هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   163   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مزاحمت‌های ساختمان سازی


گروه ساخت‌وساز: سود هنگفت ساختمان‌سازی بسیاری از حریم‌ها را نادیده گرفته و شهر را مملو از قوطی های آجری كرده که نفس را تنگ کرده است. امروزه صدای ادوات ساختمان‌سازی از کامیون‌های حمل خاک و ماسه گرفته تا میکسر بتن و بالابرها و فرز سنگ‌بری، گوش و روح انسان را می‌خراشد. گاهی صدایی هم به این صداها اضافه‌شده و کارگری از چندمین طبقه ساختمان نیمه‌تمام و بدون حفاظ و امنیت با فریاد سقوط می‌کند. همه این صداها به یک طرف و نبود حریم تصرف معابر طرف دیگر. یکی پیاده رو را می‌بندد و نوار زردی می‌کشد که می‌خواهد برای خودش چند طبقه بسازد و دیگری مصالح ساختمانی خود را در خیابان خالی می‌کند که به مرور از آن استفاده کرده و معبر را تا پایان کارش مسدود می‌نماید. برخی حتی پا را فراتر از این گذاشته و اجازه عبور و مرور از سوی دیگر خیابان را نمی‌دهند، مبادا مصالحی که با بالا‌بر حمل می‌کنند بر سر کسی فروریزد.

زیگزاگ در چاله‌ها یا تپه‌ها

در این میان تقصیر و جرم مردم مشخص نیست که چرا باید عابر پیاده دائم از خیابان به پیاده رو و از پیاده رو به خیابان تغییر مسیر دهد و خودروها هم باید برای گذر از موانع ساختمان‌سازان در خیابان‌ها و معابر مارپیچ و زیگزاگ بروند. اگر روزی شهروندان مجبور بودند به خاطر چاله‌های آسفالت معابر از این سو به آن سو و متناسب با آسفالت سالم مانده رانندگی کنند، امروزه باید متناسب با تپه‌های به وجود آمده در معابر توسط ساختمان‌سازها خودروی خود را هدایت کنند. حال اگر مردم می‌دانستند که این اقدام برای سهولت زندگی یک شهروند صورت می‌گیرد، شکوه نمی‌کردند و این سختی را به نوش جان می‌پذیرفتند ولی قصه این همه سختی شهروندان فقط برای سودجویی عده‌ای خاص است که گاهی برای سود بیشتر حاضرند بسیاری از اصول قانونی و اخلاقی را زیر پا بگذارند.

از خاک‌برداری نیمه شب تا بتن‌ریزی سر شب

مشکل فراگیر دیگر در ساختمان‌سازی ، مزاحمت‌های صوتی برای همسایگان محل احداث است که برخی وقت و بی‌وقت به فکر پول در آوردن افتاده و آزارش را باید دیگران تحمل می‌کنند. از آنجایی که عبور و مرور وسایل نقلیه سنگین در ساعات پایانی شب صورت می‌گیرد، برخی از پیمانکاران ساختمانی بدون توجه به ساعت استراحت دیگران نیمه شب را برای خاک‌برداری یا بتن‌ریزی اختیار کرده و در صورت اعتراض کار را به مشاجره و درگیری می‌کشانند. تصور کنید فردی را که در طول روز با انواع مشغله‌های کاری سر و کار داشته و حالا بعد از بازگشت به منزل می‌خواهد کمی آسایش اختیار کند که این آسایش هم توسط این عده از وی گرفته می شود.

سد معبر به هر نحو خلاف قانون است

اشغال معابر به هر نحو ممکن خلاف قانون بوده و باید عملیات ساختمانی مزاحمتی برای شهروندان ایجاد نکند؛ البته بنا بر شرایط زمین و جواز احداث تساهل‌هایی صورت می‌گیرد ولی اساس بر این است که کارگاه عمرانی هر ساختمان در بخش‌هایی از زمین که بنا در آن وجود ندارد، باشد، زیرا نمی‌توان قبول کرد که کارگاه عمرانی یک ساختمان در معابر عمومی شهر باشد.

استفاده از تجربیات دیگران

شخصی می‌گفت؛ در یکی از کشورهای خارجي بسياري از سازندگان هدیه‌ای تهیه کرده و برای عذرخواهی از مزاحمت‌هایشان در طول ساخت‌وساز محل زندگی خود نزد همسایه مي‌روند. پیش خود گفتم ما که از بزرگان دینی خود روایات بسیاری برای تکریم همسایه داریم چرا تا بدین حد با هم نامهربان بوده و برای منفعت شخصی اخلاق را زیر پا می‌نهیم؟ چه ایرادی دارد فردی که از یک پروژه ساختمانی حداقل 500 میلیون تومان سود کسب می‌کند، 500 هزار تومان هزینه به دست آوردن دل همسایگانش بنماید؟