هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

فروش شیرین شیرآلات بهداشتی


گروه بازار ساختمان: بازار شیرآلات بهداشتی ساختمان به دلایل مختلف توانسته از وضعیت خوبی برخوردار شود. رویکرد بازار به شیرآلاتی است که از نوع اهرمی هستند، از این رو تولیدکنندگان نیز بر این کالا متمرکز شده‌اند. فراوانی تقاضا که با سودآوری خوبی همراه شد، بر رونق صنعت شیرآلات افزود تا رقابت میان تولیدکنندگان این کالا برای ارائه خدمات بهتر، تنوع محصولی و تلاش برای کسب سهم بیشتر از بازار، ایجاد شود. این رشد کمی و کیفی به معنای پیشرفت کامل در زمینه تولید انواع شیرآلات نیست چرا که همچنان انواعی از این محصول مانند شیرآلات چشمی با کاربری ظرف‌شویی و .... در داخل تولید نمی‌شود.

علوی تبار، کارشناس این صنعت تاکید دارد: بسیاری از این محصولات در داخل تولید می‌شود اما قطعاتی مانند مغزی شیرآلات اهرمی و نیز موتور و حسگر شیرآلات چشمی، همچنان از طریق واردات تامین می‌شود . در نتیجه رشد نرخ ارز در ارتقای هزینه‌های تولید شیرآلات تولید داخل نیز موثر است.

کرمانی توانا، از تولیدکنندگان شیرآلات به خبرنگار پیام ساختمان گفت: صنعت تولید شیرآلات بهداشتی علیرغم اینکه به دلایلی (مانند؛ افزایش قیمت فلزاتی مانند برنج و کروم و نیز قیمت انرژی که باعث افزایش هزینه تولید می‌شود) بر قیمت کالاهای تولیدی خود افزوده است، همچنان می‌تواند به دلیل وجود تقاضای بالا سود خوبی را برای فعالان این صنعت به ارمغان آورد.

احمدی اصل، از مدیران فروش یک شرکت تولیدکننده شیرآلات بهداشتی ساختمان درباره صنعت و بازار این کالا به خبرنگار پیام ساختمان گفت: ورود محصولات بهتر توانست مردم را برای تعویض شیرآلات خانه‌هایشان ترغیب کند . همچنین افزایش هزینه‌های آب و گاز دلیل دیگری است تا شیرآلات فرسوده از مدار استفاده خارج شوند و غیر از ساخت‌وساز، هدفمندی یارانه‌ها نیز بر میزان تقاضای شیرآلات و متعاقباً بر رونق بازار این کالا افزود. اینجاست که تولیدکنندگان جهت برند سازی باید باهم رقابت می‌کردند و از این رو شاهد افزایش حجم تبلیغات شرکت‌های تولید کننده شیرآلات بهداشتی هستیم.

رونق دارد نه برای همه

اما این سخن که بازار شیرآلات رونق دارد، بر وفق مراد همه نبوده و بعضی از بازاریانی که در زمینه فروش محصولات بهداشتی فعال هستند خود را از این رونق بی‌بهره می‌دانند. برخی از فروشندگان معتقدند؛ بیشتر افزایش تقاضا مربوط به پروژه‌های انبوه‌سازی و مسکن مهر است که نیازهای خود را در مبادی تولید یا در کارخانه تأمین می‌کنند نه آنکه این تقاضا در بازار عادی مطرح شود. از طرف دیگر تعدادی از فروشندگان نیز معتقدند: برخی تولیدکنندگان بارونق کسب و کارشان بلافاصله اقدام به راه‌اندازی فروشگاه انحصاری محصولات خود کرده تا با کاهش سود واسطه‌گری، این کالا را با قیمت کمتری عرضه کنند. از این رو به جای متمرکز شدن بر تولید، بر رقابت با فروشندگان سنتی تاکید دارند.