هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   229   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

احتمال ورشکستگی در بازار مسکن

 کد مطلب: 3799
با توجه به اهمیت بخش مسکن در اقتصاد ملی در سطوح خرد و کلان، یکی از معضلاتی که این بخش مهم اقتصادی همواره با آن مواجه بوده، بحث خانه‌های خالی است.
دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری در خصوص موضوع اخذ مالیات از خانه‌های خالی گفت: طبق قانون قرار است از سال 95 دولت بر خانه‌های خالی مالیات اخذ کند بااین‌حال به نظر می‌رسد که اجرایی سازی این قانون با مشکلاتی همراه خواهد بود.
سید محسن طباطبایی مزدآبادی،با اشاره به اینکه برای ساماندهی بازار مسکن ، باید به توان درآمدی و قدرت خرید متقاضیان نیز توجه نمود،افزود: چنانچه این حجم از واحد خالی به بازار عرضه‌شده ولی با توجه به شرایط رکودی در کشور، توان خرید کافی برای آن وجود نداشته باشد، شکاف قیمتی زیادی همچنان میان عرضه‌کنندگان و تقاضاکنندگان واحدهای خالی باقی خواهد ماند که از انجام معاملات و به‌اصطلاح تشکیل بازار در این زمینه، جلوگیری خواهد کرد.
این کارشناس مسکن یکی دیگر از مسائل مهم در این خصوص را بحث شناسایی واحدهای مسکونی خالی دانست و یادآور شد: با توجه به منابع اطلاعاتی محدود و عدم ارتباط منابع اطلاعاتی با یکدیگر و همچنین راه‌های فراری که برای وانمود کردن واحدهای خالی به پر بودن وجود دارد، شناسایی واحدهای خالی با مشکل اساسی روبه روخواهد شد که لازم است در این خصوص از سوی نهاد مسئول تدبیری اساسی اتخاذ شود.  
طباطبایی همچنین یکی از خطراتی که اجرای این طرح می‌تواند داشته باشد را احتمال ایجاد نوعی بی‌انگیزگی در سازندگان دانست و گفت: با توجه به شرایط رکودی در کشور و به‌خصوص در معاملات مسکن، ممکن است برخی سازندگان فرصت کافی برای فروش واحدهای آماده خود را پیدا نکرده و با پرداخت مالیات بر خانه‌های خالی، هزینه تمام‌شده ساخت مسکن برای آنها مدام در حال افزایش باشد که این امر ازیک‌طرف افزایش قیمت مسکن و از سوی دیگر کاهش حاشیه سود و حتی تحمیل ضرر و خطرات ورشکستگی و ... برای فعالان این بخش را به همراه خواهد داشت.