نمايشگاهي بزرگ با غرفه‌هاي نامتوازن

شمار نشریه : 164

گروه تاسيسات: سيزدهمين نمايشگاه صنعت ساختمان تهران در حالي برگزار شد كه ساخت و ساز كشور عليرغم افزايش قيمت‌ها و تورم ناخواسته، از رونق مناسبي برخوردار بوده و بيشترين حجم سرمايه‌گذاري در كشور را به خود اختصاص داده است. در اين رويداد بزرگ هزاران صنعتگر از گوشه و كنار كشور گرد هم آمدند تا جديدترين تكتولوژي‌هاي صنعت ساختمان را در معرض نمايش عموم بگذارند. انصافاً بازديدكنندگان هم سنگ تمام گذاشتند و با حضور پرشور خود خواستار تداوم استفاده از الگوهاي پيشرفته در صنعت مادر كشور شدند. با اين حال آن چه كه اهميت بالايي دارد كيفيت و چگونگي ارائه محصولات در نمايشگاه است. گزارش ذيل در واپسين روزهاي سيزدهمين نمايشگاه صنعت ساختمان تهيه شده است. اگر چه از آن ايام تا حدودي فاصله گرفته‌ايم ولي بازخواني ديدگاه‌هاي بازديدكنندگان اين رويداد بزرگ به منظور اجراي بهتر نمايشگاه در سال‌هاي آينده خالي از لطف نيست.

فرصتي كه نبايد از دست برود

محمد ثابت بازديد كننده ميانسالي است كه در هنگام خروج از يكي سالن‌هاي شلوغ نمايشگاه با خبرنگار ساختمان مواجه مي‌شود. وي كه در كار ساخت و ساز فعال است مي‌گويد: با توجه به مقتضيات شغلي به دنبال تجهيزات در و پنجره هستم زيرا شناخت و انتخاب اين محصولات در بازار به سهولت امكان‌پذير نيست در حالي كه در نمايشگاه صنعت ساختمان انواع برندها و محصولات با كيفيت به صورت يكجا عرضه مي‌شود و فرصت خوبي است كه هر سال يك بار فراهم مي‌شود بنابراين بايد نهايت استفاده را از آن ببريم.ثابت در عين حال تاكيد مي‌كند: با عنايت به تجربيات قبلي انتظار داشتم به سهولت محصولات مورد نظرم را پيدا كنم ولي عليرغم بازديد از سالن‌هاي متعدد با مشكل مواجه شدم. به نظر من عرضه محصولات شركت‌ها از نظم خاصي برخوردار نبود در حالي كه لازم بود محصولات ساختماني در دسته‌هاي مختلف و به صورت مجزا در سالن‌هاي اختصاصي عرضه شوند. در چنين شرايطي بازديد كننده مجبور به بازديد از همه سالن‌هاي نمايشگاه است تا محصول مورد علاقه اش را پيدا كند. اميدوارم اين مشكل در سال هاي آينده برطرف شود.

زمان برگزاري نمايشگاه را تغيير دهيد

وي با انتقاد از زمان نامناسب برگزاري نمايشگاه مي‌گويد: 9 صبح تا 4 بعد ازظهر زمان خوبي براي برگزاري نمايشگاه نيست زيرا به دليل تداخل با ساعات كاري ادارات، بسياري از مردم فرصت بازديد از نمايشگاه را از دست مي‌دهند. به نظر در صورت برگزاري نمايشگاه از ساعت 4 بعد ازظهر تا 10 شب استقبال بيشتري خواهيم داشت ضمن اينكه از گرماي هوا در اين فصل از سال در امان هستيم.

از نظر اين فعال اقتصادي، نمايشگاه زمان مناسبي براي مطرح كردن مسائل آموزشي مناسب نيست چون اكثر بازديدكنندگان مي‌خواهند در يك روز از همه قسمت‌هاي نمايشگاه بازديد كنند، بنابراين جايي براي پرداختن به اين موارد و حضور در كلاس هاي آموزشي وجود ندارد.

ثابت البته از غرفه‌داران راضي است: «برخورد خوبي با ما داشتند و توضيحات كاملي ارائه مي‌دادند. در اين گونه مواقع بازديد كننده در موضع قدرت قرار دارد و هدف غرفه‌دار و صاحب شركت هم جلب مشتري براي محصولاتش است. به نظر من نمايشگاه پاسخگوي تمام نيازهاي ساختمان است.»

آموزش در كنار تبليغات باشد

مهندس فيروز صالحي، پيمانكار و انبوه ساز پروژه‌هاي ساختماني بازديد كننده ديگري است كه با پيام ساختمان گفتگو مي‌كند. صالحي كه به گفته خودش حدود 50 سال در بخش ساخت و ساز فعال بوده و در پروژه هاي بزرگي از جمله مسكن مهر فعاليت كرده است، مي گويد: براي انتخاب و خريد شيرآلات و درهاي ضد سرقت، پنجره‌ها و انواع لوله‌هاي تاسيساتي به نمايشگاه مراجعه كرده‌ام. خوشبختانه تنوع محصولات در نمايشگاه زياد است و مي‌توان در يك مجموعه واحد نسبت به شناسائي محصول و خريد آن اقدام كرد.

وي ادامه مي‌دهد: نمونه‌سازي و آموزش چگونگي استفاده از مصالح و تجهيزات در سازه مي‌تواند بسيار مفيد باشد. البته برخي از شركت‌ها به صورت عملي به اين موضوع پرداخته‌اند و بازديدكندگان هم استقبال خوبي به عمل آورده‌اند. من در تمام دوره‌هاي برگزاري نمايشگاه حضور داشتم، خوشبختانه هر سال محصولات و فناوري‌هاي جديدي ارائه مي‌شود در چنين شرايطي بايد آموزش هاي لازم در كنار تبليغات محصولات در اولويت باشد.

كار را به كاردان بدهيد

صالحي تاكيد مي‌‌گويد: كشور ما در حال بازسازي است و صنعت ساخت و ساز رونق دارد، در چنين شرايطي كار توليدكنندگان سخت‌تر مي‌شود زيرا فقط توليد انبوه ملاك نيست بلكه بايد كيفيت و استانداردهاي لازم را افزايش دهند تا بتوانند در بازار پركشش امروزي فعاليت مستمر داشته باشند.

به گفته صالحي، بسياري از افراد ناموفق در عرصه ساختمان كساني هستند كه عليرغم سرمايه فراوان ايده‌هاي خوبي ارائه نمي‌دهند و از تكنولوژي هاي روز دنيا عقب هستند. به نحوي كه بسياري از زمين‌هايي كه براي ساخت و ساز خريداري مي‌شود، در نهايت با هزينه‌هاي گزاف به فروش مي‌رسند. بنابراين اگر وزارت صنايع و معادن كار را به كاردان بدهد و پيگير چگونگي اجرا باشد، شاهد تحول سريع كشور خواهيم بود، به شرطي كه مسائل حاشيه‌اي كنار گذاشته شود و فرهنگ درست كار كردن در كشور رواج يابد.

بازديد نمايشگاه جزو واجبات است

در فضاي باز نمايشگاه با بازديد كننده‌اي مواجه مي‌شويم كه با يك چرخ دستي خريد محصول در نمايشگاه حضور يافته است. ياسين ميرزايي كه يك مجري ساختماني است، به خبرنگار پيام ساختمان مي‌گويد: من بارديد از نمايشگاه جزو واجبات مجريان ساختمان و تاسيسات است زيرا تكنولوژي هاي نوين به صورت ملموس در اختيار بازديدكنندگان قرار مي‌گيرد، در بيرون از نمايشگاه چنين فرصتي فراهم نيست.

وي ادامه مي‌دهد: در حال حاضر تكنولوژي‌هاي نوين كمتر در ساختمان مورد استفاده قرار مي‌گيرند و در بخش ديواركشي و سقف سازه ضعيف عمل كرديم. اين در حالي است كه در كشور زلزله خيز ايران، بيشترين آسيب به خاطر وزن سازه است. بنابراين بايد به سمت سبك سازي برويم و از اين طريق وزن ديوار و سقف ساختمان را كاهش دهيم. از طرف ديگر، بسياري از سيستم‌هاي نوين دنيا در ساختمان‌هاي سنتي كشور قابل استفاده نيستند بنابراين نيازمند تغييرات بنيادي در روش ساخت و ساز هستيم. بدون شك نمايشگاه صنعت ساختمان بهترين فرصت براي بازنگري در افكار و اصلاح فرهنگ ساختمان‌سازي در كشور است.