات را بسیار تخصصی کرده است. در دستگاه‌های رکتی‌فایر عموماً از یک برد استفاده مي‌شود که تقریباً در بین تمام تولیدکنندگان مشترک بوده و قابليت جایگزیني دارد. ولی در اینورترها هر کارخانه مشخصات فنی بردهایش با دیگران فرق می‌کند و عموماً در پایتخت هم دسترسی به قطعات الکترونیکی سالم جهت تعمیرات بسیار سخت است. بنابريان خریدار باید این دستگاه‌ها را از مكان‌هاي معتبر خریداری کند و اطمینان حاصل نمايند که شرکت عرضه‌کننده اینورتر خدمات پس از فروش مناسبی دارد. ضمناً توجه به پلاکی دستگاه که Doty cycle (چرخه زمانی استفاده) دستگاه را نشان می‌دهد کمک خوبي خواهد بود.