اخبار ساختمان ، مطالب و مقالات ساختمانی

ساخت و ساز در کیش

ساخت و ساز در کیش

گروه گزارش: یکی از پررونق ترین نقاط ایران در زمینه ساخت و ساز، جزیره کیش است، اما این جزیره استانداری، فرمانداری و شهرداری ندارد، بلکه اداره امور منطقه آزاد کیش بر عهده «سازمان منطقه آزاد کیش» است که مسئولیت های آن از سوی شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی کشور تهیه و تصویب شده است.

مدرنیته تداوم سنت است

مدرنیته تداوم سنت است

در معماری سنتی ایران، علوم بسیاری دخالت می کردند اما در عصر حاضر، دیگر نظریه های کلان ارائه نمی شود و معماری جزو مواردی است که دچار جزئی نگری شده است. مدرنیته تداوم سنت است و تداوم سنت در جوامع بشری، به دلیل وجود مفهوم مدرنیته اتفاق می افتد. اصطلاح سازی نادرست و معادل سازی غلط مفاهیم در بنیان های فکری، اغتشاشاتی به وجود آورده که در هنر، معماری و فرهنگ به وضوح دیده می شود.

راهنمای فروش مبلمان دست دوم

راهنمای فروش مبلمان دست دوم

آیا تا به حال به فکر افتاده اید که مبلمان خود را بفروشید؟ دلایل بسیاری برای تصمیم به فروش مبلمان وجود دارد؛ مثلا خرید مبل جدید، نقل مکان کردن، یا خلاص شدن از دست مبلمانی که در انباری افتاده و نمی خواهید دیگر از آنها استفاده کنید. حالا به چند نکته زیر توجه کنید

قوانین آپارتمان نشینی

قوانین آپارتمان نشینی

نظرسنجی ها نشان می دهد؛ 39درصد مردم سر و صدا و رفت و آمد زیاد، 27 درصد محدودیت فضا، 13درصد عدم تفاهم فکری با همسایگان، 12درصد نداشتن فضای تفریح و 27 درصد مزاحمت همسایگان را از معایب آپارتمان نشینی می دانند.55 درصد آپارتمان نشین ها از زندگی آپارتمان نشینی خود احساس نارضایتی دارند.همچنین 25 درصد آپارتمان نشین ها مخالف زندگی آپارتمان نشینی بودند، 38 درصد مردم آپارتمان نشینی را سازگار با فرهنگ ایرانی دانسته اند، 18 درصد ابراز بی تفاوتی و 15 درصد نیز ابراز رضایت کرده اند.

قدیمی ترین هتل ایران

قدیمی ترین هتل ایران

گرچه هنوز قدیمی ترین هتل جهان به عنوان میراث جهانی به ثبت یونسکو نرسیده و تنها پشتوانه اش ثبت ملی آن در سال 1340 است، اما این باور که مهمانسرای عباسی اصفهان با 320 سال قدمت تاریخی می تواند به این عنوان نایل شود، در بین دست اندرکاران آن وجود دارد. این مهمانسرا یادگاری از دوران صفوی است که شهر اصفهان در آن ایام اعتلا و شکوه ویژه ای یافت، به گونه ای که آن را «نصف جهان» نامیدند.

در جستجوی چیدمانی آرامش بخش

در جستجوی چیدمانی آرامش بخش

هنر، رنگ و نور در شخصیت انسان تأثیرگذار است. یک شعر هست که می گوید: از کوزه همان برون تراود که در اوست. در یک فضای بی نظم مغشوش با رنگ های پریشان نمی تواند جماعتی آرام و با روحیه ای خوب ظهور کند. مشکلاتی از قبیل آنکه چرا افسردگی داریم؟ چرا خوب کار نمی کنیم؟ یا فرزندانمان نمی توانند درست درس بخوانند، شاید دلیل آن باشد که فضایی که در آن ساکن هستند، مناسب نیست.

اولویت های رشته معماری منظر

اولویت های رشته معماری منظر

دانشگاه شهید بهشتی برای اولین بار رشته معماری منظر را در ایران مطرح کرد و به تصویب رساند و در حال حاضر 12 سال است که این رشته ادامه پیدا کرده و فارغ التحصیلان زیادی به جامعه حرفه ای کار معرفی شده اند. تلاش های زیادی صورت گرفته که انجمن صنفی معماران منظر در همین زمینه شکل بگیرد.

اردیبهشت در دشت های لاله

اردیبهشت در دشت های لاله

اردیبهشت شاید تنها فرصت شما برای سر زدن به دشت لاله ها باشد اما برای تماشای این لاله های رنگارنگ بهاری نیاز نیست حتماً راهی سفری دور در نقطه ای خاص شوید. ایران خاک لاله خیزی دارد که در هر گوشه اش دامنی از لاله های سرخ و زرد و سفید را به پاهایتان خواهد ریخت

گزارش پیام ساختمان از نهمین نمایشگاه عمران و ساختمان کیش

گزارش پیام ساختمان از نهمین نمایشگاه عمران و ساختمان کیش

داوود خلیلی مدیر امور نمایشگاهی اتاق تعاون ایران و مجری نهمین نمایشگاه عمران و ساختمان کیش درباره آخرین وضعیت این نمایشگاه به خبرنگار پیام ساختمان گفت: حدود 120 تا 150 شرکت در نمایشگاه کیش که فضای مفیدی برابر با 4 هزار متر مربع دارد، حضور خواهند داشت و ثبت نام شرکت ها از 31 فروردین انجام می شود.

جلوس معماران بر مسند نظام مهندسی

جلوس معماران بر مسند نظام مهندسی

دو تحول اثر گذار در سال 1391 در حوزه معماری اتفاق افتاد؛ اولی به موضوع صنفی برمی گردد و آن برگزاری انتخابات نظام مهندسی است. در اکثر حوزه های انتخاباتی این دوره نسل جدیدی از معماران بر مسند نظام مهندسی جلوس کردند.

هرکس ساز خودش را میزند

هرکس ساز خودش را میزند

همایش بزرگان راه و ساختمان کشور با حضور جمعی از مسئولان فعالان این حوزه ها در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد. در ادامه گزارشی از این همایش را می خوانید.

نسل چهارم در و پنجره

نسل چهارم در و پنجره

مهندس جواد رفتاری از پیشکسوتان صنعت یو پی وی سی محسوب می شود که از سال 76 وارد این صنعت شد و به عنوان اولین دانشجو در آلمان دوره آموزشی ساخت در و پنجره UPVC را سپری کرد. راه اندازی شرکتی به نام «پارس پلن» در جزیره کیش با مدیرعاملی مهندس رفتاری باعث شناسایی و معرفی بیشتر صنعت یو پی وی سی در کشور شد.

معماری سربازخانه ای مدارس

معماری سربازخانه ای مدارس

گروه معماری و دکوراسیون:دانشگاه او را به یکی از کارشناسان و صاحبان امر در زمینه معماری تبدیل کرده است. استاد دانشگاهی که از هویت و فرهنگ فراموش شده ایرانی سخن می گوید، هویتی که ملت ها با دستان خود ناآگاهانه آن را به فراموشی سپرده و فرزندان خود را در آغوش ساختمان های بی روح و بی هویتی که برگرفته از فضاهای غربی بود، رها کردند. سال ها فعالیت تحقیقاتی در زمینه معماری و فضاهای آموزشی او را به نکات قابل توجهی در این زمینه سوق داد. نکاتی که اگر تمام دلسوزان هویت ایرانی آن را آویزه گوش کنند، شاهد احیای هویتی خواهیم بود که هرگز در طی زمان مشمول فراموشی نخواهد شد. "غلامرضا اکرمی" استاد دانشگاه پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران است که سال ها تجربه تدریس در این دانشگاه در زمینه های آموزشی، مسکن و روستایی را در پرونده کاری اش به ثبت رسانده است، علاوه بر این فعالیت های تحقیقاتی مختلفی در زمینه های آموزشی و روستایی انجام داده است. یکی دیگر از افتخارات کاری او تحقیق در زمینه معماری فضاهای باز مدارس ابتدایی است. اظهارات وی در زمینه هویت، معماری فضاهای آموزشی کنونی، مشکلات و راه حل آنها خواندنی است.

آسانسور ملی تولید می شود
رئیس دانشگاه آسانسور خبر داد

آسانسور ملی تولید می شود

رئیس دانشگاه علمی- کاربردی آسانسور گفت: با کمک صنعتگران و دارندگان ایده های نوین می تواینم تا چند سال آینده استفاده از آسانسور ملی را که تمام قطعات آن در ایران تولید و استانداردسازی شده باشد را در ساختمان های کشور نهادینه کنیم.

وظیفه معماران بعد از هدفمندی

وظیفه معماران بعد از هدفمندی

تأثیر هدفمندی یارانه ها بر معماری ما هنوز برای برخی کارشناسان و صاحب نظران معماری روشن نیست.در صورتی که هدفمندی یارانه ها و گران شدن قیمت حامل های سوخت می تواند تأثیر بسزایی در نوع و سبک معماری ما داشته باشد . مردم ایران بیشترین انرژی را در جهان مصرف می کنند و در کنار آن آلودگی فراوانی نیز ایجاد خواهد شد و تولید فاضلاب های مختلف به دلیل مصرف بی رویه انرژی است.پس از گران شدن قیمت حامل های سوخت، موضوع بهینه سازی مصرف انرژی به میان خواهد آمد که معماران نقش مهم و پررنگی در آن دارند.با دو تن از کارشناسان و صاحب نظران معماری دراین باره گفتگویی انجام داده ایم که شرح آن را در ادامه می خوانید:

بازدید از تاریخ در لاله زار

بازدید از تاریخ در لاله زار

زمانی که خبر می دهند قرار است با جمعی از اصحاب رسانه از مدرسه دارالفنون و خانه امین السلطان( اتحادیه )توسط کمیته پیگیری ثبت آثار تاریخی تهران بازدید و گزارشی از چگونگی آن تهیه کنیم شور و شعف وصف ناپذیری سراپای وجودم را فرا می گیرد.دیدن این اماکن از آن جهت شورانگیز است که یک سفر و بلکه فراتر از آن یک زندگی هرچند زودگذر اما لذت بخش در گذشته را برای بازدیدکننده مفتون هویت و تمدن خویش فراهم می آورد.

چطور آبنما درست کنیم؟

چطور آبنما درست کنیم؟

ممکن است فکر کردن به چگونگی مونتاژ قطعات مکانیکی آبنما شما را از ساختن آن دلسرد کند، اما باید بدانید که این کار دشوار نیست و اگر فرایند سر هم کردن قطعات مختلف آبنما را بیاموزید، خواهید دید که چقدر ساخت آبنما ساده است.

جدال چیلرهای جذبی و تراکمی

جدال چیلرهای جذبی و تراکمی

بررسی چیلرهای تراکمی و جذبی از دیدگاه انرژی همواره مورد علاقه مهندسان و دست اندرکاران صنعت ساختمان بوده است. چیلرهای تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی و چیلرهای جذبی با استفاده از انرژی حرارتی سرما تولید می کنند.

اول . . . . 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 . . . .
×