هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   164   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

هم‌انديشي مجريان ساختماني


گروه تاسيسات: نمايشگاه صنعت ساختمان فرصت مناسبي براي پيمانكاران ساختماني است تا ضمن آشنايي با تكنولوژي‌هاي نوين از تجربيات شركت‌هاي مختلف داخلي و خارجي در بخش ساختمان‌ سازي بيشتر استفاده كنند و ضمن كاهش هزينه‌هاي توليد، خدمات لازم را با سرعت و كيفيت بالاتر ارائه دهند.

رئيس كميسيون نفت و گاز و تاسيسات پيمانكاران استان تهران و مجري پروژه‌هاي تاسيساتی در گفتگو باخبرنگار پیام ساختمان گفت: در حال حاضر عليرغم اينكه تاسيسات زيربنايي ساختمان‌ها در شرايط خوبي قرار دارد ولي در قسمت‌هاي داخلي ساختمان از سيستم‌ها و تجهيزات مناسب تاسيساتي استفاده نمي‌شود. اين موضوع بايد توسط پيمانكاران پروژه هاي انبوه سازي بيشتر مورد توجه واقع شود.مهندس فريدون اسدي با اشاره به ضعف همفكري در بين مجريان ساختماني افزود: برگزاري همايش‌ها باعث نزديكي ديدگاه‌هاي مهندسان بخش‌هاي مختلف ساختمان اعم از سازه و تاسيسات خواهد شد. ما در عصر ارتباطات و تبادل سريع اطلاعات قرار داريم. بنابراين لازم است مجريان بخش‌هاي مختلف ساختمان در يك فضاي مسالمت آميز از ديدگاه‌هاي يكديگر در راستاي بهبود كيفيت ساختمان‌هاي كشور اقدام كنند.

وي ادامه داد: در بحث تاسيسات ساختماني به طور كامل نتوانستيم به نيازهاي مصرف كنندگان پاسخ دهيم زيرا در بازار وسيعي كه اكنون ايجاد شده هر كدام از مصرف كنندگان داراي سلايق و خواسته‌هاي متفاوتي هستند بنابراين توليدات داخل كشور پاسخگو نيست و ناچار هستيم برخي از تجهيزات فني و سخت افزاري از خارج كشور تامين مي‌شود.

اسدي با تاكيد بر ضرورت حمايت از سرمايه گذاران بخش خصوصي گفت: مطالبات پيمانكاران ساختمان دريافت آسان خدمات بانكي است دولت بايد در اين زمينه تسهيلات لازم را فراهم كند از طرف ديگر بايد شرايطي به گونه‌اي باشد كه ارتباط سرمايه گذاران بخش خصوصي با ساير بخش‌هاي اقتصادي به سهولت انجام گيرد.

بخش خصوصي نيازمند حمايت دولت

رئيس كميسيون نفت و گاز و تاسيسات پيمانكاران استان تهران اظهار داشت: عمده‌ترين مشكل در بخش تاسيسات نفت و گاز عدم حمايت كافي دولت از بخش خصوصي است و شركت‌هاي كوچكتر كمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. اين در حالي است كه شركت‌هاي خصوصي توانايي دارند اكثر تجهيزات نفتي در بخش‌هاي پالايش و انتقال را توليد كنند. البته در بخش حفاري به لحاظ تامين قطعات يك مقداري عقب هستيم و سرمايه گذاري‌ كمتري انجام شده است.

اسدي در عين حال گفت: خودكفائي در بخش نفت و گاز نيازمند ايجاد بسترهاي لازم و سرمايه‌گذاري مناسب است. در حال حاضر شركت‌هاي بزرگ و تاثيرگذار اندك هستند با توجه به اينكه توانمندي شركت‌هاي خصوصي كوچك محدود است، بايد بسترهاي لازم از طريق تشكيل اتحاديه‌هاي صنفي فراهم شود. آن چه كه مهم است با سرعت نمي‌توان كارهاي بزرگ را به شركت‌ها كوچك واگذار كرد اين شركت‌ها قبل از هر چيز نيازمند آموزش‌هاي تكميلي هستند تا بتوانند در كنار شركت‌هاي بزرگتر به رقابت بپردازند.

فريدون اسدي تصريح كرد: شركت‌هاي پيمانكاري نفت و گاز تا 7 سال پيش اكثر قطعات مصرفي خود را از خارج تامين مي‌كردند. براي مثال؛ اگرچه لوله‌هاي نفت و گاز در داخل كشور توليد مي‌شوند ولي ورق آنها از خارج وارد شده و در داخل كشور مونتاژ مي‌شوند. زماني ما 18 در صد ماليات پرداخت مي‌كرديم تا لوله‌ها وارد كشور شوند در صورتي واردات ورق لوله‌ها تا 14 درصد از پرداخت ماليات معاف بود. حتي در اين شرايط واردات لوله‌هاي خارجي براي پيمانكاران ارزانتر تمام مي‌شد. اين در حالي است كه اكنون استفاده از تجهيزات داخلي در بخش نفت اجباري شده است در حالي كه نياز داخلي بسيار بالاست و صنعتگران داخلي پاسخگوي در همه بخش‌ها نيستند.

رئيس كميسيون نفت و گاز و تاسيسات پيمانكاران استان تهران و مجري پروژه‌هاي تاسيسات ساختماني در پايان ضمن تشكر از نشريه پيام ساختمان كه وظيفه اطلاع رساني بزرگترين رويداد ساختماني كشور را بر عهده داشت. ابرزا اميدواري كرد مهندسان و مجريان صنعت ساختمان بتوانند از فرصت به دست آمده در سيزدهمين نمايشگاه صنعت ساختمان نهايت استفاده را ببرند.