هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   227   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خانه های سبز

کد مطلب: 3438
مترجم: نادیا زکالوند
آب خاکستری، آبی است که از جمع­‌آوری آب مصرف شده در سینک‌ها، حمام و ماشین‌های لباسشویی و ظرفشویی و بازیافت آنها به دست می‌آید و اکنون مورد توجه صنعت ساختمان‌سازی کالیفرنیا قرار گرفته است.
یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین شرکت های ساختمان‌سازی ایالات متحده، خانه‌هایی سبز در کالیفرنیای جنوبی و شهر ساحلی سن‌دیه‌گو را ساخته است که این خانه ها با کمک دستگاهی آب مصرف شده توسط ساکنان خانه را بازیافت کرده و برای استفاده دوباره در سیفون توالت  و آبیاری چمن‌ها آماده می سازد. این شرکت 52 خانه جدید خود را به این دستگاه مجهز کرده است.
مدیران آن قصد دارند خانه‌هایی بسازند که خریداران را به صرفه‌جویی در مصرف آب تشویق کند و علاوه بر سن‌دیه ‌گو در دومنطقه دیگر از کالیفرنیا از این دستگاه استفاده کرده اند. خریداران این خانه‌های تازه‌­ساخت آب مصرف شده را بازیافت می کنند و در همان حال سازمان منطقه آب متروپولیتن کالیفرنیا اطلاعات مربوط به مصرف آب در این مناطق را بررسی می کند.
البته مشکل این فن­آوری جدید مانند فن­آوری های دیگر قیمت آن است. هر دستگاه بین 8 تا 10 هزار دلار هزینه دارد و این موضوع مجهز کردن تمام خانه ها به این دستگاه را سخت می کند. اما این شرکت امیدوار است در عرض یک یا دو سال آینده این دستگاه ها ارزان شوند. بنابه اعتقاد مدیران این شرکت ساختمان ‌سازی، استفاده از چنین دستگاه‌هایی در خانه و صرفه جویی در آب درست مانند سیستم های خورشیدی، مفید است و برگشت سرمایه دارد.