هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   164   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تولید برق از فاضلاب


برای نخستین بار در کشور و با ابتکار کارشناسان شرکت فاضلاب تهران تجهیزات تولید برق در خطوط اصلی انتقال فاضلاب تهران نصب می‌شود.

مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران با اعلام این خبر اظهار داشت: به منظور بهره‌برداری بهینه از تاسیسات و باتوجه به پتانسیل موجود در خطوط انتقال آب و فاضلاب برای تامین انرژی جنبشی مورد نیاز برای تولید برق، طرح اجرای سازه و تاسیسات اسکروژنراتور (Screw Generator ) با توان تولید 270 کیلووات ساعت در یکی از اتصال‌های خط اصلی به تونل فاضلاب‌رو شرق انتخاب شد.اصغر ریاضتی افزود: پس از بررسی شرایط موجود، خط فاضلاب‌رو 1400 میلی‌متر به تونل شرق تهران واقع در تقاطع خیابان‌های دماوند و 30متری نیروی هوایی برای نصب ژنراتورها انتخاب شده‌است که پیش‌بینی اولیه هزینه اجرای طرح حدود30 میلیارد ریال شامل10 میلیارد در بخش سازه و20 میلیارد ریال بخش مکانیکال خواهد بود.

وی درباره مشخصات فنی این سازه مدرن گفت: دبی متوسط فاضلاب در نقطه انتخاب شده دو متر مکعب بر ثانیه با اختلاف ارتفاع استاتیکی 18 متر(شامل دو مرحله 9متری) برآورد شده‌است که عمق خط اصلی در محل سازه10 متر و عمق تونل شرق 28متر خواهد بود. این سازه 40 متر طول، 10 متر عرض و20 متر ارتفاع خواهد داشت.