اخبار ساختمان ، مطالب و مقالات ساختمانی

نابرابری اجاره بها با قدرت اجاره نشین ها

نابرابری اجاره بها با قدرت اجاره نشین ها

بر اساس تازه ترین آمارهای رسمی مرکز آمار ایران 64.7 درصد از خانوارها در مسکن شخصی، 28 درصد در مسکن استیجاری، 1.2 درصد در مسکن در برابر خدمت و 8.4 درصد در مسکن رایگان سکونت دارند. برخی از کارشناسان معتقدند؛ اگر دولت بتواند آپارتمان هایی با اجاره اندک در اختیار مستأجران بگذارد نه تنها مستأجران را از وضعیت نامناسب نجات می دهد بلکه باعث تعدیل قیمت اجاره نیز می شود.

افت معاملات مسکن در پاییز امسال

افت معاملات مسکن در پاییز امسال

تعداد معاملات مسکن در پاییز امسال نسبت به پاییز گذشته حدود 150 هزار مورد کاهش یافته است کل معاملات منعقد شده مسکن در فصل پاییز امسال 416 هزار و 372 مورد بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 149 هزار و 358 مورد کاهش یافته است

سرگردانی سناریوهای هدفمندی دوم

سرگردانی سناریوهای هدفمندی دوم

هنوز مشخص نیست که دولت چه نقشه راهی برای آینده «هدفمندی یارانه ها» ترسیم کرده است.تعلل دولت در اصلاح فاز اول هدفمندی یارانه ها و عدم تغییر در پرداخت یارانه های نقدی تاکنون همگان را قانع کرده بود که دولت تصمیمی برای ایجاد تغییرات در قانون هدفمندی یارانه ها ندارد. حال اما خبرهایی در خصوص افزایش قیمت حامل های انرژی و حرکت به سمت اجرایی کردن گام دوم هدفمندی یارانه ها شنیده می شود.

لیلاز با حذف یارانه سه دهک بالا موافق نیستم

لیلاز با حذف یارانه سه دهک بالا موافق نیستم

یک استاد دانشگاه و کارشناس مسکن در مورد فاز دوم هدفمندی یارانه ها با بیان این مطلب که اطلاعی از جزییات این طرح ندارم، به پیام ساختمان گفت: به نظر می رسد دولت در حذف سه دهک بالا مصمم باشد اما به شخصه با حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه بگیران موافق نیستم زیرا اگر تنها 20 درصد قیمت حامل های انرژی را آزاد کنیم بین 50 تا 100 هزار میلیارد تومان ممکن است درآمد سالانه داشته باشیم.

بانوان مشاوراملاک حتماً باید مباشر مرد داشته باشند

بانوان مشاوراملاک حتماً باید مباشر مرد داشته باشند

مشاوره املاک اگرچه یک شغل مردانه به حساب می آید اما در تهران گویا زنان بیشتر از مردان به گرفتن پروانه این شغل رغبت دارند. شغلی که البته به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک، زنان در آن اجازه فعالیت ندارند

دولت نباید یارانه های نقدی را افزایش دهد

دولت نباید یارانه های نقدی را افزایش دهد

به عقیده بسیاری از کارشناسان نحوه پرداخت یارانه ها به صورت نقدی کار مناسبی نبود و باید این مقدار به بخش تولید و بهبود فضای کسب وکار اختصاص می یافت تا قدرت خرید مردم با دستیابی به کار افزایش یابد، درحالی که پرداخت یارانه های نقدی سبب ایجاد تورم و بالا رفتن قیمت ها شد و میزان قدرت خرید را کاهش داد.

راهی برای پایان سوداگری

راهی برای پایان سوداگری

گروه ساخت وساز: حجم ساخت و سازها در تهران آنقدر زیاد است که در برخی از ماه های سال می توان آن را یک کارگاه ساختمانی واحد در نظر گرفت چرا که بر اساس آمارها حدود 28 درصد کل ساخت و سازهای کشور در تهران صورت می گیرد. بر همین اساس شهرداری تهران هم که عمده درآمد آن از راه عوارض ساخت وساز و صدور پروانه به دست می آید، جزو پولدارترین شهرداری های کشور است و به هیچ وجه نمی توان وضعیتش را با سایر شهرداری ها مقایسه کرد. روزانه افراد زیادی به شهرداری های مناطق مراجعه می کنند که علت بیشتر مراجعات مربوط به ساختمان سازی است و به همین دلیل این نهاد سوژه های دست یک و تازه ای به نشریه های صنعت ساختمان از جمله پیام ساختمان می دهد.خبرنگار ما در این شماره به سراغ یکی دیگر از مناطق 22 گانه شهرداری رفته و گزارشی را تهیه کرده که خواندن آن خالی از لطف نیست:

وام مسکن بازار را تحریک می کند

وام مسکن بازار را تحریک می کند

ازآنجاکه مسکن به شدت وام محور است افزایش وام مسکن می تواند شوک بزرگی به بازار مسکن وارد کند و افزایش همزمان تقاضای مسکن و سفته بازی های موجود در بازار مسکن، شوک بزرگی به دنبال خواهد داشت. اظهارات وزیر راه و شهرسازی مبنی بر پرداخت 100 میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن در سال95 که در آن دولت بنا دارد طول انتظار دریافت وام خرید از صندوق های در آستانه تأسیس سپرده گذاری مسکن را 3ساله تعیین کند، با واکنش کارشناسان مختلف روبه رو بود. بسیاری از کارشناسان معتقدند؛ تجربه نوسان قیمت ها نشان داده متوسط قیمت مسکن در دوره های گذشته سالانه 20درصد افزایش پیدا کرده است،بنابراین اگرچه وام 100 میلیونی در حال حاضر 50درصد از قدرت خرید مسکن در کلان شهر تهران را برای طبقه متوسط جامعه تأمین می کند اما همین وام در سال95 حداکثر 30درصد هزینه خرید مسکن را پوشش خواهد داد. به منظور اطلاع از نظرات کارشناسان و نمایندگان مجلس در خصوص تبعات افزایش وام مسکن و راهکارهای مناسب در این زمینه، با چند تن از آنها گفتگو کردیم:

افزایش وام مسکن منجر به افزایش قیمت ها نشود

افزایش وام مسکن منجر به افزایش قیمت ها نشود

یک کارشناس مسکن تصمیم وزارت راه وشهرسازی مبنی بر ارائه تسهیلات 50 درصدی برای خرید خانه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر که این تصمیم گرفته شده باید ابعاد تورمی آن نیز در نظر گرفته شود وبا شاخص های کلان اقتصادی دیگر مقایسه شود. تا دوباره منجر به افزایش قیمت ها نشود .

اصناف چیزی ندیده اند

اصناف چیزی ندیده اند

اصناف در طول این مدت حدود پنج ماه، چیزی ندیده اند. تئوری پردازی می کنند اما در عمل اتفاقی نیفتاده است.

افزایش وام باعث افزایش قیمت خانه می شود

افزایش وام باعث افزایش قیمت خانه می شود

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان با اشاره به اینکه در دو اصل از قانون اساسی به موضوع خانه دار شدن مردم تاکید شده است و این موضوع بدون انجام کار کارشناسی صورت نمی گیرد،گفت: متأسفانه سال های سال است که در تولید مسکن از اهداف سند چشم انداز منحرف شده ایم .

وضعیت بازار مصالح در حال سفید شدن / رشد کمتر از 30 درصد قیمت مصالح ساختمانی

وضعیت بازار مصالح در حال سفید شدن / رشد کمتر از 30 درصد قیمت مصالح ساختمانی

بر پایه این گزارش، مقایسه درصد رشد قیمت مصالح در نیمه اول سال جاری در مقایسه با نیمه دوم سال گذشته، حاکی است؛ حداکثر میزان رشد قیمت مصالح در این مدت کمتر از 30 درصد بوده و در برخی مصالح ساختمانی مانند انواع میلگرد رشد منفی داشته است.

لاهوتی،عضو کمیسیون عمران مجلس موافق افزایش مبلغ وام مسکن هستم

لاهوتی،عضو کمیسیون عمران مجلس موافق افزایش مبلغ وام مسکن هستم

بائوج لاهوتی، ادامه داد: اکنون نرخ مسکن در حال اصلاح شدن است، چرا که در سال های گذشته بازار مسکن باقیمت هایی روبه رو بود که به نظر بسیاری از افراد غیرمنطقی و غیرواقعی جلوه می کرد.

تحریک تقاضا ، جهش قیمت ها را به دنبال دارد

تحریک تقاضا ، جهش قیمت ها را به دنبال دارد

یک کارشناس مسکن در گفتگو با پیام ساختمان ، با اشاره به اظهارات دکتر آخوندی مبنی افزایش وام مسکن، گفت:اگر این وام برای خرید باشد مانند افتادن مسکن در تله است و اگر این وام برای ساخت باشد می توانیم بگوییم دولت در قبال مردم وظیفه اش را انجام داده است.

سال 93 سرشار از آرامش

سال 93 سرشار از آرامش

یک کارشناس مسکن در رابطه با افزایش میزان وام به پیام ساختمان گفت: بزرگ ترین مأموریت این طرح ها از سوی دولت تحریک و رشد اقتصادی است .

پرداخت وام، راه تأمین مسکن مردم نیست

پرداخت وام، راه تأمین مسکن مردم نیست

پرداخت وام راه تأمین مسکن مردم، نیست. خود وام به تورم دامن می زند و هر گاه صحبت از افزایش وام می شود، بلافاصله به همان میزان یا بیشتر قیمت ها بالا می رود و بازار را آشفته می کند، درحالی که هر چقدر مردم وام بگیرند از قیمت خرید مسکن عقب هستند.

اوضاع کسب وکار بنگاه های املاک

اوضاع کسب وکار بنگاه های املاک

اساس بسیاری از مشاوران املاک در حال خالی کردن صحنه دلالی هستند. این وضعیت نامناسب تقریباً در سراسر کشور مشهود است و بیشتر املاکی هایی که توان مالی کمی دارند از ادامه کارشان باز مانده اند و املاکی هایی که از توان اقتصادی خوبی برخوردار هستند برای حذف همدیگر تلاش می کنند

زنگ خطر در بازار مسکن

زنگ خطر در بازار مسکن

بسیاری از مشاوران املاک بازار کنونی را بازاری خطرناک برای حرفه خویش دانسته و معتقدند: اگر دولت برای تولید و عرضه مسکن فکر اساسی نکند ،بازار مسکن عملا با مشکل مواجه خواهد شد و علاوه برآن تعداد بیکاران نیز افزایش خواهد یافت. برخی مشاوران می گویند: در بعضی از ماه های سال جاری بیش از 2 مورد انعقاد قرارداد نداشته اند که این تعداد قرارداد کفاف هزینه ها را نمی دهد .به منظور آگاهی بیشتر از وضعیت حاکم بر بازار مسکن ،خبرنگار پیام ساختمان به دفاتر مشاور املاک در سطح شهر سری زده و با چند تن از آنها گفتگو کرده که در ادامه می خوانید:

سرمقاله مبارزه با قانون فروشی وزیر چقدر دیر

سرمقاله مبارزه با قانون فروشی وزیر چقدر دیر

وزیر محترم راه و شهرسازی که به بهانه تشریح وضعیت مسکن و شهرسازی به پارلمان شورای شهر رفته بود فرصت را مغتنم شمرده و بیپرده نسبت به آنچه که شهروندان سالهاست با عنوان «تخلف ماده پنج» از آن نام میبرند ، هشدار داده است.

اول . . . . 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 . . . .
×