هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   163   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پیام ساختمان قوی‌ترین ارتباطات صنعت ساختمان


گروه گزارش: سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان کشور به عنوان بزرگترین رخداد صنعت نمایشگاهی خاورمیانه، ساعت 10 صبح روز چهارشنبه 12 تیرماه 1392 با حضور دکتر عباسی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صافدل رئیس سازمان توسعه تجارت، پاک بین دبیرکل اتاق تعاون، اکبرپور مدیر عامل شرکت نمایشگاه های بین المللی، معاونان سازمان های مختلف، مدیران بانک ها و تنی چند از مسئولان لشگری و کشوری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به کار کرد.

مشخصات و مختصات

نمایشگاه سیزدهم در فضایی نزدیک به 50 هزار متر مربع و با حضور 800 شرکت داخلی و حدود 127 شرکت خارجی از 21 کشور جهان برگزار شد که شرکت کنندگان در نمایشگاه آخرین دستاوردها و محصولات خود را در زمینه صنعت ساختمان به مدت 4 روز در معرض دید علاقه مندان قرار دادند.

از 676 تعاون به 26000 هزار تعاون رسیدیم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه با اشاره به اینکه ۲.۵ ميليون واحد مسكوني توسط تعاونی‌ها ساخته‌شده و ۱.۵ ميليون واحد ديگر نيز در حال احداث است، گفت: نقش تعاونی‌ها در ساخت‌وساز مسکن مهر 33 درصد است که اميدواريم امسال بتوانيم ‌آن را به 50 درصد برسانيم.

اسدالله عباسي در ادامه به دهک‌های جامعه اشاره نمود و گفت : بیشترین نیاز مسکن در بین دهک‌های یک تا چهار دیده می‌شود که همان قشر آسیب‌پذیر هستند و دولت برای رسیدن به عدالت اجتماعی و نه سودجویی وارد عرصه مسکن مهر شده است که در این راستا و در حال حاضر 26 هزار تعاوني مسکن فعاليت می‌کنند که در بخش مسکن مهر 7700 تعاوني مشغول ساخت و سازهستند.

نمایشگاه آینده: دو دوره چهار روزه

در ادامه مراسم داریوش پاک بين، در مورد جایگاه اتاق تعاون و نقش آن در برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان گفت: اتاق تعاون در طول این چند سال به عنوان متولی بخش غیردولتی توانسته است بزرگ‌ترین برگزارکننده نمایشگاه در منطقه خاور میانه باشد. داریوش پاکبین افزود: هم اکنون در این نمایشگاه 850 شرکت حضور دارند و در تلاش خواهیم بود که در سال آینده این نمایشگاه را در 4 روز و دو دوره برگزار کنیم .

دبير کل اتاق تعاون ايران در ادامه به فعالیت‌های انجام‌شده برای برگزاری نمایشگاه امسال اشاره کرد و افزود: ثبت‌نام و رزرو شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه کاملاً الکترونیکی بود که امیدوارم در سال آینده این سیستم به بهترین نحو ممکن عمل کند.

پاک بین در ادامه به برگزاری 12 سمينار و 4 کارگاه آموزشي در نمایشگاه و عقد یک تفاهم‌نامه بین اتاق تعاون و اتحادیه مشاوران املاک اشاره کرد و افزود: بر اساس تفاهم نامه ای که با رئيس اتحاديه املاک کشور داریم، 4 غرفه مشاوره رايگان براي رفاه مراجعين در اين نمايشگاه برگزار می‌کنیم.

دبیر کل اتاق تعاون به موضوع حضور پر رنگ تعاوني‌هاي مسكن، شركت‌هاي تولیدکننده مصالح ساختماني، مشاوران، پيمانكاران و ناظران ساختماني و موسسه‌های مالي و اعتباري در اين نمايشگاه اشاره نمود و از تمام شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان قدردانی کرد.

تعرفه ها را افزایش نداده ایم

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی گفت: امسال برای نمایشگاه صنعت ساختمان تسهیلات خوبی در نظر گرفتیم که از جمله می توان به عدم افزایش تعرفه ها نسبت به سال گذشته اشاره کرد.

کاظم اکبرپور، در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان با بیان این مطلب افزود؛ نمایشگاه صنعت ساختمان تهران به عنوان یکی از بزرگترین نمایشگاه های دنیا خودش را مطرح کرده و تبدیل به یکی از برندهای معروف شده است.

وی ادامه داد: یکی از مهم ترین فاکتورهای نمایشگاهی، برگزاری کلاس های آموزشی و همایش هاست که این موضوعات از قبل تعریف شده و مجریان موظف به اجرای آنها هستند و خوشبختانه نمایشگاه صنعت ساختمان این موضوع را در دستور کار قرار داده است.

اکبرپور افزود: امسال با توجه به اینکه شرکت های دانش بنیان زیادی در نمایشگاه حضور دارند، کیفیت نمایشگاه از وضعیت مطلوبی برخوردار است.

بازدید مقامات

ستاد خبری پیام ساختمان در روزهای برپایی نمایشگاه صنعت ساختمان میزبان بزرگان و اهالی این صنعت بود که برای بازدید از آن به محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران می آمدند. در ادامه حضور تعدادی از این مهمانان اشاره می شود.

بازدید رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، از سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان بازدید کرد. به گزارش خبرنگار پیام ساختمان مهندس سیدمهدی هاشمی در این بازدید از چند سالن نمایشگاه دیدن کرد و در گفتگو با غرفه داران از روند کارهای آنها سوال کرد و از نزدیک در جریان امور نمایشگاه و دستاوردها و محصولات جدید تولیدکنندگان و شرکت کنندگان در نمایشگاه قرار گرفت.

غرفه داران نیز در حین بازدید رئیس سازمان نظام مهندسی کشور و رئیس کمیسیون عمران، مسائل و مشکلات خود را به ایشان مطرح و انتظارات بخش تولید و صنعت ساختمان از مسئولان و قانون گذاران صنعت ساختمان را یادآور شدند. رئیس سازمان نظام مهندسی کشور همچنین از ستاد خبری نشریه پیام ساختمان بازدید نموده و با مدیرعامل و مدیرمسئول نشریه دیدار کرد.

تامین نیازهای مشاوره ای مردم

رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور در روز اول برگزاری سیزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان در ستاد خبری پیام ساختمان حضور پیدا کرد و در نشستی صمیمانه با مدیران نشریه پیام ساختمان به سوالات خبرنگار پیام ساختمان پاسخ گفت. وی بیان کرد: نمایشگاه امسال بسیار خوب و عالی برگزار می شود و نیاز است که همه ساله این روند ادامه داشته باشد و ضروری است که دستاوردهای به روز این صنعت به نمایش گذاشته شود تا همه کسانی که در صنعت ساختمان حضور دارند از آن بهره ببرند.

وی در رابطه با چگونگی مشارکت اتحادیه مشاوران املاک در سیزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان گفت: در این نمایشگاه غرفه هایی را برای مشاوره رایگان مردم ایجاد کرده ایم تا بتوانند نیازهای مشاوره ای خود را در خصوص خرید ملک تامین کنند.

قوی‌ترین ارتباطات در بخش صنعت ساختمان

در سومین روز از برپایی سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان، علی‌اکبر آقایی، نماینده مردم سلماس و نایب‌رئیس اول کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از بخش‌های مختلف این نمایشگاه و همچنین ستاد خبری پیام ساختمان مستقر در نمایشگاه بازدید و با مدیران اتاق تعاون و مسئولان نشریه پیام ساختمان دیدار و گفتگو کرد.

مهندس آقایی در انتهای بازدید از نمایشگاه، آن را نشان‌دهنده رشد و پیشرفت کیفی و کمی صنعت ساختمان در ایران بر شمرد و گفت: این نمایشگاه ثابت می‌کند که تحریم‌ها در مورد کشور ما کم اثر است.

بازدید چند ساعته نایب‌رئیس اول کمیسیون عمران مجلس از نمایشگاه صنعت ساختمان امسال، از ستاد خبری پیام ساختمان آغاز شد. با ورود مهندس آقایی به نمایشگاه، وی و همراه ایشان، آقای دکتر اسلامی تبار، مشاور وزیر و مدیرکل بازرسی وزارت راه و شهرسازی، توسط بخش تشریفات به ستاد خبری و غرفه مرکزی پیام ساختمان هدایت شدند که مورد استقبال مهندس مجید داوری مدیرعامل و مهندس قادر نصیری ،مدیر مسئول و سردبیر این نشریه قرار گرفتند. مهندس داوری ضمن خوشامد به آقای آقایی و همراه ایشان، از حمایت‌های کمیسیون عمران و مهندس آقایی از بخش خصوصی تشکر کرد. مهندس آقایی نیز از حمایت‌های نشریه و مجموعه پیام ساختمان از اهداف متعالی صنعت ساختمان کشور قدردانی کرد و این نشریه را دارای قوی‌ترین ارتباطات در بخش صنعت ساختمان کشور برشمرد.

پس از رفع خستگی و محلق شدن آقایان مرعشی ، معاونت پارلمانی اتاق تعاون مرکزی و و شکرآبی ،مدیرکل روابط عمومی اتاق تعاون مرکزی به مجموعه مستقر در ستاد خبری، مجموعه مذکور در معیت آقای آقایی برای بازدید از نمایشگاه صنعت ساختمان راهی شدند.

تبادل اطلاعات در نمایشگاه

دبیر فراکسیون اصناف مجلس شورای اسلامی با حضور در ستاد خبری پیام ساختمان به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت. مهران فرزین درباره اینکه برگزاری نمایشگاه چگونه می تواند باعث پیشرفت صنعت ساختمان شود، گفت: هر نمایشگاه باعث تبادل اطلاعات می شود و ضرورت ایجاد نمایشگاه هم همین است ولی در کشورهای توسعه یافته، تبادل اطلاعات بین غرفه داران و بازدید کنندگان به راحتی صورت می گیرد اما در کشور ما هنوز سنتی فکر می کنند و اعتقاد دارند که اگر اطلاعات را به سایر غرفه داران بدهیم، ضعیف می شویم. در صورتی که این چنین نیست. دنیا آنقدر پیشرفت کرده که در آن واحد می توانند اطلاعات را از همه جا بگیرند.

نمایشگاه آیینه صنایع کشور

فریدون بلغاری، مدیر کل نظارت بر اجرای استاندارد و مشاور عالی رئیس سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران حین بازدید از سیزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان کشور، در جواب این سؤال که نمایشگاه امسال را چطور دیدید، گفت: این نمایشگاه آیینه صنایع کشور است و از این طریق توانسته و می‌توانیم نشان بدهیم که تولیدکنندگان کشورمان، توانایی تولید کالای استاندارد و مناسب را دارند. البته با توجه به تحریم‌ها گام‌های بزرگی در این صنعت برداشته‌شده و نشانگر این موضوع است که با توجه به مشکلات اقتصادی تولیدکنندگان هنوز دلسرد نشده‌اند.

انبوه سازان و دولت آینده

در دومین روز از برپایی سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان، رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان ساختمان و مسکن از این نمایشگاه بازدید کرد. البته ایرج رهبر پیش از بازدید از نمایشگاه در ستاد خبری پیام ساختمان حضور یافت و با مدیرعامل، مدیر مسئول و سردبیر نشریه دیدار و در خصوص وضعیت انبوه‌سازی در کشور گفتگو کرد.

در ادامه این دیدار، رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان با همراهی مدیرعامل، مدیر مسئول و سردبیر و تنی چند از خبرنگاران نشریه پیام ساختمان و چند تن از انبوه‌سازان عضو کانون به بازدید از چند سالن و گفتگو با غرفه داران پرداخت.

بازدید گروهی پیمانکاران

رئیس انجمن پیمانکاران به همراه تعداد کثیری از اعضای این انجمن در قالب یک تور علمی از سیزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان بازدید کردند.

به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، مهندس علی آبادی رئیس انجمن پیمانکاران ساختمانی و تاسیساتی تهران و مهندس یوسفی، دبیر کمیته ساختمان این انجمن به همراه گروه زیادی از اعضای این انجمن در دومین روز از برپایی نمایشگاه صنعت ساختمان، از آن بازدید کردند.

گفتنی است پیش از این بازدید گروهی، مهندس علی آبادی، مهندس یوسفی و تعدادی از مدیران و روسای کمیته های این انجمن با حضور در ستاد خبری پیام ساختمان مستقر در نمایشگاه صنعت ساختمان، با مدیرعامل مدیر مسئول و سردبیر نشریه دیدار و در خصوص وضعیت پیمانکاری در کشور و مشکلات پیمانکاران گفتگو کردند.

اتحاد تعاونگران، انبوه سازان و پیمانکاران

در دومین روز از برپایی سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان، روسا و تعدادی از مدیران دو تشکل عمده از فعالان صنعت ساختمان کشور یعنی کانون سراسری انبوه‌سازان ساختمان و مسکن کشور و انجمن پیمانکاران ساختمانی و تأسیساتی، به طور همزمان با دبیرکل اتاق تعاون مرکزی ایران دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار پر تعداد که با همت و برنامه‌ریزی روابط عمومی پیام ساختمان انجام شد، دبیر کل اتاق تعاون مرکزی با استقبال بسیار زیاد از حضور این دو تشکل در نمایشگاه صنعت ساختمان، آمادگی صد درصدی و کامل اتاق تعاون مرکزی برای همکاری با این دو مجموعه را اعلام کرد. از طرف دیگر روسای کانون سراسری انبوه‌سازان و انجمن پیمانکاران با استقبال از تفاهم موجود با قاطعیت خواستار همکاری مشترک سه حوزه شدند.

به سمت ساخت و ساز
با کیفیت و ایمن پیش برویم

مهندس تقی رضایی، معاونت اجرایی سازمان مجری ساختمان ها و تاسیسات دولتی و عمومی در روز پایانی سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان با حضور در غرفه پیام ساختمان، نشستی با مسئولین پیام ساختمان داشت. وی با انتقاد از زمان، ساعت و ترافیک شدید این نمایشگاه افزود: این نمایشگاه می توانست در مکان و زمان بهتری برگزار شود تا بازدیدکنندگان بیشتر و تخصصی تری داشته باشد، سپس با اشاره به گفته های پاک بین در مورد دو مرحله ای شدن نمایشگاه گفت: به نظر نمی رسد این پیشنهاد پیشنهاد مناسبی باشد به دلیل اینکه تعداد بازدیدکنندگان مطمئنا کاهش فاحشی خواهد داشت. و به عنوان راهکار این معضل به منطقه ای برگزار شدن نمایشگاه اشاره کرد و در این مورد گفت: اگر این نمایشگاه منطقه ای به تفکیک تخصصی محصولات باشد امتیاز نمایشگاه بالاتر می رود.

نمایشگاه سنتی ساختمان

دکتر حسینی دبیر انجمن مهندسان راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان در مورد این سؤال که نمایشگاه امسال نسبت به سال قبل چه پیشرفت‌هایی داشته است، گفت: متأسفانه چه امسال و چه سال‌های قبل عنوان صنعت ساختمان برای این نمایشگاه مناسب نبوده و نیست چرا که با وجود مواد قدیمی و نبود ابزارهای پیش‌ساخته سبک و مدرن، القای کلمه صنعت به این نمایشگاه اشتباه است، چرا که اصل صنعت ساختمان در همه کشورهای جهان بر متریال های مدرن که هدف آن سبک سازی و اصول بهینه انرژی است، بنا شده است. حال ما در این نمایشگاه به مصالحی می‌پردازیم که سال‌ها قبل در کشورهای پیشرفته منسوخ شده است.

مهدی چمران

عصر شنبه 15 تیر ماه مهندس چمران به همراه هیئت همراه از نمایشگاه بازدید کردند و در انتهای بازدیدشان وارد ستاد خبری پیام ساختمان شدند. وی با ارزنده دانستن تلاش های تمام مسئولین برای برگزاری نمایشگاه اذعان داشت این نمایشگاه باید هر چه سریعتر به سمت صنعتی سازی کشیده شود . مهدی چمران در مورد لزوم توجه به نظارت دقیق بر کیفیت مصالح ساختمانی ابراز کرد: شناسنامه فنی سال های قبل از اینکه از طرف نظام مهندسی بیان شود از سوی شورای شهر تصویب کردیم و بعد از مدتی این شناسنامه فنی تکمیل و به صورت دفترچه فنی شکل گرفت. مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در ادامه افزود: ساخت و ساز غیرمجاز دلیل تذکر چند باره شورا به شهرداری داده شده است وی در ادامه افزود: برای کشور ما این موضوع بسیار ناگواری است که بیشتر بناهای چند صد ساله ما هنوز هم پا برجاست اما ساختمان های چند ساله ما به عنوان بافت فرسوده لحاظ می شوند وی در انتها افزود: باید بررسی های دقیقی در مورد کیفیت کالای ساختمان انجام شود و آزمایشگاه خوبی برای این موضوع در نطر گرفته شود و در نهایت باید کنترل های جدی وخوبی نیز در این موضوع انجام گیرد.

یک شرکت با کیفیت بهتراز 100 شرکت بی‌کیفیت

معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی از سیزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان بازدید کرد و در حاشیه این بازدید مهمان ستاد خبری پیام ساختمان بود.

سیدمحمود فاطمی عقدا با حضور در ستاد خبری پیام ساختمان در رابطه با برگزاری سیزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان گفت: سال گذشته از مسئولان برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان خواستیم تا حضور شرکت‌ها مشروط به داشتن گواهی‌ استاندراد باشد متاسفانه امسال هم شاهدیم که این موضوع رعایت نشده است و این یکی از دردهای صنعت ساختمان ماست که در نمایشگاه صنعت ساختمان فقط حضور حداکثری شرکت‌ها مد نظر قرار می‌گیرد در حالی که 10 شرکت با کیفیت بهتر از 100 شرکت فاقد کیفیت است.

فاطمی عقدا خاطر نشان کرد: با توجه به موضوع کیفیت و رعایت استانداردها توسط برگزارکنندگان باید حداقل اعطای لوح تقدیر به شرکت‌های داخلی مورد توجه قرار گیرد ولی در مجموع می‌توانم بگویم فرصت خوبی برای نمایش توان فنی و مهندسی فراهم نشده است. معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه پیام ساختمان توانسته است در این صنعت نقش مهمی را ایفا کند گفت: بخش خصوصی ما واقعا توانمند است و چرا نمایشگاه نباید توسط صاحبان این صنعت برگزار شود و فقط دولت باید حمایت کند؟

وی در رابطه با طرح مسکن مهر هم گفت: مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی در طرح مسکن مهر نهایت تلاش خود را برای کنترل کیفی داشته است و سازه این ساختمان‌ها با مشکلات کمتری مواجه است.

نکته مهم دیگر اینکه جامعه پیمانکاران و انبوه‌سازان برای این ساخت و ساز عظیم نهایت تلاش خود را به کار گرفتند.

اختتامیه

بزرگترین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان خاورمیانه با حضور ۹۵۲ شرکت ساختمانی داخلی و خارجی روز 15 تیرماه به کار خود پایان داد.به گزارش خبرنگار پیام ساختمان «داریوش پاک بین» روز شنبه در حاشیه مراسم اختتامیه نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان با توجه به ارزیابی بهتر این نمایشگاه نسبت به سال های گذشته گفت: جمعیت شرکت کننده در نمایشگاه صنعت ساختمان امسال بیش از سال های گذشته بوده است. در این نمایشگاه اتحادیه های تعاونی مسکن با کشورهای افغانستان و عراق برای ساخت مسکن قرارداد همکاری برای منعقد کردند.گفتنی است در مراسم اختتامیه سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان علاوه بر دکتر مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت، غلامحسین حسینی نیا معاون وزیر تعاون کار و ورفاه اجتماعی، سید محمد کریمی رئیس کل بیمه مرکزی ایران و عضو هیئت مدیره اتاق تعاون ایران، ماشاء الله عظیمی مدیرعامل بانک توسعه تعاون و نائب رئیس اتاق تعاون ایران، حمید صافدل رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، حسینی معاون شهردار تهران، اکبر پور مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های جمهوری اسلامی ایران، فاطمی عقدا معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس مرکز تحقیقات مسکن ایران، جلیلیان عضو هیئت مدیره اتاق تعاون ایران و داریوش پاک بین دبیرکل اتاق تعاون ایران و رئیس ستاد برگزاری نمایشگاه و نیز بسیاری از متخصصان و مدیران بنگاه های فعال حوزه صنعت ساختمان حضور داشتند.