هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   164   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

گاز فعلاً گران نمی‌شود


معاون وزیر نفت با بیان اینکه فعلاً برنامه‌ای برای افزایش قیمت گاز مشترکان مختلف به ویژه خانگی و تجاری در دستور کار ستاد هدفمندی یارانه‌ها قرار ندارد، از افزایش تعداد قبوض سبز گاز مشترکان خانگی از زمستان سال گذشته تاکنون خبرداد.

جواد اوجی تاکید كرد: هنوز هیچ گونه افزایش قیمتی براي گاز طبیعی مشترکان خانگی و تجاری مصوب نشده و هر گونه تغییر در قیمت گاز طبیعی مشروط به ابلاغ آن توسط ستاد هدفمندی یارانه‌ها‌ست.

وي اظهار داشت: هم اکنون اقدامات متعددی به منظور افزایش پایداری شبکه تولید و انتقال گاز طبیعی در سطح کشور انجام شده و با وجود تثبیت قیمت گاز هیچ نگرانی برای قطعی و یا افت فشار گاز برای زمستان سال جاری وجود ندارد.

اوجی با تاکید بر اینکه از زمستان سال گذشته تاکنون تعداد قبوض سبز منتشر شده برای مشترکان خانگی و تجاری افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: افزایش تعداد قبوض سبز مشترکان حاکی از آن است که با وجود افزایش تعداد مشترکان گاز شهری و روستایی ، مدیریت مطلوبی در مصرف گاز توسط مردم اعمال می شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز گفت: هیچ گونه محدودیتی در گازرسانی به نیروگاه‌ها اعمال نشده است.در شرایط فعلی به طور متوسط روزانه حدود 200 میلیون متر مکعب گاز طبیعی به نیروگاه‌های کشور تحویل داده می‌شود، كه یک رکورد محسوب مي‌شود.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه با افزایش حجم گاز رسانی به نیروگاه‌ها مشکل خاموشی و یا قطعی برق به حداقل کاهش یافته است، خاطر نشان کرد: این افزایش گازرسانی در حالی انجام می شود که در حال حاضر تعمیرات اساسی پالایشگاه‌ها، خطوط لوله و تاسیسات تقویت فشار گاز به طور همزمان در حال انجام است.

گفتني است؛ پس از اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه‌ها متوسط قیمت هر متر مکعب گاز طبیعی مشترکان خانگی و تجاری به 70 تومان افزایش یافت و پیش‌بینی می‌شود در صورتی که مصوبه 38 درصدی افزایش قیمت حامل‌های انرژی اجرایی شود متوسط قیمت هر متر مکعب گاز مشترکان خانگی به 97 تا 100 تومان افزایش یابد.