هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   168   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

انتقاد آخوندی از عملکرد شهرداری در بافت فرسوده


گروه ساخت‌وساز: مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهري ایران در محل این شرکت با حضور دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی برگزار شد.

شهروندان عناصر درجه دوم نيستند

به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از سیاست‌های شهرداری در بافت فرسوده گفت: اگرچه مقررات به ظاهر حمایتی در بافت فرسوده توسط شهرداری‌ها صورت می‌گیرد اما این حمایت همواره مشکلات اجتماعی به وجود آورده است، بنابراین فقط نو کردن ساختمان‌ها کافی نیست.

وی با بیان اینکه نوسازی بافت فرسوده نیاز به عشق و علاقه دارد، گفت: اگر صرفاً بخواهیم مطابق آیین‌نامه‌های اجرایی موجود، موضوع نوسازی بافت فرسوده را پیش ببریم، قطعاً با مشکل مواجه می‌شویم و بر همین اساس کسانی که علاقه‌مند به بازآفرینی بافت‌های فرسوده هستند، باید به اين موضوع به عنوان یک مأموریت صرفاً اداری نگاه نکنند.

آخوندی اضافه کرد: رویکردهای موجود برای افزایش سرعت نوسازی مانند یک طبقه تراکم تشویقی بسیار مفید است اما به عقیده من برای بازآفرینی این بافت‌ها، باید نگاه همه‌جانبه‌ای وجود داشته باشد و خواسته‌های مردم مدنظر قرار گیرد چرا که بافت‌های فرسوده یک تاریخ را به همراه دارند و از رسم و رسوم مردم در سال‌های گذشته حکایت دارد. بنابراین به دلیل اینکه در نوسازی این بافت‌ها تاکنون نتوانسته‌ایم سبک زندگی و نحوه سکونت را با اندیشه نوسازی یکسان کنیم، باعث توسعه هرچه بیشتر فرسایش بافت‌های تاریخی ایران شده‌ایم.

وی با بیان اینکه بخش اعظم گرفتاری‌های ما ناشی از نگاه کالبدی به بافت فرسوده است، گفت: احساس من این است که اساساً در ایران سال‌ها دچار انحراف از مسیر شده‌ایم و شهر را برای کالبد می‌خواهیم نه برای شهروندان و در شهرهای ما شهروندان عناصر درجه دوم هستند این در حالی است که پل‌ها و راه‌ها را عناصر درجه اول در نظر گرفته‌ایم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه نباید هویت شهروندی و شهری را از هم تفکیک کنیم، گفت: شهروند یک مفهوم پیچیده‌ای است که از ابعاد مختلف باید مورد بررسی قرار گیرد و شهروند کسی است که قبل از اینکه بخواهیم به او خدمات دهیم، باید به او حق بدهیم.

آخوندی با بیان اینکه نباید در مدیریت شهری، شهروندان را مطیع و تابع برنامه‌ریزی‌های خود بدانیم، گفت: در وزارت راه و شهرسازی باید به دنبال ساختارهای محلی برویم و نباید این تصور ایجاد شود که مردم گوش به فرمان ما هستند، بنابراین ساختارهای محلی باید تصمیم‌گیر باشند.

موضوع بافت فرسوده یک موضوع فرابخشی است

همچنين در ابتدای این مراسم مجید کیانپور، مدیرعامل سابق شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این شرکت گفت: شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری، توانسته است عملکرد مطلوبی به نمایش بگذارد به گونه‌ای که سهم بافت فرسوده در ساخت و سازهای شهری را از 5 درصد به 22 درصد تا پایان سال 1391 ارتقاء دهد.

وی با اشاره به 9200 هکتار بافت فرسوده نوسازی شده توسط بخش خصوصی گفت: تعیین محدوده بافت فرسوده شهری برای شهرهای بالای 12 هزار نفر جمعیت یکی از مهم‌ترین کارهای شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری بود که در 495 شهر توسط شورای عالی معماری و شهرسازي انجام شد.

مدیرعامل سابق شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی افزود: در حال حاضر برای 210 شهر کشور طرح‌های مطالعاتی انجام شده است و در 77 شهر بالای 150 هزار نفر به استثنای مراکز استان‌ها توانمندسازی سکونت‌گاه‌های غیررسمی در حال انجام است.

کیانپور به منابع تأمین مالی بافت فرسوده هم اشاره کرد و گفت: برای تأمین منابع مالی بافت فرسوده از سال 88 تا انتهای سال 91 حدود 90 هزار و 152 واحد از خط اعتباری مسکن مهر تسهیلات دریافت شده و تکمیل و اجرای 140 پروژه به ارزش 1230 میلیارد تومان با استفاده از توان بخش خصوصی نیز صورت گرفته و 167 پروژه در 18 شهر کشور با اعتباری بالغ بر 80 میلیارد ریال در جهت توانمندسازی اجرا شده است.

کیانپور با بیان اینکه موضوع بافت فرسوده یک موضوع فرابخشی است، گفت: تمامی دستگاه‌ها در نوسازی بافت فرسوده باید مشارکت کنند و نباید تنها مسئول نوسازی این بافت‌ها را وزارت راه و شهرسازی دانست. اعتقاددارم بافت فرسوده نیازمند حرکت مدیریت شهری به سمت مدیریت واحد است؛ ضمن اینکه باید مسئله حاشیه‌نشینی نیز همانند بافت فرسوده در دستور کار قرار گیرد.

بازآفرینی پایدار در بافت فرسوده

در ادامه این مراسم محمد سعید ایزدی، مدیرعامل جدید شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری با اشاره به سخنان وزیر راه و شهرسازی گفت: سال‌ها بود که منتظر شنیدن این سیاست‌ها بودم و خیلی خوشحالم که از منظر جدیدی به شهروندی و بازآفرینی بافت‌های فرسوده نگاه می‌کنیم.

وی ادامه داد: سیاست‌های کلی نوسازی بافت‌های فرسوده 16 سال پیش توسط وزیر وقت مسکن و شهرسازی ابلاغ شد که این سیاست‌ها مبنای خوبی برای اقدامات آتی ما در حوزه نوسازی بافت فرسوده خواهد بود.

ایزدی با اشاره بر فرآیند محوری به جای پروژه محوری هم گفت: برنامه‌های شرکت مادر تخصصی عمران شهری، باید با دیدگاه بازآفرینی پایدار در بافت فرسوده انجام شود. در دنیا شرط لازم برای تمامی اقدامات مدیران، مشارکت شهروندی است و اعتقاددارم بدون این مهم به چیزی دست پیدا نمی‌کنیم و در راستای دستیابی به این مهم برنامه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تهیه می‌شود.

حاشيه

زمانی که مراسم تودیع و معارفه آغاز شد، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی از عبدالعلی‌زاده، وزیر اسبق مسکن و شهرسازی با اصرار فراوان خواست تا در کنار وی بنشیند.

بی‌نیاز، روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی به خبرنگارانی که قصد سؤال پرسیدن از وزیر راه و شهرسازی را داشتند ، قول داد به زودی نشست مطبوعاتی در وزارت راه و شهرسازی برگزار خواهد کرد.