هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ساماندهی بانک جامع املاک کشور


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک از ساماندهی کامل جامع املاک و به‌روز رسانی استعلام‌ها در آینده نزدیک در کشور خبر داد.

احمد تویسرکانی در مراسم افتتاح ساختمان مرکزی اداره کل ثبت اسناد و املاک گیلان اظهار کرد: حفاظت و صیانت از اراضی ملی در بخش جنگل، مرتع، حریم راه و ... به‌ویژه در استان‌های شمالی از وظایف مهم سازمان ثبت اسناد و املاک است.

وی ادامه داد: سازمان ثبت اسناد و املاک باید در مستندسازی اموال و حقوق بیت‌المال صیانت و پاسداری کند. تویسرکانی بر تعامل بین مسئولان قضایی و اجرایی در عدم تعارض افراد سودجو از حقوق بیت‌المال تاکید کرد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه فن‌آوری‌های جدید در قانون تعیین تکلیف اراضی فاقد سند محور فعالیت‌ها است، تصریح کرد: یک‌میلیون پرونده الکترونیکی تاکنون توسط مردم به مرحله اجرا در آمده و از طریق سازمان مذکور صادر شده است.

وی از تطبیق 700 هزار پرونده به منظور بررسی و اصالت آن توسط 500 نفر، شامل هیئتی متشکل از کارشناسان دستگاه‌های قضایی و اجرایی در کشور خبر داد.

تویسرکانی استیجاری و فرسوده بودن ساختمان‌های اداری ثبت اسناد در شهرستان‌ها را موجب کندی در ارائه خدمت به مردم خواند و بیان کرد: فرسودگی ساختمان‌های ثبت اسناد و املاک مانع ایجاد زیرساخت فضای مجازی الکترونیکی است.

معاون قوه قضائیه با اشاره به اینکه 50 درصد استان‌های کشور ساختمان ثبت اسناد و املاک دولتی ندارند، خاطرنشان کرد: تمام مردم به خدمات ثبت مالکیت، امور صدور اسناد مالکیت، دفاتر اسناد، ازدواج، طلاق و ثبت شرکت‌های تجاری نیاز دارند.

وی به روند فعالیت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اشاره کرد و یادآور شد: علوم و حقوق ثبتی مغفول واقع شده و سازمان مذکور با مجموعه رویه‌های پیچیده مواجه است.

تویسرکانی با بیان اینکه رشته‌ها و گرایش‌های حقوقی متفاوتی در دانشگاه‌ها وجود دارد، اظهار کرد: نسبت به علوم ثبتی در گذشته کم‌کاری شده و امروز جای خالی آن احساس می‌شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کاغذبازی و افزایش مراجعه کنندگان را مهم‌ترین نگرانی این سازمان عنوان کرد و گفت: آنالیز مجموعه خدمات یکی از تصمیم‌های جدی و عملی برای کاهش نگرانی مذکور است.

وی به اهداف و برنامه‌های فراقوه‌ای و ملی در ثبت اسناد و املاک اشاره کرد و افزود: تسهیل و تسریع درست و کامل امور مراجعه کنندگان، بخش اساسی و علمی فعالیت‌ها است.

تویسرکانی به 36 میلیون خدمت‌رسانی ثبت اسناد و املاک کشور به صورت سالانه اشاره کرد و یادآور شد: اقدام‌های مناسبی برای اصلاح فرآیندها، ساده‌سازی به منظور کاهش هزینه‌ها و اتلاف وقت مردم و همچنین کاهش آسیب‌ها انجام شده است.

معاون قوه قضائیه تعرض و تعدی به حدود مالکیت و زمین‌خواری را به دلیل نبود شفافیت و مستندسازی حدود مالکیت در نقاط مختلف کشور دانست و تصریح کرد: استعلام الکترونیک در دفاتر سراسر کشور، گامی به منظور حذف کاغذبازی‌های اداری است.

وی ارائه خدمات الکترونیکی را عاملی برای کاهش هزینه‌ها عنوان کرد و افزود: ارائه خدمات به صورت الکترونیکی نقش موثری در سلامت اداری دارد.

تویسرکانی از ساماندهی کامل بانک جامع املاک و به‌روزرسانی استعلام‌ها در آینده نزدیک در کشور خبر داد و گفت: امر مذکور اتفاق مبارکی به منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی و عرضه به‌موقع خدمت برای مردم است. به گفته رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک، سال گذشته هشت میلیون خدمات الکترونیکی به اشخاص حقیقی و حقوقی از طریق این سازمان ارائه شده است.