هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   164   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

شهر جهنمی!

 

 

بپو (Beppu) شهری است در استان اوئیتا (Oita) در کشور ژاپن. این شهر در جزیره کیوشو (Kyushu) یکی از چهار جزیره شکل‌دهنده ژاپن واقع شده است.بپو یک شهر ساحلی است و در امتداد کوه و دریا کشیده شده و همین امر این شهر را دراز و باریک ساخته است.این شهر نسبتاً کوچک با داشتن 125 کیلومترمربع مساحت و جمعت 119 هزار نفری، به دلیل داشتن چشمه‌های آبگرم زیبا و دیدنی شهرتی جهانی دارد.در بپو همواره بخار آب متصاعد است به طوری که نام دیگر آن را شهر جهنم (Jigoku) گذاشته‌اند. در بپو هشت جهنم یا تالاب آبگرم با اسامی جالب وجود دارد که دمای آب آنها بین 50 تا 99.5 درجه سانتی گراد متغیر است.از برخی از این چشمه‌ها بوی گوگرد طبیعی به مشام می‌رسد.

اگر کسی بخواهد به طور تفریحی از این هشت جهنم آبگرم بازدید کند، به حدود دو ساعت و نیم زمان نیاز دارد.این چشمه‌ها عبارتند از:جهنم دریا ،جهنم سر تراشیده، جهنم کوهستان،جهنم دیگچه آشپزی،جهنم کوه شیطانی،جهنم تالاب سفید،جهنم تالاب خون،جهنم آب فشان.

مثلاً «جهنم تالاب خون» به دلیل وجود مقادیر بسیار زیاد آهن، قرمز رنگ است و به همین دلیل آن را تالاب خون نام نهاده‌اند.در «جهنم آبفشان» نیز هر نیم ساعت یک بار آب فوران می‌کند.