هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   163   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نامه وارده


سردبیر محترم

با سلام

فایل پیوست رونوشت نامه ای است که اینجانب برای مدیر عامل محترم بیمه مرکزی ایران ارسال داشته ام. نظر به اینکه شاید مسئله مطرح شده در این نامه مسئله بسیار حادی برای مخاطبین شما باشد ، لذا امیدوارم که شما به صلاحدید خود آن را در نشریه تان چاپ نمائید.

موضوع : ایجاد بیمه معارض سند مالکیت

آقای دکتر کریمی، مدیر عامل محترم بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران

با عرض سلام و احترام

اینجانب پس از سال ها زندگی در یک کشور انگلیسی زبان به ایران مراجعت نموده ام و پدیده خطرناکی را در مورد خرید مستغلات در ایران مشاهده نموده ام که که نیاز به توجه مسئولین صنعت بیمه دارد.

همانگونه که جامعه ایران از یک جامعه کوچک به جامعه بزرگ مبدل شده است به همان اندازه تعداد شیادان و کلاهبردان نیز افزایش یافته اند . اگر امروزه شما سری به دادگاه های تهران بزنید و پای درد دل مردم بنشینید متوجه خواهید که تقریبا از هر 10 نفر مالباخته شاید سه یا 4 نقر قربانی دسیسه های شیادان در رابطه با معاملات املاک و مستغلات شده اند. فروش مال غیر، جعل سند، جعل هویت و غیره ..... از جمله مصادیق بارز ترفند های این شیادان برای کسب نامشروع یک عمر پس انداز و اندوخته های مردم ساده لوح می باشد.

طبق قوانین ایران اگر شخصی با هویت جعلی، یا سند جعلی و یا به هر ترفند دیگر ملکی که متعلق به او نبوده است را به یک خریدار نا آگاه بفروشد و پول آن را دریافت نماید و بعدا ثابت شود که فروشنده مال غیر را به خریدار فروخته است، دادگاه ملک فروخته شده را به صاحب واقعی آن مسترد می نماید و در صورت محقق شدن چنین حالتی مالباخته بایستی علیه فروشنده جعلی اقامه دعوی نماید و تقاضای استرداد وجه خود را بنماید. ولیکن شیادان بسیار زرنگ تر از آن هستند که منتظر بمانند تا قانون وجه ملک را از چنگ آن ها در آورد. در اکثر اوقات یا فراری می شوند و یا مفقود الاثر می شوند و یا اکثر اوقات وقتی دستگیر میشوند مالی برای پس دادن ندارند. در نهایت خریدار مظلوم مال خود را از دست میدهد و سال ها و سال ها عمر خود را در راهرو های دادگستری هدر میدهد . لطفا برگه ضمیمه صفحه حوادث همشهری را ملاحظه فرمائید.

در کشور های اروپائی و آمریکا و بطور کلی کشور هائی که از قانون Common Law England (قانون انگلستان) پیروی می کنند مانند قبرس، استرالیا ، سنگاپور، هندوستان ، پاکستان و مالزی و غیره با پدیده پیش گفته از طریق ایجاد بیمه سند مالکیت (TITLE INSURANCE) مبارزه می نمایند تا خریدار در چنین مواقعی حمایت گردد. این بیمه به اینگونه عمل می نماید که در زمان خرید ملک (فقط و فقط در زمان خرید ملک و نه بعد از آن ) خریدار بیمه نامه ای را ابتیاع می نماید که اگر در آینده معارضی برای سند مالکیت او پیدا شد و در نهایت او در دادگاه مغلوب گردید و ملک خود را از دست داد ، شرکت بیمه خسارت مالباخته را پرداخت می نماید و شرکت بیمه دعوی مطالبه خسارت را علیه فروشنده جاعل اقامه می نماید .

البته شرکت بیمه در چنین حالتی ابتدا وکلای مجرب خود را برای دفاع از پرونده اعزام میدارد و نهایت سعی و کوشش خود را مبذول میدارد تا بیمه گذار پرونده را نبازد. ولیکن در خیلی از موارد مانند موقعی که یک وارث ناشناخته پس از سال ها پیدا می شود و ادعای مالکیت ملک پدری خود را می نماید ، چاره جز تسلیم نمی باشد.

لذا با توجه به مطالب پیش گفته و با توجه به غیاب چنین بیمه ای در ایران، استدعا دارم که بیمه سند مالکیت را در ایران راه اندازی نمائید تا ایران نیز همتراز جامعه های مترقی دنیا گردد و مردم به این سادگی مال و پس انداز خود را نبازند.

برای نمونه بیمه نامه Title Insurance لطفا به سایت www.fws.gov/policy/E2342fw4.html مراجعه فرمائید.

با تشکر از وقت و توجه شما به این امر مهم

منوچهر بهروان یار