هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   156   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

به عشق شهروندان کار می‌کنیم

مدیرعامل شرکت فرمندآسانبر:

گروه تاسیسات: صنعت آسانسور در کشور طی چند سال اخیر پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است. رواج ساخت و سازهای بلند مرتبه در کنار الزامات قانونی استفاده از آسانسور به تقاضای روزافزون استفاده از این وسیله رفاهی و تاسیساتی انجامیده است. اگرچه صنعتگران زیادی در این بخش فعال هستند ولی باید در نظر داشت؛ قطعات آسانسور به طور جداگانه تولید و عرضه می‌شوند و سپس از طریق عوامل توزیع و نصب در اختیار متقاضیان و کارفرمایان ساختمان‌ها قرار می‌گیرد. در نمایشگاه آسانسور و پله برقی فرصتی فراهم شد تا با مهندس محمدعلی طاهری، نایب رئیس انجمن صنایع آسانسور و پله برقی استان البرز و مدیرعامل شرکت فرمندآسانبر، تولیدکننده تابلو فرمان آسانسور، گفتگویی داشته باشیم که ماحصل آن را در ادامه می‌خوانید.

`پیام ساختمان: در مورد کسب و کار خود صحبت کنید و بفرمایید در چه زمینه‌ای فعال هستید.

ما تولیدکننده تابلو فرمان میکرو کامپیوتری آسانسور هستیم که شامل بخش‌های الکترونیک بوده و یکی از کلیدی‌ترین و اساسی‌ترین قطعات آسانسور محسوب می‌شود. در سال 72 کار خود را در استان البرز شروع کردیم و در سال 80 شرکت فرمند آسانبر را به ثبت رساندیم. هم اکنون فعالیت ما در سطح گسترده در حال انجام است.

`پیام ساختمان: تابلو فرمان‌ها در آسانسور چه جایگاهی دارند؟

تابلو فرمان مغز و کنترل کننده آسانسور است  و اگر اشتباه عمل کند، خطرات جانی را به همراه دارد. به طور کلی تمام عملیات آسانسور تابع تابلو فرمان است. تابلوهای فرمان آسانسور بر اساس استاندارد N81 ساخته می‌شوند، با این حال هنوز در ایران استاندارد خاصی برای این کار تعریف نشده است. البته ما بازرسی استاندارد برای کل آسانسور داریم که شامل تابلوی آسانسور هم می‌باشد.

`پیام ساختمان: تابلو فرمان کجا و چگونه نصب می‌شود؟

مکان نصب تابلو فرمان در موتورخانه آسانسور است. آسانسورهای هیدرولیک موتورخانه در پایین و طبقه هم کف قرار دارد و برای آن چاهک تعبیه شده و کابین از طریق جک بالا و پایین می‌رود ولی در آسانسورهای کششی موتورخانه در پشت بام قرار دارد و به طور طبیعی تابلو فرمان هم در این مکان نصب می‌شود. کوچک‌ترین اندازه تابلو فرمان 70 در 80 سانتیمتر و بزرگ‌ترین آن یک متر در 80 است.

`پیام ساختمان: کنترل سرعت و جلوگیری از سقوط کابین چگونه امكان پذير است؟

آسانسور شامل دو بخش مکانیکی و الکتریکی است. وظیفه کنترل سرعت آسانسور قبل از همه بر عهده پاراشوت یا گاورنر است. گاورنر زمانی که کابین به سرعت بیش از یک متر بر ثانیه برسد، قفل می‌کند سپس دسته ترمز پاراشوت کشیده می‌شود و در عین حال میکرو سوئیچ را هم فعال می‌کند. کنترل نهایی همه این موارد بر عهده تابلو فرمان است.

`پیام ساختمان: برای توسعه فعالیت خود چه برنامه‌هایی دارید؟

بیشترین مشتریان ما فروشندگان قطعات آسانسور و نصاب‌ها هستند. هدف ما توسعه نمایندگی‌ها فروش یا پس از فروش است. همچنین افزایش نفرات فنی از طریق آموزش است تا به مراکز استان‌ها اعزام شده و به این ترتیب برای شرکت‌های فعال و همکار در بخش آسانسور، اطمینان خاطر ایجاد نماییم. اگرچه حمایت‌ها از ما اندک است ولی عشق به کار و خدمت به شهروندان ما را سرپا نگه داشته است.

`پیام ساختمان: پیشنهاد یا صحبت خاصی ندارید؟

برای خرید و نصب قطعات آسانسور از شرکت‌هایی که دارای مدارک دارای مجوز طراحی و مونتاژ از وزارت صنایع هستند، استفاده شود زیرا طرف نهایی کسی است که کار را به شما نصب و تحویل داده است. در برخی مناطق افرادی هستند که بدون مجوز اقدام به نصب آسانسور می‌کنند. البته کارفرما هم مقصر است که در خصوص صلاحیت این افراد و ادعای آنها تحقیق نمی‌کند. به نظر من باید نظارت‌ها در این صنعت بیشتر شود و اگر این صنعت متولی مشخص داشته باشد کمتر دچار مشکل می‌شویم.