کولر،دستگاهی که برای خشک کردن جوهر ساخته شد

اگر کولر یا دستگاه تهویه هوا نباشد قطعا در طول تمامی روزهای سال در زیر خروارها بوی بد و آلودگی پوشیده خواهیم شد، اما مسئله ای که وجود دارد این است که ما اغلب به فکر واحدهای خانه، اداره و اتومبیل خود نبوده و به نحوه نگهداری بهتر این دستگاه در این فضاها اهمیت نمی دهیم.

در این مطلب می خواهیم شما را از ابتدای ساخت کولر آشنا کنیم تا با دقت و مراقبت بیشتر، طول عمر آن را افزایش دهیم، پس با ما همراه باشید.

WILLIS CARRIER، مخترع دستگاه کولر و دستگاه تهویه هوا

به گزارش پیام ساختمان، قبل از سال 1902 CARRIER به عنوان یک مهندس در یک شرکت چاپ و نشر در نیویورک مشغول به کار بود. مسئله ای که همیشه ذهن او را درگیر می کرد این بود که ای کاش می شد دستگاهی را اختراع کرد که رطوبت موجود در هوا را کنترل کرده و باعث زودتر خشک شدن جوهر نوشته ها شود. در نهایت هم او توانست چنین دستگاهی را با عنوان دستگاهی برای درمان هوا اختراع کند که در سال 1902 نیز به ثبت رسید.

اما این دستگاه تا سال 1950 رواج پیدا نکرد

این زمانی است که سیستم های مشابه به آنچه که ما امروزه در خانه خود استفاده می کنیم برای اولین بار وارد بازار شد. شگفت آور نیست اگر که تنها در سه سال بیش از یک میلیون واحد از این دستگاه به به فروش رسید.

این دستگاه ها برای تعدیل رطوبت هوا اختراع شدند

از آنجایی که هوای سرد نمی تواند رطوبت زیادی را با خود حمل کند، ویژگی بارز این دستگاه در کاهش اندک دمای اتاق است. این در حالی است که که سایر دستگاه های مشابه رطوبت هوا را کنترل نکرده و باعث رشد کپک می شدند.

به بهبود آلرژی ها نیز کمک می کند

علاوه بر اینکه این دستگاه، فضای اتاق شما را خنک نگه می دارد، در بهبود آلرژی های ناشی از ذرات ریز نیز تاثیرگذار است؛ بنابراین اگر در هوایی با دمای بالا دچار آلرژی هستید می توانید با کمک این دستگاه در فضایی خنک تر بوده و از شر عطسه های بی وقفه خود نیز خلاص شوید!

در هزینه های شما صرفه جویی می کند

به جای اینکه با صرف هزینه های بسیار گزاف برای پنجره های خود از نرده های آکاردئونی و تجهیزاتی این چنینی استفاده کنید، می توانید از این دستگاه بهره بگیرید که علاوه بر اینکه هزینه کمتری برایتان به همراه دارد، نتیجه آن نیز بهتر بوده و مانع خروج هوای سرد از اتاقتان خواهد شد.

بررسی و کنترل سالیانه دستگاه تهویه هوا و کولر را فراموش نکنید

فراموش نکنید که برای کنترل کیفیت و کارآیی دستگاه تهویه هوا و کولر خود باید به طور سالانه آن را چک و بررسی کنید تا از عدم هدر رفت انرژی و سرمای هوای خود اطمینان حاصل نمایید.

تعویض فیلتر را فراموش نکنید!

به خاطر داشته باشید که فیلتری آلوده و کثیف، علاوه بر اینکه عملکرد کولر شما را کاهش می دهد، انرژی بیشتری نیز صرف خواهد کرد؛ بنابراین مراقب باشید که کولر خود را با فیلتری آلوده رها نکنید! پیشنهاد ما این است که فیلتر خود را به شکل ماهانه چک کرده و تقریبا هر سه ماه یکبار آن را تعویض نمایید.

به چیزهای کوچکتر بیندیشید تا هزینه کمتری پرداخت نمایید

باید توجه داشته باشید که حتی اگر کولر و دستگاه تهویه هوای مجللی دارید، قطعا به داشتن پنجره نیز نیازمند خواهید بود. همانطور که خودتان می دانید، دستگاه هایی که ابعاد کوچکتری دارند، غالبا انرژی و قدرت کمتری نیز خواهند داشت. این به آن معناست که در این صورت در پایان ماه هزینه کمتری را نیز پرداخت خواهید کرد.

سایه ها می توانند طول عمر دستگاه شما را افزایش دهند

اگر فضای اتاق شما به گونه ای است که در معرض مستقیم نور خورشید قرار می گیرد، باید مراقب کولر خود باشید، چراکه گرمای حاصل از نور مستقیم خورشید، عملکرد آن را کاهش داده و باعث صرف انرژی چندین برابر کولر شما می گردد؛ بنابراین سعی کنید در طول روز با کمک پرده و کرکره، مانع از تابش مستقیم آفتاب به فضای خانه خود شوید.

دریچه های بسته در جریان دوباره هوا کمکی نخواهند کرد

می دانیم که ممکن است برایتان عجیب و حتی شوکه کننده به نظر برسد. ممکن است با تاکید زیادی که بر دستگاه خود دارید و کار و عملکرد بالایی از آن می خواهید، رفته رفته باعث ایجاد نیاز به تعمیر و یا حتی مشکلاتی در نگهداری آن در آینده شوید؛ بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که برای بیشتر خنک کردن اتاق، از یک فن نیز در فضای خانه خود استفاده کنید.

اولین دستگاه تهویه هوای خانه ها در سال 1913 ساخته شد

سازنده آن، فردی به نام Charles بود که از خانواده ای ثروتمند بوده و در Minneapolis زندگی می کرد. متاسفانه او نتوانست از کار خود لذت کافی ببرد، چراکه قبل از به پایان رسیدن کارش به شکل رسمی، دار فانی را وداع گفت.

HERBERT HOOVER کولر را به کاخ سفید برد

تابستانِ قبل از به روی کار آمدن او هوای بی رحمانه ای داشت. HOOVER هزینه بالایی را صرف کرد تا از این دستگاه در کاخ سفید استفاده کند.

کولرها نقش بسزایی در فیلم های پرفروش داشتند

در آن زمان، سینماها از کولر استفاده می کردند؛ بنابراین خانواده ها برای لذت بردن از هوای خنک به سالن های سینما می رفتند و به دنبال آن هم در فصل تابستان، فیلم های بزرگی در درست ساخت قرار گرفتند.

آمریکا امروزه هزینه های میلیاردی را صرف کولر می کند

به گفته وزارت ایالات متحده، آمریکایی ها بیش از 22 میلیارد دلار هزینه صرف می کنند تا خانه هایی خنک با هوایی مطبوع در سال برای خود داشته باشند.

سیستم کولرهای اتومبیل در سال 1939 شروع به کار کردند

سفرهای جاده ای در 80 سال اخیر، بی رحمانه ترین و سخت ترین شرایط را داشتند؛ بنابراین شرکت Packard شروع به استفاده از سیستم های مدرنی برای کولرهایی کرد که مخصوص خودروها بوده و می تواند به راحتی هوای داخل اتاقک ماشین را خنک کند.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 9754فهرست مطالب شماره 9754
×