اخبار ساختمان ، مطالب و مقالات ساختمانی

تشکیل کمیته مبارزه با زمین خواری

تشکیل کمیته مبارزه با زمین خواری

محمدعلی پور مختار، در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان در مورد چگونگی تشکیل کمیته اجرایی حقوقی برای مبارزه با زمین خواری گفت: بعد از 7 ماه تحقیق و تفحص و پیگیری به صورت میدانی و حضوری کمیته حقوقی و اجرایی در کمیسیون اصل 90 تشکیل شود.

بهشت زمین خواران در برزخ گلدشت

بهشت زمین خواران در برزخ گلدشت

بهرام بیرانوند نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان در باره ساخت و سازهای غیرمجاز در منطقه گردشگری گلدشت، گفت: با پیگیری های جهاد کشاورزی قالب ساخت و سازهای غیرمجاز صورت گرفته در اراضی کشاورزی این منطقه ، منجر به تشکیل پرونده و پیگیری در سیستم قضایی شده است.

حوادث ساختمانی یا رفتارهای غلط

حوادث ساختمانی یا رفتارهای غلط

حوادث در کارگاه ساختمانی به یک کلاف درهم تنیده تبدیل شده و دلیل آن نیز نبود ساماندهی لازم در حوزه ساخت وساز شهری به خصوص بخش ساختمان است.

شهرسازی مغفول مانده است

شهرسازی مغفول مانده است

وزیر محترم در آغاز کار شعاری را مطرح کردند تحت عنوان شهرسازی شهروند مدار که انتظار می رود برای تحقق این امر اقدامات لازم را تدارک ببینند. برای این کار انتظار می رود نهادهای محلی را برای مداخله حرفه ای و از جایگاهی تخصصی آماده سازند که لازمه آن دادن شناخت و آگاهی کافی به الزامات حوزه مداخله این نهادهای محلی برای حضور در عرصه های حرفه ای است.

بی خیال زلزله بم

بی خیال زلزله بم

10سال پیش، حوالی اذان صبح زلزله ای با بزرگی 6.6 ریشتر، شهر تاریخی بم را لرزاند و در زمانی کوتاه آنچنان ویرانی برجای ماند که کمتر کسی باور می کرد؛ نود درصد شهر در دوازده ثانیه با خاک یکسان شده بود

همایش علمی 10 سال پس از زلزله بم برگزار شد

همایش علمی 10 سال پس از زلزله بم برگزار شد

همایش علمی« 10 سال پس از زلزله بم، آموخته ها و گام های پیش رو» در محل پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با همکاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ، مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی و پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله برگزار شد.

بیمه ساختمان هایی که محکوم به نابودی هستند

بیمه ساختمان هایی که محکوم به نابودی هستند

متولیان صنعت بیمه اقدام به بیمه نمودن سازه ای می نمایند که محکوم به نابودی است و در این شرایط فرد بیمه کننده خوشحال از اینکه ملک خود را بیمه کرده است، از نوسازی این سازه با مسخره یاد می کند.

ردپای یقه سفید ها در زمین خواری

ردپای یقه سفید ها در زمین خواری

زمین خواری پدیده شوم و رو به گسترشی است که در چند سال اخیر رشد قابل ملاحظه ای داشته است. این معضل در سال های اخیر از چنان رشدی برخوردار بوده که هم اکنون در صدر جرائم بزرگ و مفسده آفرین اقتصادی قرار گرفته است.در این میان ردپای برخی صاحبان زر و زور و یقه سفیدها و پیوندهای غیرقانونی زمین خواران با عوامل قدرت در دستگاه های اجرایی و نظارتی، مبارزه با این بخش از مفاسد اقتصادی را کند و گاه هزینه بر کرده است. دستیابی به اطلاعات مکانی و حقوقی زمین ها و املاک مرغوب و تنظیم اسناد برای زمین خواری های صورت گرفته بدون همکاری برخی سازمان ها و نهادها برای جعل و سندسازی، مشکل به نظر می رسد.

تفکر سیستمی به جای عملکرد جزیره ای

تفکر سیستمی به جای عملکرد جزیره ای

گروه ساخت وساز: نشست خبری همایش ایمنی در کارگاه های ساختمانی با رویکرد «ایمنی در گود برداری» با حضور تهرانی زاده، رئیس شورای سیاست گذاری همایش و همچنین منوچهر شیبانی، دبیر همایش در سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران برگزار شد.

آمار خانه های خالی،یک فاجعه است

آمار خانه های خالی،یک فاجعه است

دکتر قاسم جعفری، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در مورد اظهارنظر سیدرضا اکرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری مبنی بر اینکه؛ فروش یا اجاره اجباری خانه های خالی در صورت اضطرار بلامانع است، با اشاره به حدیث "الناس مسلطون علی اموالهم"گفت

تدابیر کارشناسی جایگزین راهکارهای احساسی شود

تدابیر کارشناسی جایگزین راهکارهای احساسی شود

احمدعلی مقیمی نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس نهم در مورد اظهارنظر سید رضا اکرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری مبنی بر اینکه ؛ فروش یا اجاره اجباری خانه های خالی در صورت اضطرار بلامانع است، با بیان این مطلب که اذن دخل و تصرف اموال خصوصی مردم فقط به عهده ولی امر مسلمین است، گفت: آقایان به جای تدابیر کارشناسی احساسی عمل می کنند .وی با ابراز نگرانی از این نوع اظهارات گفت:

زمین خواری در لواسان و رودهن

زمین خواری در لواسان و رودهن

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: زمین خواری های مربوط به استان تهران در لواسانات و رودهن بوده و اکنون زمین خواری ها در حال پیشرفت است و حتی شاهد زمین خواری در حوالی امامزاده هاشم (جاده هراز) نیز هستیم.

شهرداری ها مسئول واقعی ساخت وساز هستند / نظام مهندسی مسئولیت اجرایی ندارد

شهرداری ها مسئول واقعی ساخت وساز هستند / نظام مهندسی مسئولیت اجرایی ندارد

دکتر هوائی مدیرکل مقررات ملّی ساختمان در حاشیه چهارمین نمایشگاه راه و شهرسازی به خبرنگار پیام ساختمان گفت: قوانین موجود به گونه ای نیست که بتوان مسئول واقعی ساخت وساز در کشور را مشخص کرد. واکاوی همین قوانین و نگاهی به آیین نامه ها و دستورالعمل ها و وظایف دستگاه های مختلف نشان می دهد که در واقع شهرداری ها مسئول واقعی ساخت وساز هستند و این موضوع که شهرداری ها، نظام مهندسی را مسئول ساخت وساز می دانند، غلط است زیرا نظام مهندسی مسئولیت اجرایی ندارد. باید بدانیم اتفاقات ناگواری که در حین ساخت و سازها رخ می دهد، مربوط به مدیریت شهری است.

شناسنامه فنی نیازمند گذر زمان است

شناسنامه فنی نیازمند گذر زمان است

رئیس نظام مهندسی خراسان رضوی درحاشیه اختتامیه نمایشگاه راه و شهرسازی در مورد این نمایشگاه و تأثیر آن بر توسعه فن آوری ها و افزایش کیفیت ساخت وساز به پیام ساختمان گفت: این نمایشگاه ها در توسعه فن آوری بسیار موثر هستند و البته توجه به دستاوردهای روز ایران می تواند منجر به صنعتی سازی در کشور شود . محمدرضا رئیسی، با ابراز رضایت از این نمایشگاه گفت: این نمایشگاه در عرصه زمینی و ساختمان سازی بسیار خوب کار کرده است.

خراسان پیشرو در صدور شناسنامه فنی

خراسان پیشرو در صدور شناسنامه فنی

محمدرضا اخوان عبدالهیان مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی در حاشیه چهارمین نمایشگاه راه و شهرسازی در مورد وضعیت اجرای شناسنامه فنی در خراسان رضوی به خبرنگار پیام ساختمان گفت: از سه سال گذشته به طور جدی برای ساختمان های بالای 800 مترمربع که مهندس ناظر دارند ، شناسنامه فنی ملکی ساختمان صادر می شود و خراسان رضوی یکی از استان هایی است که در اجرای شناسنامه فنی با کسی شوخی ندارد .

مجوزهای فله ای ،آفت صنعتی سازی

مجوزهای فله ای ،آفت صنعتی سازی

تا سال 87 برای گرفتن مجوز برای محصولات، راهی طولانی شاید دو یا سه سال را باید طی می کردیم تا به آن دست پیدا کنیم اما بعد از سال 88 صدور مجوزهای فله ای ضربه بزرگی به صنعتی سازی زد و تعریف از صنعتی سازی عوض شد و راه را بیراهه رفتیم.

جوشکاری نیازمند بازرس ویژه است

جوشکاری نیازمند بازرس ویژه است

جوشکاری و تیرچه سازی دو شغل هستند که در گزارش این شماره ما از پروژه های ساختمانی سطح شهر از زبان خود جوشکاران و تیرچه سازان مورد بررسی قرار می گیرند.

کمیسیون عمران جدی وارد زمین خواری نشده است

کمیسیون عمران جدی وارد زمین خواری نشده است

عباس فلاحی باباجان، عضو کمیسیون عمران در مورد زمین خواری به خبرنگار پیام ساختمان گفت : در طول تاریخ ایران همواره شاهد زمین خواری هایی بوده ایم که گاه توسط افراد ذی نفوذ و گاهی توسط سردمداران انجام می گرفت.

گسترش پدیده شوم زمین خواری

گسترش پدیده شوم زمین خواری

علوی با بیان این که اگرچه مجلس این قضایا را با دقت بررسی می کند اما متأسفانه این مباحث در حاشیه مطرح شده و راه به جایی نمی برد با ابراز نگرانی از گسترش این پدیده شوم گفت: با این پدیده باید با قوه قهریه و تحکم برخورد کرد و نباید هیچ گذشتی در این زمینه داشته باشیم زیرا این افراد در کمترین زمان و با کمترین هزینه حقی را ناحق و ناحقی را حق می کنند .

اول . . . . 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 . . . .
×