شـورا مخـالف کــاهش اعضـا

شمار نشریه : 228

کد مطلب : 3457
نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با تصويب ماده‌اي از طرح اصلاح موادي از قانون انتخابات شوراهاي اسلامي، در جريان تصويب اصلاحيه موادي از قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور و انتخاب شهرداران، رأی به كاهش ٣٠ درصدي اعضاي شوراي شهر تهران دادند. بر اساس اين اصلاحيه كه با ۱۶۲ رأی موافق، ۱۱ رأی مخالف و دو رأی ممتنع از مجموع ۲۰۲ نماينده حاضر در مجلس به تصويب رسيد، تعداد اعضاي شوراي شهر تهران از ٣١ نفر كنوني به ٢١ نفر كاهش پيدا خواهد كرد.
بهارستان‌نشینان با تصویب ماده یک این طرح، یک متن را جایگزین ماده ۷ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب اول خرداد ۱۳۷۵ و اصلاحات بعدی آن کردند. طبق این مصوبه مجلس مقرر شد تعداد اعضای اصلی و علی‌البدل شورای شهر به شرح زیر باشد:
الف- شهرهای تا ۵۰ هزار نفر، ۵ عضو اصلی و ۳ عضو علی‌البدل
ب- شهرهای با جمعیت ۵۰ هزار نفر تا ۲۰۰ هزار نفر، ۷ نفر عضو اصلی و ۵ نفر عضو علی‌البدل
پ- شهرهای با جمعیت۲۰۰ هزار نفر تا ۵۰۰ هزار نفر، ۹ نفر عضو اصلی و ۶ نفر عضو علی‌البدل
ت- شهرهای با جمعیت یک میلیون نفر تا ۲ میلیون نفر، ۱۳ نفر عضو اصلی و هشت نفر عضو علی‌البدل
ث-شهرهای با جمعیت بیش از ۲ میلیون نفر، ۱۵ نفر عضو اصلی و ۱۰ نفر عضو علی‌البدل
ج- شهر تهران ۲۱ نفر عضو اصلی و ۱۱ نفر عضو علی‌البدل
وکلای ملت در تبصره این ماده مصوب کردند ملاک تشخیص جمعیت هر شهر آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن با اعلام رسمی مرکز آمار ایران است.
بنابراین پیش‌ازاین تعداد اعضای اصلی شورای شهر ۳۱ شهر تهران عضو و تعداد اعضای علی‌البدل هم ۱۲ عضو بود که حالا این تعداد با مصوبه مجلس و در صورت تأیید شورای نگهبان به ۲۱ عضو اصلی و ۱۱ عضو علی‌البدل کاهش‌یافته است.
مصوبه بهارستان نشینان واکنش اعضای شورای شهر تهران را به همراه داشت و برخی اعضای شورا مخالفت خود را با این مصوبه اعلام کردند .در طرف مقابل نمایندگان مجلس نیز در دفاع از این مصوبه مطالبی عنوان می‌کنند. پیام ساختمان به‌منظور بررسی این موضوع با تنی چند از اعضای شورای شهر و نیز یکی از نمایندگان عضو کمیسیون عمران مجلس گفتگویی داشته که در ادامه می‌خوانید:
شورا موافق نیست
رئیس شورای اسلامی شهر تهران درباره مصوبه اخیر مجلس پیرامون کاهش اعضای شورا می‌گوید: اعضای شورای شهر با کاهش تعداد اعضاء موافق نیستند . مگر جمعیت شهر تهران کم شده که تعداد اعضای شورای شهر نیز کمتر شود یا مگر مسئولیت ما نسبت به گذشته کمتر شده است؟.
چمران ادامه می‌دهد: در حال حاضر 8 بند این قانون مجلس را برای اعضای شورای شهر ارسال کرده‌ایم و پیشنهادهای لازم را نیز فرستاده‌ایم، بنابراین باید نظرات را یکی کنیم و به یک نتیجه اصلی برسیم.
طرح کارشناسی نشده است
رئیس کمیسیون محیط‌زیست شورای شهر نیز نظرش را به طور صریح در مورد کاهش اعضای شورای شهر اعلام کرد و به پیام ساختمان گفت: بنده قطعاً با این مصوبه مخالفم و معتقدم حتی تعداد اعضای شورای شهر در کلانشهری مانند تهران باید 100 نفر باشد.
حقانی با بیان اینکه تهران بیش از 10 میلیون نفر جمعیت دارد، افزود: ما در حال حاضر 31 نفر در قالب 6 کمیسیون تخصصی تشکیل داده‌ایم اما نمی‌توانیم تمام مشکلات را بررسی کنیم. این مصوبه از شورا یک شیر بی یال و دم و اشکم می‌سازد. این در حالی است که در کلانشهر های بزرگ دنیا شاهدیم تعداد اعضای شورا بسیار بیشتر از کشور ماست. در شهری مانند لندن چندین منطقه وجود دارد که هر منطقه بالغ‌بر 75 نفر عضو شورا دارد. حتی بنده اعتقاددارم باید شوراهای منطقه‌ای تشکیل شود چراکه مشکلات در مناطق مختلف متفاوت است. نهایتاً از بین شوراهای منطقه‌ای شورای شهر تهران را انتخاب کنند.
وی با بیان اینکه این طرح بدون مطالعه کارشناسی و عجولانه تصویب‌شده است، اظهار داشت: کاملاً واضح است که می‌خواهند شوراها را محدود کنند. امیدواریم شورای نگهبان با برگزاری جلسات با شوراها، این مصوبه را رد کنند.
نمایندگان تهران کجا هستند
عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران نیز به بحث رعایت عدالت در مورد نظر مجلس مبنی بر کاهش تعداد اعضای شورای شهر پرداخت و به پیام ساختمان گفت: بدون شک اعضای شورای شهر در صورت تأیید نهایی مصوبه از سوی شورای نگهبان احترام می‌گذارد اما ایرادی که به این مصوبه داریم، فقدان عدالت است. تهران صرفاً یک کلانشهر نیست و مرکز حکومت، سیاست، اقتصاد و ... است.
اسماعیل دوستی ادامه داد: تصمیم سازی برای شهر تهران اعضای بیشتر شورا را می‌طلبد. ما شش کمیسیون داریم که هرکدام 5 عضو دارند، واقعاً نمی‌توانیم نظارت دقیقی بر عملکرد شهرداری تهران داشته باشیم. شما اگر تاریخ بلدیه تهران را مطالعه کنید، متوجه می‌شوید حتی در سال 42 انجمن شهر 30 عضو داشته است. چگونه امروز با افزایش سرسام آور جمعیت می‌خواهند اعضا را به 21 نفر تقلیل دهند. به نظر می‌رسد مجلس نگاهی که به سایر کلانشهر‌ها داشته همان نگاه را به تهران داشته که این غلط است.21 منطقه تهران یعنی 21 استان.
وی افزود: متأسفانه نمایندگان مجلس دلیل منطقی ندارند و فقط عنوان می‌کنند که 31 نفر زیاد است. الآن 31 نفر نماینده استان تهران در مجلس چه‌کاری انجام می‌دهند؟ راحت‌ترین نمایندگان مجلس نماینده‌های تهران هستند. نه ارباب‌رجوع دارند؛ نه ملاقات دارند، نه مشکلات را بررسی می‌کنند. حتی باور کنید مناطق تهران را نمی‌شناسند. این نماینده‌ها باید در برابر طرح‌های غیر کارشناسی که به تهران آسیب می‌زند، بایستند. در تهران که پایتخت کشور است مدارسی در بافت‌های فرسوده شهری وجود دارد که در استان‌های محروم وجود ندارد. آیا نمایندگان تهران تاکنون از بافت‌های فرسوده بازدید کرده‌اند؟!
موضوع سیاسی نیست
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص کاهش اعضای شورای شهر به پیام ساختمان گفت: کسانی که این طرح را ارائه کردند، اعتقاد داشتند که وجود تعداد زیاد اعضای شوراها باعث اختلاف‌نظر در نظارت بر شهرداری‌ها شده، ضمن اینکه راندمان چندانی نداشته است.
فلاحی باباجان ادامه داد: این مصوبه به خاطر نگرانی‌هایی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در شهر‌ها احساس کرده‌اند. قطعاً نمایندگان از این مصوبه اغراض سیاسی را دنبال نمی‌کنند زیرا این مصوبه باعث ریزش آرای آنان در انتخابات مجلس در حوزه انتخاباتی خواهد شد.
وی با بیان اینکه در آینده مجلس به سمت الزام حضور افراد متخصص در شورای شهر خواهد رفت، اضافه کرد: امروز شاهدیم که انتخاب شهردار توسط برخی از شورا‌ها با معیار‌های تخصصی صورت نمی‌گیرد و برخی شروط تعیین‌کننده آراء است. حتی وضعیت نسبت به گذشته روزبه‌روز در حال بدتر شدن است. بنابراین مصوبه کاهش اعضای شورا باعث قابل‌کنترل شدن شورا خواهد شد.
سخن آخر
آنچه از شواهد و قرائن برمی‌آید این است که اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی از مدیریت شهر‌ها رضایت ندارند و بخشی از این مشکلات را ناشی از سهل‌انگاری و زد و بند‌های جناحی شوراها می‌دانند اما سؤال این است که راهکار حل این مسئله چیست؟ آیا به‌صرف اینکه اعضای شورا کاهش پیدا کنند، عملکرد آنها بهبود می‌یابد یا اینکه ریشه مشکلات در مسائلی مانند حضور افراد غیرمتخصص، حکمفرمایی احزاب سیاسی است که باید با اتخاذ سازوکار‌های مناسب مرتفع شود؟ اگر واقعاً نمایندگان ملت کاهش اعضا را بهترین راه می‌دانند، چطور است که چنین طرحی را از خودشان شروع کنند. چگونه تهران نباید 31 عضو شورا داشته باشد اما وجود 31 نماینده مجلس شورای اسلامی برای تهران ضروری است؟!