ایده های دکوراتیو برای اتاق مطالعه

شمار نشریه : 164


الهام محمودی - مترجم

یک اتاق مطالعه آرام اصولاً برای انجام تکالیف، کار با رایانه و شاید استراحت مورد استفاده قرار گیرد. این فضا به طور عمومی باید شامل یک میز، صندلی، یک یا دو چراغ مطالعه و قفسه‌های کتاب باشد و بهتر آن است که از اتاق‌خواب تمیز داده شود. در دنیای مدرن امروز در اکثر ساختمان‌ها اغلب مکانی برای مطالعه در نظر گرفته می‌شود. چنین مکانی را در آرام‌ترین جای یک خانه در نظر می‌گیرند و ممکن است یک اتاق کار نیز محسوب شود. یک رنگ‌آمیزی آرام، مبلمان راحت و وجود قفسه‌های مناسب و کافی برای کتاب‌ها، همگی محیطی آرام و آسوده را برای شما خلق می‌کنند. برای دسترسی بهتر به کتاب‌ها آنها را در قفسه‌ها جای گذاری کنید و برای این کار، توصیه می‌شود اصول قفسه‌بندی کتاب را یاد بگیرید. اتاق مطالعه شما می‌تواند به محیطی برای تماشای تلویزیون، گوش کردن به موسیقی و یا به محیطی برای استراحت شما تبدیل شود. برای داشتن محیطی سالم و آرام برای مطالعه‌ای سودمند رعایت نکاتی اصولی در طراحی و دکوراسیون این اتاق ارزشمند توصیه می‌شود :

رنگ اتاق مطالعه

انتخاب رنگ دیوار اتاق مطالعه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، این فضا باید مکانی برای رها شدن از خود، مطالعه لذت‌بخش یک کتاب و یا درس خواندن باشد. مطالعه آسوده در محیطی آرام، فرد را از تنش‌های استرس‌زای محیط بیرون خارج می‌سازد. خانواده رنگ‌های آبی گرم بهترین انتخاب برای داشتن احساسی توأم با آرامش در اتاق مطالعه محسوب می‌شوند. از انتخاب رنگ آبی روشن جداً بپرهیزید، زیرا که احساس سردی در فضا ایجاد می‌کند. رنگ سبز اعتقاد به آرامشی آرام و بی‌سر و صدا دارد و برای انتخاب رنگ دیوار اتاق مطالعه گزینه بسیار خوبی می‌باشد. از انتخاب رنگ‌های زرد و قرمز جداً خودداری کنید، زیرا علیرغم انرژی مضاعفی که ممکن است در فضای محصور خود ایجاد کنند، گاهی احساس ناامیدی را به فرد منتقل می‌نمایند. اگر شما مایلید که از رنگ‌ها انرژی دریافت کنید، بهتر است این مورد را برای نشیمن گاه‌های خانوادگی خود حفظ کنید. به علاوه، استفاده از رنگ‌های کلاسیک در اتاق مطالعه فضا را زیباتر و گرم تر می‌کند.

کتاب‌ها و قفسه‌بندی آنها

توصیه می‌شود که در یک اتاق بدون کتاب اصولاً مطالعه نکنید. برای اتاق مطالعه، قفسه‌های مناسبی تعبیه کرده و کتاب‌های مورد علاقه خود را در آنها قرار دهید. فضاهای خالی بین کتاب‌ها می‌توانند به عنوان جایگاهی برای اشیای زیبا یا قاب عکس های کوچک استفاده شوند. قفسه کتاب‌ها باید متناسب با اندازه و شکل اتاق مطالعه باشد، بنابراین با دقت آن را انتخاب کنید. اگر بچه‌ها ممکن است از قفسه‌ها بالا روند، اشیای مهم را بر روی آنها نگذارید. حتی اگر آن وسایل برای فرزند شما نباشد، حذف این اشیا به ایمنی کودک و اتاق شما کمک می‌کند.

مبلمان اتاق مطالعه

در مورد مبلمانی که شما برای اتاق مطالعه خود نیاز دارید : سعی کنید یک کاناپه راحت که امکان استراحت کردن و خوابیدن روی آن وجود داشته باشد، انتخاب کنید. برای سهولت بیشتر می‌توانید از مبلمان های دو کاره که قابلیت تخت شدن را نیز دارند، استفاده نمایید. شما می‌توانید به راحتی روی آن مطالعه کرده و از استراحت روی آن نیز لذت ببرید. از انتخاب مبل بزرگ با رنگی روشن جداً پرهیز کنید. مبلمان چوبی برای اتاق مطالعه با هر دیزاینی به راحتی همخوانی پیدا می‌کند. گام بعدی انتخاب میز مناسب است. شما ممکن است برای قرار دادن کامپیوتر یا لپ تاپ خود در یک فضای مناسب به یک میز نیاز داشته باشید، بسته به نیاز خود یک میز مناسب انتخاب کنید و سرانجام یک میز کوچک نیز برای صرف نوشیدنی تعبیه کنید، این کار فضای راحتی را برای مطالعه در اختیار شما قرار می‌دهد.

نورپردازی در اتاق مطالعه

مطالعه مدرن، دیگر با چراغ‌های زردرنگ و پر مصرف در دنیای امروز میسر نیست. برای داشتن مطالعه‌ای سودمند، داشتن نور مناسب در رأس همه امور است. حتی‌المقدور سعی کنید از لامپ‌هایی با رنگ سفید استفاده کنید و فضای مطالعه خود را در نزدیکی پنجره‌ها طراحی کنید، به طوری که در روز بتوانید از نور طبیعی آفتاب بهره‌مند شوید. بهترین نور برای مطالعه روشنایی روز است. از انتخاب لامپ‌هایی با نور فراوان و لامپ‌هایی با نور زرد پرهیز کنید. البته می‌توانید از فلورسنت ملایم و دلپذیر مانند صورتی استفاده کنید. استاندارد بودن نور و ارتفاع آن به مطالعه سالم کمک می‌کند. پیش از خرید چراغ‌ مطالعه نیز، ارتفاع و پهنای میز مطالعه را اندازه‌گیری کنید. سپس، هنگام خرید، ارتفاع پایه چراغ را اندازه بگیرید و دقت کنید که با اندازه میز متناسب باشد. به عنوان مثال، چراغ‌های پایه کوتاه برای میزی که وسعت کمی دارد، مناسبند. هر چه ارتفاع پایه چراغ بلندتر باشد، محیط بیشتری را روشن می‌کند و به همین نسبت، چراغ‌های پایه کوتاه مساحت کمتری را روشن می‌کنند. باید در نظر داشته ‌باشید که هنگام نشستن روی صندلی، نور چراغ تا روی شانه‌ها باشد، یعنی قسمت انتهایی حباب و پارچه کلاهک چراغ باید در امتداد خط گونه باشد تا نور پراکنده‌شده از آن چشم را اذیت نکند. به این ترتیب، هنگام مطالعه نور به طور کامل بر کتاب پخش می‌شود. بهتر است برای استفاده از چراغ‌های مطالعه، مقدار وات لامپ را بدانید.

توصیه می‌شود برای مطالعه از لامپ‌های 150 واتی استفاده کنید. پیش از خرید چراغ‌ مطالعه، حتماً ارتفاع و سایز کلاهک چراغ را اندازه‌گیری کنید تا لامپ چراغ از زیر آن مشخص نباشد. زمانی که لامپ از زیر شیت و یا کلاهک پارچه‌ای چراغ نمایان ‌شود نور به خوبی به اطراف نمی‌تابد و سایه خود لامپ هم مشخص می‌شود. یکی از اصول نورپردازی، خلق کمترین سایه‌ها هنگام مطالعه است چرا که ایجاد سایه‌، موجب خستگی چشم می‌شوند.