هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   228   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ماموریت جدید وزارت راه و شهرسازی

کد مطلب: 3659
پنجمین نمایشگاه راه و شهرسازی و صنایع وابسته با تغییر رویكرد از "فعالیت محوری" به "كارآمد محوری برای شهروندان" با حضور عباس آخوندی روز چهارشنبه ششم آبان ماه در سالن شبستان مصلای امام خمینی (ره) آغاز به کار کرد. وزیر راه و شهرسازی نیز با این رویکرد در آیین افتتاحیه این نمایشگاه بر شفافیت اطلاعات به‌عنوان بهترین راه ایجاد انضباط شهری و افزایش کارایی تأکید کرد و به‌این‌ترتیب نمایشگاه امسال با تأکید بر نگاه شهروندان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، عباس آخوندی در حاشیه مراسم افتتاح پنجمین نمایشگاه راه و شهرسازی و صنایع تجهیزات وابسته با اشاره به دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات گفت: حدود 600 مورد خدمات در حوزه راه و شهرسازی بررسی‌شده که فرایند انجام و دسترسی به این خدمات در «سایت شهراه» عرضه می‌شود.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سایت شهراه اطلاعات مدیران و کارکرد آنان را به شهروندان گزارش می‌دهد، افزود: این اقدام با هدف دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات صورت می‌گیرد و شهروندان از آنچه که در وزارتخانه تولید می‌شود مطلع می‌شوند. همچنین می‌توانند نظرات و دیدگاه‌های خود را در این سایت مطرح کرده و با دریافت شماره پیگیری آن را دنبال کنند.
آخوندی با اشاره به اینکه با راه‌اندازی این سامانه و شفاف‌سازی اطلاعات فساد اداری حذف می‌شود، ادامه داد: راه مبارزه با فساد، شفافیت اطلاعات است و در این راستا تلاش می‌کنیم تمام اطلاعات را در اختیار مردم بگذاریم.
وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: باید وزارتخانه را در معرض دیدگاه مردم قرار دهیم زیرا این اقدام نشان‌دهنده افزایش بهره‌وری و استفاده از ثروتی است که مردم در اختیار ما قرار داده‌اند.
وی با اشاره به طرح قانون دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات در مجلس شورای اسلامی افزود: حقوق شهروندی، شهروندمداری و آزادی موضوعات مهمی است که اخیراً مطرح می‌شود اما مهم‌تر از آن خدمات و میزان رفاهی است که ما به مردم ارائه می‌کنیم و مهم است که مردم چقدر متوجه اقدامات ما شده‌اند و این همان حقوق شهروندی است.
آخوندی در ادامه با بیان اینکه ، مهندسی معکوس به ما نشان می‌دهد که کجای کار ما مشکل دارد، ادامه داد: باید فرایند مدیریت کشور را از چشم شهروندان نگاه کنیم و خودمان را به‌جای شهروندان بگذاریم تا متوجه مشکلات موجود در بخش‌ها شویم.
وی با تاکید بر اینکه باید تمام اطلاعات در اختیار مردم قرار گیرد، تصریح کرد: اطلاعات فقط سیاسی و یا انتخاباتی نیست بلکه اطلاعاتی هم که برای زندگی روزمره مردم موردنیاز است ،می‌تواند مفهوم شهروندی را به موضوعی واقعی در زندگی روزمره تبدیل کند.
اعلام آمادگی کمیسیون عمران مجلس برای کمک به آخوندی
در این مراسم نمایندگانی از مجلس نیز حضور داشتند که البته ابتدای سخنان خود را با حمایت جدی از عملکرد آخوندی و رأی اعتماد دوباره به وزیر راه و شهرسازی آغاز کردند. منصور آرامی، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه در شرایط فعلی و مشکلات پس از تحریم‌ها دیگر زمانی برای آزمون‌وخطا باقی نمانده است، گفت: کمیسیون عمران مجلس این آمادگی را دارد تا با تشکیل کارگروهی با وزارت راه و شهرسازی به رفع خلأهای قانونی پروژه‌ها و موانع موجود کمک کند.
وی همچنین به استفاده از بخش خصوصی نیز تأکید کرد و افزود: در این شرایط باید دست یاری به‌سوی کسانی که قصد کمک به کشور را دارند ، دراز کرد.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با اشاره به حمل‌ونقل و مسکن به‌عنوان دو موضوع اساسی و تأثیرگذار در توسعه کشور ادامه داد: طی این مدت حوزه حمل‌ونقل با بی‌توجهی روبه‌رو بوده است. آرامی در این راستا به دو نکته اشاره کرد: اول اینکه ارتباط با شهروندان و بهره‌مندی استفاده‌کنندگان در برخی موارد به دست فراموشی سپرده‌شده که این موضوع را وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه در دستور کار قرار داده است. نکته دوم این است که مدیران کشور همواره به دنبال نتیجه گرایی بوده‌اند، حال‌آنکه علی رغم بودجه اندک کشور در شرایط پس از تحریم‌ها، مدیران همواره به دنبال اتمام بودجه تا پایان سال خود بوده‌اند و افتتاح چند پروژه‌ای که بعضاً فاقد بهره‌وری لازم هستند، حال‌آنکه بهره کار مهم‌تر از پروژه‌های ساخت در کشور است.
معتادان و سیگاری‌ها معادل بودجه عمرانی دود می‌کنند
در ادامه عبدالرضا عزیزی؛ رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اقدامات خوب مجلس در رأی اعتماد دوباره به وزیر راه و شهرسازی و اهمیت مدیریت وی در صرف بودجه محدود عمرانی کشور گفت: ۳۰ تا ۳۷ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی کشور است که در ابتدا نیز ۲۵ درصد آن کم می‌شود. حال‌آنکه اگر تخصیص خوب باشد، ۷۵ درصد از اعتبارات به آنها اختصاص می‌یابد.
وی با اشاره به هزینه‌های میلیاردی مصرف دخانیات در کشور و عوارض ناشی از آن افزود: این رقم با کل هزینه بودجه عمرانی کشور برابری می‌کند، یعنی سالانه معادل بودجه عمرانی توسط معتادان و سیگاری‌ها پول دود می‌شود.
عزیزی اظهار داشت: یکی از اقدامات خوب وزیر راه و شهرسازی معرفی سرمایه‌گذاری ۲۵ میلیارد یورویی در بخش راه و شهرسازی است که نشان می‌دهد این وزارتخانه خود را برای دوران پساتحریم آماده کرده است.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس همچنین با انتقاد از وضعیت شهرسازی در کشورمان گفت: ما اول خانه را می‌سازیم و بعد به سراغ شهرسازی و تأمین زیرساخت‌ها و امکانات می‌رویم، درحالی‌که در همه جای دنیا ابتدا امکانات را فراهم می‌کنند و بعد خانه می‌سازند، بنابراین از وزارت راه و شهرسازی انتظار داریم به وضعیت موجود شهرسازی رسیدگی کند.
عزیزی همچنین در خصوص پروژه مسکن مهر خواستار این شد تا هرچه سریع‌تر برای به سرانجام رسیدن خانه‌های مسکن مهر اقدام کنند چراکه تمام ثبت‌نام کنندگان این طرح جزو نیازمندان هستند.
گفتنی است، در این نمایشگاه چهار روزه علاوه بر سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی در بخش مختلف حمل‌ونقل، مسکن و شهرسازی، 116 شرکت‌کننده در قالب نهادهای دولتی، انجمن‌های بخش خصوصی، شرکت‌های مهندسی و ادارات کل راه و شهرسازی برخی از استان‌ها و نشریه‌های تخصصی حضور یافتند. پیام ساختمان به عنوان حامی رسانه ای نمایشگاه با اختصاص دو غرفه و توزیع رایگان نشریه در سطح نمایشگاه، پذیرای خوانندگان نشریه و مسئولان بخش خصوصی و دولتی بود.