هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   164   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

گردش هوا در خانه


گروه تاسيسات: در همان جايي كه هستيد بمانيد و به اعصابتان مسلط باشيد. اصلاً دوست نداريم با رودرروي هم قرار دادن وسايل سرمايشي اوقات شما را تلخ كنيم. هوا گرم است و شما حق داريد از هر وسيله سرمايشي كه دوست داريد استفاده كنيد. اما فراموش نكنيد يك وسيله سرمايشي كم حجم ولي پرسرعت هست كه حتي در بدترين شرايط هم به كمك شما مي‌آيد. اغلب اوقات بالاي سر شما جاي دارد و با چنان قدرتي هوا را جابه‌جا مي‌كند كه موي تن شما سيخ مي‌شود! بنازم قدرت پنكه سقفي را، چه مي‌كنه با هوا؟! دقيقاً به همين خاطر است كه هنوز هم خيلي‌ها عاشق پنكه سقفي هستند و هميشه يك عدد از اين وسايل را در خانه نصب مي‌كنند تا در بدترين شرايط از هواي خنك بي نصيب نباشند. تصور كنيد در یک روز گرم تابستانی كه از سر کار به خانه برگردید، كولر اتاق شما از كار افتاده باشد در اين شرايط پنكه اولين وسيله‌اي است كه به ذهن شما خطور مي‌كند. بلند مي‌شويد و سوییچ كنار ديوار را مي‌چرخانيد، بر روی مبل تکیه می‌دهید و آهی از سر راحتی می‌کشید، در حالی که هوای خنک بر بدن شما می‌وزد. این سناریو برایتان آشنا نيست؟!

انتخاب و عملكرد پنكه سقفي

اگرچه اکثر مردم با پنکه‌های سقفی آشنايي دارند با اين حال اغلب در هنگام انتخاب اين وسيله با مشكل مواجه مي‌‌شوند. چگونه بهترین پنکه سقفی مناسب با محل زندگي يا کار خود را انتخاب کنیم كه در عین آسايش، هزينه‌هاي زيادي متحمل نشويم؟ قبل از انتخاب پنکه سقفی بايد تصمیم بگیرید در چه اتاقی آن را نصب کنید؛ فضای داخلی یا در فضای بیروني خانه. براي اين منظور اتاق‌هایی را در خانه انتخاب کنید که نیاز به جریان هوای بیشتر دارند و به طور چشمگیری در تمام سال گرمتر هستند و بیشتر می‌خواهید در آنجا باشید. نوع اتاق در اندازه کلی پنکه‌ای که باید بخرید و لوازم جانبی که لازم دارید، اثر دارد. برای نمونه، اگر می‌خواهید پنکه را در اتاقی با سقف بلند نصب كنيد ممکن است به دنبال پنکه‌ای با میله متفاوت باشید كه پنکه را در ارتفاع پایین‌تر قرار داده و باعث گردش هوا به طور موثرتر خواهد شد. همه اين موارد قابل مقايسه و برنامه‌ريزي است. نکته دیگری که باید درباره آن فکر کنید، کارکرد اصلی پنکه سقفی است. براي اين منظور باید درباره تعداد پره‌ها، گردش و جهت پنکه سقفی، تنظیمات سرعت و انواع لوازم جانبی، فکر کنید. تعداد پره‌ها صرفاً به خاطر زیبایی است اما گردش و جهت پنکه سقفی با توجه به شيب سقف می‌تواند جریان هوای مناسب‌تري را ایجاد کند. همچنین می‌توانید کیت‌های نوری را به آن بیفزایید، میله پایینی یا حتی کنترل از راه دور براي سقف اتاق‌هايي كه سقف بلند دارند سودمند باشد. پس از انتخاب اتاق و مشخص شدن کارکرد پنکه سقفی، قسمت جالب کار شروع می‌شود؛ انتخاب پنکه سقفی بر اساس نیازها و همچنين متناسب با سبک و دکور اتاق. انتخاب پنکه سقفی متناسب، نشان دهنده فضای مورد نیاز و سبک کلی تزیینی اتاق است. قيمت پنكه سقفي از همه اين موارد تاثير مي‌پذيرد.

صرفه‌جويي و پنكه سقفي

با داشتن پنکه سقفی به شرط رعايت برخي موارد می‌توانید پول كمتري براي قبض انرژی پرداخت كنيد. در حالت پیش فرض، پره‌های پنکه روشن می‌شود و هوا را با فشار به سمت پایین هدايت می‌كند. در اين طرح پره‌ها رو به پايين بوده و اتاق به طور قابل ملاحظه‌ای خنک‌تر می‌شود. البته بعضی افراد پنکه‌هايی را انتخاب مي‌كنند كه پره‌ها به سمت بالا بوده و این شيوه مسیر جریان هوا را معکوس می‌کند. در اين مدل هوای خنک‌تر از موقعیت پایین‌تر اتاق با هوای گرمتر بالا ترکیب می‌شود. هوای ترکیبی به سمت بیرون هدايت شده و به دیوارها برمی‌گردد به اين ترتيب دماي اتاق به گونه‌ای می‌شود تا احساس گرمتری داشته باشيد. اگر سقف اتاق‌هاي خانه شما بلند باشد، اين طرح مفید خواهد بود زيرا از طريق گردش هوا در سقف، باقي مانده هواي اتاق به دام می‌افتد. فايده ديگر کار این است که می‌توانید با نصب ترموستات در تمام فصول سال تفاوت دمايي را احساس نكنيد. توجه داشته باشيد؛ پنکه سقفی اتاق را به معناي واقعي خنک‌تر نمی‌کند بلکه شما اثر خنک کنندگی را بر روی بدن خود احساس می‌کنید که دمای واقعی اتاق نیست. پس خاموش کردن پنکه سقفی در اتاق خالی راهی مطمئن براي جلوگيري از اتلاف انرژی محسوب مي‌شود.

مراقبت از پنكه سقفي

پنکه سقفی اگر به طور مرتب تمیز نشود، گرد و خاک به قطعات سیار آن آسیب مي‌زند. ساده‌ترین روش برای پاک کردن پنکه سقفی استفاده از اسپری و پارچه است. اگرچه ممکن است گرد و خاک بر روی مبلمان بریزد در اين شرايط و پیش از شروع کار بهتر است پارچه یا پلاستیکی روی مبلمان بیندازید. باید این کار را هر یک یا دو هفته انجام دهید تا پنکه سقفی به طور مناسب کار کند. همچنین می‌توانید هر چند ماه یکبار قسمت لوستر مانند پنکه را باز کنید و با آب صابون بشویید. بررسی منظم پنکه سقفی تضمین كاركرد منظم آن است. هميشه این احتمال وجود دارد كه يكي از قطعات پنكه شل شده و صدا ایجاد كند. توصيه مي‌شود یکبار در سال قطعات پنکه سقفی را روغن کاری کنید تا به طور منظم و همزمان با یکدیگر عمل نمايند.