هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دومین برج بلند شهری ایران افتتاح شد


گروه معماری و د کوراسیون: همزمان با سالروز ولادت منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) المان شهر گرگان، دومین برج بلند شهری در ایران به بهره‎برداری رسید.عملیات ساخت این برج از سال 1385 در میدان بسیج شهرستان گرگان، مرکز استان گلستان آغاز و در سال 1391 با حضور وزیر کشور و مسئولان استانی و کشوری افتتاح شد و شامگاه دوشنبه سوم تیرماه 1392 پس از گذشت حدود یک سال از افتتاح این برج، همزمان با ولادت منجی عالم بشریت حضرت مهدی(عج) همراه با نورافشانی و جشن به مناسبت این شب فرخنده به بهره‎برداری رسید.

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: با توجه به اینکه برخی از وسایل مورد نیاز برای بهره‎برداری این مجموعه و به خصوص وسایل آشپزخانه آن باید از خارج از کشور وارد می‎شد و با توجه به تحریم‎های موجود، عملیات این مجموعه تا به امروز به طول انجامید.

ابراهیم کردجان‎بکلو، مدیرعامل شرکتی که وظیفه ساخت و بهره‎برداری این مجموعه را بر عهده داشته، گفت: این برج از مدخل تا نوک آنتن 57 متر ارتفاع دارد و بلندترین برج شهری در ایران محسوب می‎شود که دارای رستوران گردان، بالکن و تراس در چهار طرف برج است که نمای زیبای شهر را به نمایش می‎گذارد و در قسمت بالا و در قسمت پایین نیز دارای مجموعه تجاری با 18 واحد تجاری است. وی ادامه داد: طراحی این سازه و تمام فعالیت‎های مهندسی این مجموعه به صورت کاملاً بومی انجام‌شده و سعی شده به صورت کامل مهندسان داخل استان در این راه فعالیت کنند اما در جاهایی نیز از توان مهندسان کشور استفاده کرده‎ایم.

جان‎بکلو خاطرنشان کرد: این مجموعه علاوه بر برج دارای یک محوطه به مساحت 9 هزار مترمربع است که تقریباً با میدان آزادی تهران برابری می‎کند. با این تفاوت که برج آزادی تنها به صورت یک نماد است، اما المان شهر گرگان کاربرد تفریحی، تجاری و مخابراتی را نیز دارد.

وی افزود: با توجه به مسافر خیز بودن استان و شهر و مهمان‎نوازی منحصربه‌فرد مردم گرگان قصد داریم در این مجموعه بتوانیم یک فضای خانوادگی را در تمام سطوح مختلف اقشار و اقوام جامعه فراهم کنیم و بتوانیم میزبان خوبی برای مسافران و هموطنان ایران اسلامی باشیم.

میدان بسیج گرگان در ورودی غربی شهر قرار دارد و سالانه محل توقف و استراحتگاه میلیون‎ها مسافر و مهمانان حضرت رضا(ع) است.