عایق رطوبتی ، عایق حرارتی ، عایق صوتی و ایزولاسیون

عایق رطوبتی ، عایق حرارتی ، عایق صوتی و ایزولاسیون

عایق و ایزولاسیون نوعی پوشش است که برای جلوگیری ازانتقال عواملی مانند رطوبت ،صدا و حرارت از محیط خارج به داخل و برعکس استفاده می شود. عایق رطوبتی نوعی عایق است که مانع نفوذ آب و رطوبت به ساختمان می شود.مهم ترین معیارانتخاب عایق حرارتی را می توان ضد خوردگی و پوسیدگی آن نام برد. عایق رطوبتی لایه پیش ساخته ای است که به صورت سنتی و مدرن با قیر و گونی یا رول با شیت در طول، عرض و ضخامت مورد نیاز و با پوشش های فلزی و ساده تولید می شود. متداول ترین عایق رطوبتی مصرفی در ایران که از دیرباز موجود بوده قیرگونی است و ایزوگام به عنوان پدیده جدید صنعتی و متکی به علم، تجربه و تکنولوژی در جهت ایمن سازی هر ساخت و سازی در برابر رطوبت در بازار مورد استفاده قرار گرفته است. عایق حرارتی نوعی عایق است که به جهت پایین بودن رسانایی جهت کاهش اتلاف و انتقال حرارت بکار می رود. مهمترین معیار انتخاب عایق حرارتی میزان مقاومت حرارتی است .عایق حرارتی عموماً به سه دسته تقسیم می شوند؛ یک دسته از آنها به عایق های پشم شیشه و پشم سنگ معروف هستند که در مقابل حرارت مقاومت خوبی ندارند،بنابراین زمانی که رطوبت هوا زیاد می شود با مشکل مواجه می شوند. دسته دیگر،عایق های پلی اتیلنی بوده و در اصلاح به«فوم سفید»معروف هستند که اگرچه در مقابل سرما مقاومت خوبی دارند ولی فاقد خاصیت انعطاف پذیری بوده و در مقابل گرما مقاوم نیستند.نسل جدید عایق ها؛ عایق های«الاستومری»سلول بسته هستند که با قیمت مناسب در بازار ایران عرضه می شوند. عایق صوتی به منظور کاهش و مقابله با صوت انتقالی (آلودگی صوتی) از محیطی به محیط دیگر استفاده می شود. مزایای استفاده از عایق صوتی به طورکلی بهبود صدا در یک اتاق (اتاق بدون پژواک) و کاهش سروصدا وکاهش نشت ب از اتاق مجاور و یا خارج از منزل است .در مواد عایق صوتی سرعت حرکت امواج صوتی کاهش می یابد. هرچه عایق صوتی قابلیت بیشتری در کاهش دادن سرعت صوت در یک محیط داشته باشد، به ضخامت کمتری نیز از آن ماده ی عایق صوتی موردنیاز است.

کالاهای عایق رطوبتی ، عایق حرارتی ، عایق صوتی و ایزولاسیون

دانستنی های عایق رطوبتی ، عایق حرارتی ، عایق صوتی و ایزولاسیون

عایق رطوبتی

عایق رطوبتی

عایق رطوبتی نوعی عایق است که مانع نفوذ آب و رطوبت به ساختمان می شود.مهم ترین معیارانتخاب عایق حرارتی را می توان ضد خوردگی و پوسیدگی آن نام برد.
عایق رطوبتی لایه پیش ساخته ای است که به صورت سنتی و مدرن با قیر و گونی یا رول با شیت در طول، عرض و ضخامت مورد نیاز و با پوشش های فلزی و ساده تولید می شود. متداول ترین عایق های مصرفی در ایران که از دیرباز موجود بوده قیرگونی است و ایزوگام به عنوان پدیده جدید صنعتی و متکی به علم، تجربه و تکنولوژی در جهت ایمن سازی هر ساخت و سازی در برابر رطوبت در بازار مورد استفاده قرار گرفته است.
در ادامه سلسله مطالب پیام ساختمان تحت عنوان کالای برتر در این شماره از نشریه به بررسی بازار عایق های رطوبتی پرداخته ایم، با این توضیح که مطالب عنوان شده اظهارات مصاحبه شوندگان است و پیام ساختمان از نظرات موافق و مخالف برای چاپ در نشریه استقبال می کند.

انواع عایق های رطوبتی

مشرف، یکی از فروشنده های عایق های رطوبتی است که در توضیح این محصول به خبرنگار ما گفت: عایق های رطوبتی به دو نوع سنتی و مدرن تقسیم می شوند. نوع سنتی آن یکی از متداول ترین عایق های مصرفی در ایران است و در اکثر شهرهای کشور مواد اولیه این عایق کاری به وفور یافت می شود. مواد موردنیاز در این عایق، گونی و قیر است که گونی موردنیاز از کشورهای خارجی وارد شده و در سه اندازه مختلف گونی درجه یک، درجه دو، درجه سه در بازار وجود دارد.
وی عایق های رطوبتی مدرن را برشمرد و افزود: عایق رطوبتی با قابلیت انعطاف زمینه جدیدی برای مصرف امولسیونی پلیمر پایه آب ساخته شده از قیر است که همچنان به عنوان رایج ترین روش پوشش کف مورداستفاده قرار می گیرد. کاربرد قیر یا آسفالت دشوار و مستلزم صرف وقت زیاد است حتی امولسیون های ساخته شده از قیر نیز تغییر اندکی را در دشواری این کاربرد ایجاد نموده اند.
از جمله مزایای این عایق می توان به ویژگی هایی نظیر عدم آلودگی و آسیب های فیزیولوژی ، کاربرد ساده، رنگ پذیری، عدم آتش سوزی و چسبندگی خوب نسبت به سطوح مختلف اشاره کرد.

ایزوگام هنوز پرطرفدارترین عایق است

سهرابی یکی از تولیدکنندگان عایق های رطوبتی است که از بازار این محصول به خبرنگار ما گفت: بازار عایق های رطوبتی بخصوص ایزوگام در کشور از استقبال خوبی برخوردار است.
او درباره انواع عایق های رطوبتی اظهار داشت: عایق شیروانی از نامش پیداست و روی پشت بام ها و سقف های شیروانی ، عایق کاری سقف شیروانی با عایق های رنگی نانوایزوکاور سطحی رنگی و صد درصد عایق کاری شده ایجاد می کند و علاوه بر عایق کاری باعث زیبایی ساختمان نیز می شود. همچنین این عایق ها از نظر قیمتی قابل رقابت با عایق های سنتی بوده و کاملا از نظر اقتصادی به صرفه است. با مواد عایق کاری نانوایزوکاور می توان نماها و سقف های قوس دار و گنبدی شکل یا چندوجهی های نامنظم را به راحتی عایق کاری کرد و تمام درزها و منافذ را پوشاند درحالی که با عایق های سنتی این نوع عایق کاری سخت است.
سهرابی در ادامه به عایق نمای داخلی و نمای خارجی اشاره کرد و گفت: عایق کاری دیوارها و نماهای در معرض باران و رطوبت با عایق های نانوایزوکاور قابل اجراست که نمایی رنگی و طرحی شکیل از آن به دست آورد. در عایق کاری استخر نیز حوضچه های صنعتی و کشاورزی با مواد عایق کاری نانوایزوکاور به راحتی با قلمو و فرچه قابل اجرا بوده و علاوه بر آب بندی کامل استخر می توان با قیمتی مناسب سطحی رنگی و طراحی شده نیز به دست آورد. عایق کاری با مواد آب بندی نانوایزوکاور به راحتی روی تمامی سطوح و مقاطع مانند استخرهای سیمانی، بتنی، رنگ شده، ایزوگام شده و هر مکان دیگری قابل اجراست.
همچنین، عایق کاری آب نما با مواد عایق کاری کریستالی نانوایزوکاور قابل اجرا بوده و پس از اجرا روی آب نماها کاملا بی رنگ شده و سطحی شفاف تر از حالت اولیه نیز در صورت نیاز می توان به دست آورد. همچنین برای آب نماهایی که نیاز به رنگ شدن یا طراحی دارند نیز می توان از مواد رنگی یا سفید نانوایزوکاور استفاده کرد و کار رنگ و آب بندی آب نما را با قیمتی مناسب با محصولات نانوایزوکاور به طور همزمان انجام داد.
سهرابی در خصوص عایق کاری پشت بام گفت: عایق کاری پشت بام با مواد عایق کاری سفید، رنگی، مواد کریستالی نانوایزوکاور روی تمامی سطوح از قبیل سیمان، بتن، ایزوگام فویل دار و بدون فویل، کاه گل، موزاییک و سرامیک و ... قابل اجرا بوده و چون علاوه بر عایق رطوبت عایق حرارتی نیز هست از گرم شدن ساختمان در تابستان و سردتر شدن در زمستان جلوگیری نموده و به دلیل وزن کم و سبکی باعث سنگین تر شدن و نشست ساختمان نمی شود. از عایق های نانوایزوکاور می توان برای لوله های موتورخانه ها استفاده کرد و از هدر رفتن انرژی نیز جلوگیری کرد. عایق های نانوایزوکاور عایق رطوبت صد درصد و تا چهل درصد نیز عایق حرارت هستند و از هدررفت انرژی جلوگیری می کنند. عایق کاری چوب و فلز نیز با مواد عایق کریستالی نانوایزوکاور که پس از اجرا بی رنگ شده و در صورت تمایل می توان سطحی براق تر به دست آورد. برای عایق کاری کلبه های چوبی و آلاچیق ها و سازه های چوبی می توان از مواد عایق کاری نانوایزوکاور با قیمتی مناسب بهره برد.

مزایای عایق های رطوبتی مایع

چسبندگی بالا به سطوح زیرین از قبیل بتن، ملات، آجر، کاشی، سطوح فلزی و غیره
کاربرد آسان بدون نیاز به نصاب های ماهر
مقاوم در برابر اشعه UV و تغییرات آب و هوایی
بدون تغییر رنگ
انعطاف پذیری بالا
پوششی یکپارچه و بدون درز و بدون نیاز به درزگیر برای پر کردن شکاف ها
غیر سمی و غیرقابل اشتعال، بدون حلال و دوستدار محیط زیست
هزینه پایین
تنوع رنگ

موارد کاربرد عایق مایع

ایق نمودن استخرها، مخازن آب آشامیدنی، مجاری و کانال های انتقال آب و فاضلاب عایق نمودن محیط های مرطوب مانند حمام ها ، آشپزخانه ها و سرویس های بهداشتی عایق نمودن تمامی انواع بام ها، تراس ها، بالکن ها و باغچه های روی تراس ها و غیره زیرسازی ها، فونداسیون ها، پل ها، تونل ها، کانال ها و غیره جهت دور لوله های فلزی و بتنی انتقال آب لوله های در حال کار با ترک خوردگی ناگهانی به صورت رنگ برای نمای ساختمان ها (به جای کنیتکس و در رنگ های مختلف)
قیمت عایق های رطوبتی از جنس نانو مارک ماریسیل با انواع عایق سفید 250 - ماریسیل 250 با قیمت 300 هزار ریال، عایق سفید 300 -ماریسیل 300 با قیمت 320 هزار ریال، عایق سفید- الاستولیکوئید با قیمت 180 هزار ریال، عایق قیری 600 - ماریسیل 600 با قیمت 330 هزار ریال، عایق قیری لاستیکی – یونولاستیک با قیمت 180 هزار ریال، عایق کنج، درز -ماریسیل Detail با قیمت 360 هزار ریال، پرایمر 710 -ماریسیل 710 با قیمت 390 هزار ریال، پرایمر 750 - ماریسیل 750 با قیمت 390 هزار ریال، پوشش 420 -ماریسیل 420 باقیمت 990 هزار ریال در بازار موجود است.

عایق حرارتی

عایق حرارتی نوعی عایق است که به جهت پایین بودن رسانایی جهت کاهش اتلاف و انتقال حرارت بکار می رود. مهمترین معیار انتخاب عایق حرارتی میزان مقاومت حرارتی است.

عایق حرارتی

گروه تاسیسات: عایق کاری اگرچه در ساختمان قدمتی طولانی دارد ولی در ایران از وقتی که پای هدفمندی یارانه ها و متعاقب آن صرفه جویی انرژی به میان آمد،بیش از پیش خودش را نشان داد.در حال حاضر عایق کاری حرارتی و برودتی یکی از الزامات اولیه ساخت و ساز محسوب می شود و صد البته عامل مهم ارزش گذاری ساختمان. فرقی نمی کند شما ساختمان در حال ساخت دارید یا اینکه در ساختمان آماده سکونت زندگی می کنید؛ به هر کیفیت برای ذخیره سازی گرمای خانه در زمستان و سرمای خانه در تابستان به عایق های حرارتی و برودتی نیاز مبرم دارید.
شناخت عایق های حرارتی قبل از اینکه نسبت به عایق کاری ساختمان اقدام کنید ابتدا باید انواع مختلف عایق های حرارتی و برودتی را بشناسید تا در ادامه کار با مشکل مواجه نشوید. این کار با مشورت کارشناسان و متخصصان امر صورت می گیرد. به طور معمول عایق های حرارتی برای کف،سقف،دیوار،لوله های گرمایشی و سرمایشی،کانال های هوا و هر جایی از ساختمان که نیاز به عایق کاری داشته باشد،کاربرد دارند.
مهندس محمد هاشمی،مدیرعامل شرکت«وان فکس ایران»به پیام ساختمان می گوید: عایق های حرارتی عموماً به سه دسته تقسیم می شوند؛ یک دسته از آنها به عایق های پشم شیشه و پشم سنگ معروف هستند که در مقابل حرارت مقاومت خوبی ندارند،بنابراین زمانی که رطوبت هوا زیاد می شود با مشکل مواجه می شوند. دسته دیگر،عایق های پلی اتیلنی بوده و در اصلاح به«فوم سفید»معروف هستند که اگرچه در مقابل سرما مقاومت خوبی دارند ولی فاقد خاصیت انعطاف پذیری بوده و در مقابل گرما مقاوم نیستند.نسل جدید عایق ها؛ عایق های«الاستومری»سلول بسته هستند که با قیمت مناسب در بازار ایران عرضه می شوند.این عایق ها به دلیل دارا بودن سلول های بسیار ریز کنار هم که هوا در آن قرار دارد و نوع آرایش میکروسکوپی آنها، باعث جلوگیری از اتلاف انرژی می شود.آنها دمای منهای 70 درجه تا 120 درجه سانتی گراد را کنترل می کنند.ضمن اینکه رطوبت یا بخار آب به هیچ عنوان در آنها نفوذ نمی کند.به همین دلیل از زنگ زدگی و پوسیدگی عایق ها جلوگیری می شود و نیاز به تغییر و تعویض ندارند. هاشمی تاکید می کند: عایق های الاستومری بر روی لوله های آب گرم و سرد،کانال هوا و مخازن،چیلرها، برج های خنک کننده نفت و گاز و پتروشیمی کاربرد بالایی دارند.همچنین برای نصب در کف،سقف و دیوار ساختمان به کار می روند.البته در مقایسه با عایق های پشم شیشه به هزینه بیشتری نیاز دارند بنابراین مشتریان و مالکان ساختمان ها سعی می کنند از فوم های پلی استایرن استفاده کنند که برای بسته بندی دور یخچال، تلویزیون و سایر لوازم الکترونیکی به کار می روند. خرید عایق های حرارتی معمولاً کارشناس پروژه های ساختمانی و مهندس ناظر تأسیسات،هنگامی که ساختمان به مرحله سفت کاری رسید و لوله های تاسیساتی نصب شدند،نوع عایق را مشخص کرده و دستور خرید را صادر می کنند.خوب است بدانید؛عایق ها به صورت شرکتی عرضه می شوند و بازار سنتی ندارند.در تهران و شهرستان ها،دفاتر شرکت ها پراکنده است.بنابراین شناسایی شرکت ها از طریق رسانه های جمعی،اینترنت و حضور در نمایشگاه ها امکان پذیر است.اگرچه مشتریان عایق های ساختمان بیشترین خرید خود را از بازار انجام می دهند ولی بهتر است محصول خود را مستقیماً از شرکت تهیه نمایند چون مشاوره شرکت از نمایندگی های بازار بهتر و کامل تر است. مهندس مهدی میلانی،مدیر فروش شرکت شیواسب،با اشاره به تنوع قیمت ها و برندهای متنوع در بازار می گوید: قیمت عایق ها با توجه به نوع و مکان مصرف آنها متفاوت است.برای مثال؛ قیمت عایق لوله های تاسیساتی از متری 2 هزار تومان شروع شده و تا 40 هزار تومان می رسد.این در حالی است که، عایق های کف، دیوار و سقف ساختمان و هر چیز مسطح دیگر از متری 22 تا 80 هزار تومان در نوسان می باشد.البته این قیمت ها تابع ضخامت و نوع عایق هاست.
عایق ها معمولاً بر مبنای متراژهای مختلف و بسته به نیاز مشتریان ساخته می شوند.به طور کلی برای عایق کاری اصولی تمام قسمت های یک ساختمان 4 طبقه با متراژ 120 متر به طور متوسط حدود 30 میلیون تومان هزینه دارد ولی اگر به فواید این کار توجه شود در کوتاه مدت و در حداقل یک دوره 5 ساله هزینه ها مسترد می شود. به گفته میلانی، در شرایط مختلف و نوع آب و هوا ضخامت عایق ها تغییر می کند.برای مثال؛ ضخامت عایق های حرارتی در ساختمان های تهران کمتر از ضخامت عایق های حرارتی در ساختمان های اهواز است.برای تهران ضخامت عایق 9 میلی متر کافی است ولی برای اهواز باید حدود 20 میلی متر باشد تا از اتلاف انرژی سرمایی جلوگیری کند.بنابراین برای خرید عایق قبل از هر چیز باید با کارشناس های امر مشاوره کرد. شرکت های مختلف تولیدکننده و فروشنده عایق کارشناس هایی دارند که در خصوص کیفیت محصول و چگونگی استفاده از آن توضیح می دهند. نصب و نگهداری بدون تردید عایق کاری ساختمان نیازمند ملاحظات و زمان بندی خاصی است تا حداکثر کارایی را داشته باشد. اصولاً عایق کاری ساختمان از طریق مشاوره و انتخاب کارشناسان تاسیساتی عملی می شود و مردم به تنهایی نمی توانند در این زمینه اظهار نظر کنند بلکه باید توسط یک مهندس طراح از قبل بررسی و نقشه لازم تهیه شود زیرا با توجه به نوع ساختمان، نوع عایق و بحث های دیگر شامل ذخیره انرژی و... متفاوت است، معمولاً کارفرما توسط یک مشاور به بازار و یا مکان های مورد نظر مراجعه می کند و پس از خرید محصول نسبت به نصب آن اقدام می کند.
مهندس محمد هاشمی در این خصوص توضیح می دهد: مناسب ترین حالت عایق کاری ساختمان زمانی است که لوله های تاسیساتی کار گذاشته شده و ساختمان در مرحله نازک کاری باشد.در این صورت همزمان باید همه بخش های ساختمان شامل سقف،کف و دیوار و لوله های تاسیساتی را عایق کرد.البته این موضوع قبل از هر چیز به میزان هزینه ها و توان مالی مردم بستگی دارد و اولویت با جاهایی است که اتلاف انرژی بیشتری دارند. به گفته هاشمی؛ عایق های توکار چون داخل دیوار هستند و تماسی با اجسام بیرون ندارند نیازمند نگهداری و تعمیر نیستند و حداقل 20 سال عمر می کنند،ولی برای عایق های روکار مانند لوله های موتورخانه،اگر در معرض آسیب باشند می توان آنها را تعویض کرد. برندهای معروف در بازار عایق های مختلفی شامل؛ پشم شیشه،پشم سنگ،یونولیتی و الاستومری با برندهای مختلف وجود دارند. به طور طبیعی عایق هایی که از جنس EPDM باشند،مناسب تر هستند چون مقاومت آنها نسبت به بقیه بیشتر است.دامنه حرارتی این عایق ها منفی 200 تا مثبت 125 سانتی گراد است.مهندس میلانی ضمن بیان این مطلب می گوید: عایق های پشم شیشه و پشم سنگ در داخل کشور تولید می شوند ولی اغلب عایق های نسل جدید وارداتی هستند.«استون فلکس»و«وان فلکس»معروف ترین برندهای عایق الاستومری در ایران هستند.
در زمینه عایق پشم شیشه و پشم سنگ،شرکت پشم سرامیک پارس و همچنین در بخش تولید فوم های یونولیتی، «عقاب فوم» و «ایران فوم» معروف تر هستند. میلانی معتقد است: قیمت جنس همیشه نشانگر کیفیت نیست،در حال حاضر بسیاری از عایق های پیشرفته وارداتی هستند.یکی از راه های شناسایی عایق ها این است که آنها را داخل مایکروویو قرار دهیم.مایکروویو اجناس مثل خودش که ساختار مولکولی قطبی داشته باشد را داغ می کند.از آنجا که عایق های EPDM دارای ساختار مولکولی غیر قطبی هستند،بنابراین داغ نمی شوند و در مقابل اشعه مقاوم هستند.کارفرماها و متقاضیان عایق کاری حرارتی و برودتی باید بیشتر تحقیق کنند و بعد از مشاوره با کارشناسان شرکت ها، مجموعه عوامل را در کنار هم قرار دهند تا به یک نتیجه خوب برسند. ملاحظات فنی عایق ها به طور معمول از انتقال حرارت و برودت جلوگیری می کنند.این تجهیزات می توانند داخلی یا خارجی باشند.در ساختمان های بلند مرتبه معمولاً عایق حرارتی برای سقف و کف استفاده نمی شود و فقط برای دیوارهای خارجی کاربرد دارد.برخی از عایق ها کاربرد چندگانه دارند یعنی هم عایق صوت و هم عایق حرارت هستند و معمولاً از متریال هایی استفاده می شود که چندکاره باشند.به طور کلی،عایق کاری حرارتی محاسبات دارد؛ همان طور که مقررات ملی ساختمان چک لیست دارد و با توجه به اختلاف دیوارهای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.
مهندس سهیل پروازی،دبیر همایش ملی عایق و مدیرعامل شرکت علمی پژوهشی سامان صنعت رادمهر،به خبرنگار پیام ساختمان می گوید: برای عایق کاری ساختمان یا خانه ابتدا باید در نظر گرفت چه سطحی از خانه با محیط خارج ارتباط دارد و با در نظر گرفتن این موضوع و محدوده جغرافیایی و تلورانس،کمترین انتقال دما پیش می آید.همچنین با در نظر گرفتن سیستم سرمایشی و گرمایشی ساختمان محاسبات لازم انجام شده و بهترین عایق و متریال را با قطر و ضخامت مناسب انتخاب می کنند تا با کمترین هزینه بیشترین نتیجه لازم را داشته باشد.از طرف دیگر؛ مسئله مهمی که در مرحله نصب عایق ها مطرح است، سرعت اجرا و سبک بودن عایق و سازه است و اینکه تا چه اندازه به لحاظ اشتغال زایی ایمن و در قالب خودش ماندگار باشد.مسئله مهم دیگری که در هنگام نصب عایق باید رعایت شود،پل های حرارتی است؛ در برخی مواقع ابزار رسانا حرارت و برودت را به جداره های عایق و دیوار ارتباط می دهند،در حالی که موضوع اصلی در عایق کاری حذف پل های حرارتی است.علاوه بر این سبکی عایق، سرعت اجرا، پایداری و ماندگاری در عایق کاری بسیار مهم است. پروازی، در عین حال تاکید می کند: عایق کاری یک تخصص مکانیکی و عمرانی است.وقتی جداره ساختمان را در نظر می گیریم موارد مختلفی در آن دخیل هستند؛ نوع سازه و اتصالات و متریال های به کار رفته در دیوار و همچنین سیال و سیستم های تاسیساتی.متریال مشترک دیوار با تأسیسات، عایق است و باید این دو مقوله با هم در نظر گرفته شوند. از طرف دیگر؛ نوع سیستم های تاسیساتی به کار رفته داخل ساختمان، در انتخاب نوع عایق موثر است.هنگامی که یک سیستم تاسیساتی برای ساختمان انتخاب می شود بار حرارتی و برودتی ساختمان محاسبه می شود.این محاسبه بر اساس سرما و گرما در منطقه جغرافیایی است و دیگری نوع متریال به کار رفته در دیوار می باشد. نوع متریال دیوار در مدیریت هزینه سیستم های گرمایشی و سرمایشی تأثیر زیادی دارد.
عایق کاری و بهینه سازی برای عایق کاری دو حالت متصور است؛ یکی اینکه ما می خواهیم ساختمان را بر اساس مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان بسازیم یا اینکه ساختمان ما ساخته شده و باید احیا شود.آنچه مسلم است؛ مردم هیچ وقت برای زیبایی به عایق کاری روی نمی آورند و تنها زمانی به این کار اقدام می کنند که بدانند هزینه انرژی آنها از این طریق کاهش می یابد،بنابراین وقتی از عایق صحبت می شود بحث سیوینگ انرژی حرارتی و برودتی مطرح است. دبیر همایش عایق ها معتقد است: اگر ابتدای ساختمان سازی در خصوص عایق کاری تصمیم گیری شود مناسب تر است بنابراین مهندسان معمار ساختمان باید طبق مقررات ملی ساختمان عمل کنند زیرا صرفه جویی انرژی در ساختمان در مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان در نظر گرفته شده و اجرای آن اجباری است.ضمن اینکه، در خصوص عایق کاری، یک نفر همه اطلاعات را با هم ندارد بلکه مکملی از چند نفر می توانند بهینه سازی ساختمان را بر عهده بگیرند. البته کسانی که بعد از اتمام ساخت نسبت به عایق کاری اقدام می کنند مجبور هستند از پارامتری به عنوان ممیزی انرژی استفاده نمایند که بر اساس فرم و چک لیست موارد لازم مشخص شده و نسبت به اجرای آن اقدام می کنند.معایب عایق کاری در این وضعیت یعنی عایق کاری از بیرون و نمای ساختمان، افزایش هزینه ها و کاهش فضای خانه است.برای این منظور متریال هایی تعبیه شده که از داخل به دیوار نصب می شوند به این معنی که ورق هایی روی دیوار نصب شده و دوباره روی آنها نازک کاری می کنند. پروازی می گوید: به اعتقاد من اهمیت سیستم و جدار عایق ها بیشتر از متریال یا نوع عایق است زیرا ما در هر صورت باید بهترین بازدهی را داشته باشیم.برای تأسیسات عایق های EPDM و برای جدار خارجی ساختمان،انتخاب اول بتن سبک و عایق های پاششی است.این نوع عایق ها در ایران وجود نداشت ولی به تازگی تعدادی از شرکت ها این نوع عایق ها را وارد کرده اند. در پایان باید اذعان داشت؛ علیرغم اهمیت و سابقه عایق ها در ساختمان، استفاده از آن در ایران یک کار نو محسوب می شود.دلیل آن هم به ارزان بودن حامل های انرژی برمی گردد.خوشبختانه بعد از هدفمندی یارانه ها و افزایش هزینه های انرژی، مردم هوشیارتر شده و حفاظت از گرما و سرمای اتاق ها در فصول مختلف اهمیت زیادی یافته است.بنابراین جای امیدواری وجود دارد تا با استفاده فراگیر از این محصول تاسیساتی در آینده ساختمان هایی صرفه جو و ایمن داشته باشیم.

عایق صوتی

عایق صوتی به منظور کاهش و مقابله با صوت انتقالی (آلودگی صوتی) از محیطی به محیط دیگر استفاده می شود. مزایای استفاده از عایق های صوتی به طورکلی بهبود صدا در یک اتاق (اتاق بدون پژواک) و کاهش سروصدا وکاهش نشت ب از اتاق مجاور و یا خارج از منزل است .در مواد عایق صوتی سرعت حرکت امواج صوتی کاهش می یابد. هرچه عایق صوتی قابلیت بیشتری در کاهش دادن سرعت صوت در یک محیط داشته باشد، به ضخامت کمتری نیز از آن ماده ی عایق موردنیاز است.

عایق صوتی

عایق صوتی

همیشه برای پوشاندن سطح هایی که صدا به راحتی از آنها عبور و ایجاد مزاحمت می­ کند، از پوشاننده هایی که عایق صوتی هستند، استفاده می کنیم , اغلب سعی می­شود در کنار استفاده از جنس و وسایل خوب مورد نیاز برای عایق بندی و مهار و جلوگیری از حرکت کردن صدا، لایه عایق صوتی ما نیز از حجم کمی برخوردار باشد. این لایه می­تواند 20 قطعه مقوای ضخیم یا یک لایه از بلوک های آکوستیک باشد. درواقع همه اجسام و وسایل مورداستفاده در یک عایق کاری بستگی به شما و بودجه شما دارد. بنابراین نسبت به مورد کاری خاص باید اهمیت زیادی برای این بخش قائل شوید.
برای یک محیط مهارشده و مناسب برای صدا، نقطه تابیده شدن فرکانس های صدا را در نظر بگیرید، آن نقطه محل پرتراکم صدا بوده و در یک محیط خاص دقیقاً روبه رو و به موازات نقطه تابش است که صدای هدایت شده از مبدأ بر روی یک قسمت از پیش تعیین شده دیوار قرار می­ گیرد. در این مرحله وظیفه ما این است که شرایطی به وجود بیاوریم تا محل برخورد، محلی نباشد که صاف و بازتابنده بوده و با بازتاب فرکانس ها، آنها را با فرکانس های جدیدتر تداخل دهد. بنابراین آن محل را به وسیله اشیای مناسب می پوشانیم تا تابش را جذب همان وسایل عایق کرده و در اثر تابش، صدا در برخورد به سطح روبه رو برنگردد (بازتاب نشود). حال صدا و بازتاب آن تا حد زیادی همانند نور ولی برحسب دسیبل همراه با فرکانس های مختلف است و طول محیط و محل موردنظر ما ممکن است اگر نادرست مهار شود صدای مهارشده در پی داشته باشد که این مسئله پیچیده و در مبانی آکوستیک موردبحث قرار می­ گیرد.
برای عایق بندی صوتی می­ توان از موکت، مقوای شانه تخم مرغ، کارتن، یونولیت، فوم، پشم شیشه و پشم سنگ و روزنامه به نسبت نیاز استفاده کرد. آنچه در درجه اول از اهمیت برخوردار است جدا کردن محیط از یک محیط هم­جوار و پر سروصدا (حتی یک خانه) و بعد مهار فرکانس­ های صوتی و جذب آن توسط عوامل محیط داخلی خودمان است.
برای رسیدن به نتیجه ای خوب باید همواره از بهترین راه­ ها استفاده کرد . برای مهار صدا از بلوک ­های مخصوص برای این کار به نام بلوک ­های آکوستیک که به شکل سرامیک و کاشی های سطوح کف و دیوار هستند، استفاده می­ شود که اغلب هزینه های مختلفی دارند ولی بهترین گزینه موجود و ممکن هستند.
برای امور اولیه و در سطوح پایین­ تر می­ توان از وسایلی مانند پشم شیشه و پشم سنگ استفاده کرد که ما پشم شیشه را به علت سهولت، سبکی و تمیزی به کار می­ بریم و استفاده اصلی آن به عنوان عایق حرارتی است که اغلب برای تأسیسات ساختمانی مورداستفاده قرار می­ گیرد که در حال حاضر به علت ضرر و زیان­ های این عایق بر افراد و محیط، کاربرد آن کاهش یافته است و به جای آنها از فوم های پلاستیک ورقه ای که به صورت پارچه های کنفی در کارتن وسایل نو و جدید الکتریکی می­ بینیم، استفاده می­ شود. اما استفاده از آن به عنوان عایق صوتی به صورت رو به خود و پشت به دیوار نیز خطرات زیادی دارد. به عنوان مثال این وسیله بعد از مدتی عوارض پوستی و تنفسی شدیدی بر جای می­ گذارد و اگر قرار باشد روی دیوار نصب شود، بعد از مدتی به طور مداوم ریزش هایی خواهد داشت و نباید از معلق بودن ذرات ریز آن تعجب نمود .ضمن اینکه تنفس در محیطی که این عایق وجود دارد ، نیز خارش های پوستی و تنفسی و سوزش­ ها و تنگی نفس های مقطعی را به دنبال خواهد داشت.
برای جلوگیری از خطرات آن می ­توان از پارچه و تور هم به عنوان تکیه گاه بهتر و هم برای جلوگیری از ریزش ذرات آن استفاده کرد. توجه داشته باشید که نوع پارچه برای پوشاندن جلوی پشم شیشه نکته­ ای بسیار مهم است و پارچه نخی برای این کار مناسب نیست و ممکن است یک پارچه خیلی ضخیم صدا را منعکس کند ولی می ­توان از موکت خیلی نرم و نازک یا لایه آستری چسبدار برای این کار استفاده کرد که قسمت چسبدار و براق به سمت پشم شیشه و قسمت نرم و پنبه ای به سمت بیرون قرار می گیرد و احتیاجی هم به چسباندن پارچه با اتو ندارد ولی اگر پشم شیشه ضخیم بود می­ توان این کار را انجام داد.

کاربرد فناوری نانو در عایق صوتی

فناوری نانو موج چهارم انقلاب صنعتی و پدیده ای عظیم است که در تمامی گرایشات علمی راه یافته و از فناوری های نوینی است که با سرعت هرچه تمام تر درحال توسعه می باشد. این فناوری فهم و به کارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستم هایی در ابعاد 1 تا 100 نانومتر می باشد. ازجمله کاربرد های این فناوری در صنعت ساختمان و بخصوص در عایق صوتی بکار برده شده در ساختمان ها است. از مزیت های مواد عایق صدای نانو می توان به کیفیت بالا و ضخامت کمتر آن ها اشاره کرد. در این نوشتار اصول و انواع عایق های صوتی نانو شرح داده شده و به کاربرد های آن ها در صنعت ساخت وساز اشاره شده است.

عایق های صوتی

به منظور کاهش و مقابله با صوت انتقالی (آلودگی صوتی) از محیطی به محیط دیگر از عایق های صوتی استفاده می شود. مزایای استفاده از عایق های صوتی به طورکلی دو مورد زیر است:
بهبود صدا در یک اتاق (اتاق بدون پژواک) و کاهش سروصدا
کاهش نشت به / از اتاق مجاور و یا خارج از منزل
در مواد عایق صوتی سرعت حرکت امواج صوتی کاهش می یابد. هرچه عایق صوتی قابلیت بیشتری در کاهش دادن سرعت صوت در یک محیط داشته باشد، به ضخامت کمتری نیز از آن ماده ی عایق موردنیاز است.
مواد و مصالح قدیمی و سنتی ازجمله پشم شیشه، پشم سنگ، یونولیت، کناف، دیوار پوش و بلوک های سیمانی به عنوان عایق صوتی، نمی توانند ازلحاظ کیفیت جوابگوی انتظارات مشتریان باشند و این نوع مواد به علت معایب و نواقصی که دارند دیگر جایگاهی در صنعت ساختمان نداشته و باگذشت زمان، مواد و مصالح جدیدتری در بازار جایگزین مواد قدیمی و سنتی می گردد.

استفاده از فناوری نانو در عایق های صوتی

محصولات عایق صوتی که در آن ها از فناوری نانو استفاده شده است به عنوان عایق های مدرن مطرح هستند. مزیت های کلی عایق های صوتی مدرن نسبت به عایق های قدیمی در زیر آمده است:
کیفیت بالا و توانایی بیشتر عایق های صوتی مدرن
نیاز به ضخامت کمتر از این مواد که باعث بیشتر شدن فضای مفید ساختمان می شود

کاربرد آئروژل به عنوان ماده ی عایق صوتی در ساختمان

در کاربرد های ساختمانی، معمولاً آئروژل ها به شکل نهفته در میان مواد دیگر استفاده می شوند تا ساختار آن ها توسط این مواد محافظت شود. پانل های شیشه ای دوجداره که فضای میان آن ها انباشته از آئروژل است برای نماسازی و استفاده در فضاهای داخلی ساختمان مناسب هستند و ازآنجاکه این سیستم نیمه شفاف است، در کاربردهای گوناگون معماری با اقبال زیادی مواجه خواهد شد. مطالعات آکوستیکی نشان داده است که ضریب عایق صوتی برای پنجره ای که مابین جداره های آن از آئروژل دانه ای استفاده شود به مقدار dB 3 بیشتر از پنجره ی دوجداره ی معمولی است.

ایزولاسیون

عایق و ایزولاسیون

ایزولاسیون و کاربرد آن

ایزولاسیون به معنی پوشاندن سطح پشت بام ها ، دیوار و کف زمین می باشد که توسط یک یا چند لایه با استفاده از عایق ها صورت میگیرد تا از نفوذ رطوبت و آب به لایه زیری خود جلوگیری کند.
امروزه با تنوع زیاد و وسیعی که در ساخت ایزولاسیون بوجود آمده است اجزای تشکیل دهنده این مواد نیز دارای تنوع بسیار بالایی می باشد و هر برند و شرکتی از اجزاء مختلفی در ساخت ایزولاسیون استفاده میکنند.

انواع ایزولاسیون ها

بر اساس مواد تشکیل دهنده، انواع مختلفی از عایق ها وجود دارند که مهمترین آنها عبارتند از :
– قیرگونی
– عایق رطوبتی پیش ساخته (ایزوگام)
– عایق های مایع رنگی پلیمری
– ژئوممبران (Geomembrane) و ژئوتکستایل (Geotextile) و …
همچنین هر یک از این عایق ها دارای کاربرد و موارد مصرف مختلفی می باشند که معمولا اکثر ایزولاسیون ها در عایق کاری در مکان های مختلفی مانند بامها، کف استخرها، کف سرویس های بهداشتی، کف آشپزخانه، و کف واحدهای تجاری که احتمال آبریزی در داخل آنها زیاد است استفاده میشود.

عایق رطوبتی پیش ساخته ( ایزوگام )

در عایق رطوبتی پیش ساخته از ایزوگام استفاده شده که همانطور که گفته شده ، ایزوگام از فراورده های نفتی و لایه های محافظتی با مقاومت بالایی استفاده میشود که برای عایق کردن سطوح مختلف مانند دیواره، کف، و بام ساختمانها و … در برابر نفوذ آب به کار می رود. همچنین کاربرد عایق رطوبتی پیش ساخته که دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر نفوذ دارند مخصوص نصب و پوشش سطوح خارجی ساختمان ها و یا عایث کاری سرویس های بهداشتی تونل ها، استخرها، و حوضچه های ذخیره آب و … بوده تا از نفوذ آب به لایه زیری حود جلوگیری کند.
همانطور که می دانید عایق رطوبتی پیش ساخته ایزوگام دارای مزایا و معایب مختلفی می باشد که در ادامه مطلب به آنها اشاره شده است :

مزایا عایق رطوبتی پیش ساخته ایزوگام :

– بسیار سبک بوده و حجم حدود 4 کیلوگرم در متر مکعب آن
– مقhومت بسیار بالا در برابر گرما تا 120+ درجه و سرمای 5- درجه سانتی گراد
– قابلیت انعطاف پذیری بسیار عالی
– دارای لایه پلی استر برای مقابله با فشارهای احتمالی از انبساط و انقباض شدن
– در کوتاه مدت دچار پوسیدگی و شکستگی نمی شود.
– عایق با روکش آلومینیوم حدود %85 از نور و حرارت را منعکس می کند.
– به برف روبی نیاز ندارد.

معایب عایق رطوبتی پیش ساخته ایزوگام :

– قیر یکی از مواد به کار رفته در ایزوگام است که علاوه بر داشتن خاصیت آلایندگی زیست محیطی در آینده نزدیک به جهت محدودیت منابع نفتی و قیری جزء کالاهای کمیاب به شمار خواهد رفت.
– هرچند عایق های پیش ساخته تا حدودی استاندارد هستند اما طریقه نصب آن به اندازه سلیقه های کاربران متفاوت است. افراد آموزش دیده ای که بصورت استاندارد همه موارد نصب را رعایت کنند کم هستند. رعایت اصول نصب (زیرسازی مناسب، پرایمر کشی مناسب و ..). به جهت هزینه های آنها در بیشتر موارد رعایت نمی شود.
– هنگام اجرا در محل هایی مانند سرویس ها، گوشه ها و سه کنج دیوارها اجرای صحیح و کامل به سختی امکان پذیر است و می بایست به دقت کنترل شود. – در اقلیم های با تابش شدید نور خورشید ، آفتاب زدگی و پوسیدگی به سرعت اتفاق می افتد و توصیه می شود از نوع روکش دار استفاده شود.ثبت آگهی رایگان
×