هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   164   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

سیستم جدید امنیتی خانه


یک سیستم امنیتی هوشمند برای خانه مدعی شده است که چون یک نگهبان زنده فعالیت می‌کند و هر حرکت مشکوک را بدون خطا به کاربر مورد نظر گزارش می کند.

صدای هشدارهای بلند یکی از ویژگی‌های زندگی شهری است، چرا که اکثر این هشدارها کاذب هستند و صرفاً در اثر یک حرکت عادی ایجاد شده اند. اما این سیستم امنیتی هوشمند خانگی که به آن قناری گفته می‌شود به یک شبکه «وای فای» متصل شده و با یک تلفن هوشمند همزمان سازی می‌شود. وقتی که فردی بدون اجازه و یا بی‌خبر وارد خانه شود، کاربر یک پیام متنی دریافت كرده و می‌تواند درباره واکنش خود تصمیم گیری کند.این سیستم همچنین به کاربر هشدار می‌دهد که آیا اتفاقی فراتر از امور عادی درجریان است یا خیر، برای مثال، می‌تواند تغییرات ناگهانی دما را نیز گزارش کند که این امر در مواقعی که یک آتش‌سوزی در پیش است بسیار کاربردی محسوب می‌شود. این گجت 15 سانتی متری دارای یک دوربین ویدئویی HD با دید شب، میکروفن برای ردگیری تغییرات صدا، حسگرهای دما، حرارت و هوا، تشخیص گر حرکت مادون قرمز و آژیر خطر است.

تنظیمات این گجت قابل شخصی‌سازی است برای مثال«قناری» می‌تواند در مواقع خاصی در روز یا هفته هشدار دهد. حسگرهای مختلف را می توان فعال یا غیر فعال کرد. از سوی دیگر می‌توان تنظیمات این سیستم امنیتی را طوری تعیین کرد که ویدئوهایی را در مواقع تغییر برخی پارامترها ضبط و نگهداری کند.

کاربر می‌تواند از راه دور به کنترل این سیستم دسترسی داشته باشد و وضعیت خانه را هنگامی که در تعطیلات به سر می‌برد کنترل کند. وقتی که کاربر پیام هشدار را دریافت کرد می‌تواند تصمیم بگیرد که می‌خواهد با پلیس تماس گرفته، آژیر را فعال کند، از همسایه بخواهد که به خانه سرکشی کرده و یا هشدار را نادیده بگیرد.

هرچقدر که تعداد هشدارها بیشتر می‌شود، دستگاه با رفتار و عادات کاربر خود بیشتر آشنا شده و به برخی تغییرات پاسخ هوشمندتری می‌دهد. شرکت سازنده مدعی شده است که رمز نویسی این گجت درحد بانک‌ها است که این امر موجب می‌شود از دسترسی هکرها به اطلاعات آن در امان بماند.