ایران در راه تـوسعـه

شمار نشریه : 227

کد مطلب: 3527
گروه تأسیسات: بعد از تأیید برجام ابتدا در سنای آمریکا و بعدازآن در مجلس شورای اسلامی و نهایتاً تأیید آن توسط شورای نگهبان رفع تحریم‌ها تقریبا دیگر مسجل شده است؛ موضوعی که امیدواری‌های زیادی را در ارتباط با رونق اقتصادی و کاهش رکود در بازار ایران در بین سرمایه‌گذاران ایرانی و خارجی ایجاد کرده و اولین نمود آن افزایش حجم سفرهای هیئت‌های تجاری خارجی به ایران و همچنین میزان استقبال شرکت‌های خارجی از نمایشگاه‌های بین‌المللی در تهران است. چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی تأسیسات و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی نیز از این قاعده مستثنی نبود و به گفته مسئولان نمایشگاه تأسیسات نزدیک به 204 شرکت مختلف خارجی از 30 کشور جهان در این نمایشگاه حضور پیدا کردند. نمایشگاهی که در یک روز بارانی در پایتخت افتتاح شد و شاید به همین دلیل نیز روز اول نمایشگاه بازدیدکنندگان اندکی داشت.
می‌خواهیم در رشد اقتصادی ایران شریک باشیم
در نمایشگاه امسال شرکت‌های ترکیه‌ای حضور چشمگیری داشته‌اند.شرکت ترکیه‌ای Air Filter Technology در زمینه انواع فیلترهای تصفیه هوا فعالیت می‌کند و به گفته «گوکمن بویلار» مدیر فروش این شرکت توانایی جذب 99.95 درصد از ناخالصی‌ها و ذرات موجود در هوا را دارد. بیمارستان‌ها، تأسیسات تولید مواد دارویی، آزمایشگاه‌ها، صنایع بهداشتی و آرایشی و صنایع غذایی ازجمله مهم‌ترین مشتریان بالقوه تولیدات این شرکت به شمار می‌روند. به گفته بویلار حتی برخی از محصولات این شرکت توانایی محافظت در برابر تشعشعات میکروبی و هسته‌ای را هم دارد و برای استفاده در اتاق‌های امن مورداستفاده قرار می‌گیرد.
این محصول برای نخستین بار از طرف این شرکت در نمایشگاهی در ایران عرضه می‌شود. بویلار که دلیل اصلی حضورش را در این نمایشگاه ارزیابی از رونق اقتصادی در آینده می‌‌داند، به خبرنگار ما گفت: به این ارزیابی رسیده‌ام که بعد از رونق اقتصادی و همکاری بین ایران و اروپا بعد از توافقات هسته‌ای رونق به این کشور بازخواهد گشت و رشد اقتصادی را تجربه می‌کند.وی افزود: می‌خواهیم در رشد اقتصادی ایران که بعد از تحریم‌ها تجربه خواهد کرد، شریک باشیم.
بازار ایران را می‌شناسم
اومیت اوزکان از شرکت «آلترم» نیز از مدیران شرکت‌های ترکیه‌ای است که به گفته خود تحولات ایران و توافقات هسته‌ای را به‌دقت دنبال کرده است. وی با بیان اینکه دو کشور همسایه ایران و ترکیه دارای تاریخ و جغرافیای مشترکی بوده‌اند و اشتراکات زیادی بین دو کشور وجود دارد، گفت: با شرکت‌های مشابه ایرانی در ارتباط هستیم و از بازار ایران نیز به دلیل حضور بلندمدت شرکت‌های ترکیه‌ای در ایران اطلاع کامل داریم.
اوزکان با اشاره به اینکه شرکت‌ متبوعش در زمینه سیستم‌های تهویه و هواساز فعالیت می‌کند که محصولات متفاوتی هرکدام با کارکرد خاصی را روانه بازار می‌کند، ادامه داد: برای نخستین مرتبه نیست که در ایران هستم چون قبلاً بارها به ایران سفرکرده‌ام و به همین دلیل با بازار ایران آشنایی دارم و نسبت به آینده نیز خوش‌بین هستم.
تجار ایرانی به دنبال محصولات بی‌کیفیت هستند
فریدا ژی از شرکت هامر (Hammer) که در زمینه سیستم‌های تهویه فعالیت می‌کند ازجمله این چینی‌ها است که علاقه‌ای نیز به مصاحبه از خود نشان نمی‌دهد. وی هدف خود از حضور در نمایشگاه را یافتن نمایندگی در ایران عنوان می‌کند تا این شرکت بتواند فعالیت‌های خود را در ایران وسعت ببخشد.
ژی در مورد انتقادی که نسبت به محصولات بی‌کیفیت چینی صورت می‌گیرد، گفت: در هر کشوری هم محصولات باکیفیت تولید می‌شود و هم محصولات بی‌کیفیت؛به‌عنوان‌مثال برخی از محصولاتی که در چین تولید می‌شود وارد بازار اروپا و آمریکا می‌شود.
این فعال اقتصادی ادامه داد: اینکه محصولات شرکتی بی‌کیفیت و یا باکیفیت معرفی شود کاملاً بستگی به واردکنندگان دارد. برخی از تجار ایرانی وقتی به چین می‌آیند فقط به دنبال ارزان‌ترین محصولات هستند که از کیفیت مناسبی نیز برخوردار نیستند.
استانداردهای جدی‌تری باید وضع شود
شرکت آران نمایندگی شرکت سوئیسی- فرانسوی نوردونت (NordVent) را بر عهده دارد که در زمینه اتاق‌های استریلیزه (Clean Rooms) فعالیت می‌کند. مهدی عطاران مدیرعامل این شرکت توافقات هسته‌ای را در جذب استقبال بیشتر شرکت‌های خارجی به بازار ایران بی‌تأثیر نمی‌داند. وی در این زمینه گفت: بازار ایران دارای پتانسیل‌های بالایی است و شرکت‌های اروپایی به این نتیجه رسیده‌اند که اگر در این بازار حضور نداشته باشند ضرر خواهند کرد.
عطاران ادامه داد: البته اینکه قبل از این در بازار ایران حضور نداشتند حاصل اشتباه در محاسبات است چراکه در دوران تحریم شرکت‌های زیادی در بازار ایران حضور داشتند و به فعالیت می‌پرداختند.
وی در مورد ارزیابی خود از بازار ایران بعد از تحریم‌ها گفت: مطمئناً رقابت‌ها بیشتر خواهد شد و مصرف‌کنندگان انتخاب‌های بیشتری خواهند داشت.اما در این زمینه برای ممانعت از ورود کالاهای بی‌کیفیت به ایران دولت باید استانداردهای مطلوب‌تری وضع کند، مانند همان کاری که در اتحادیه اروپا صورت می‌گیرد و هر کالایی تا زمانی که استاندارد لازم را کسب نکند، نمی‌تواند وارد خاک این اتحادیه شود .
از کارفرما تا تعرفه گمرکی و نرخ ارز
شرکت آلیسوگروپ (Aliseo Group) حضور 5 ساله‌ای در بازار ایران داشته است که حاصل 7 تا 8 سال کار مداوم شرکت کاسپین کامفورت، نمایندگی آن برای قانع کردن این شرکت به پذیرش نمایندگی در ایران است. به گفته محمدرضا قوام‌زاده مدیر فروش این شرکت یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در ایران این است که کارفرما در ایران به دنبال کیفیت مناسب‌تر نیست و محصولات مورد استفاده از کیفیت لازم برخوردار نیستند. ضمن اینکه پیمانکاران نیز کارفرما را به‌صرف هزینه کمتر ترغیب می‌کنند.
وی بخش دیگری از مشکلات را مربوط به تعرفه‌های بالای گمرکی در ایران دانست و افزود: قوانین بسیار سختی در مورد واردات کالاها وجود دارد و قوانین نیز دچار هرازچندگاه دچار تغییر می‌شود و این موضوع، کار را برای واردکننده محصولات با کیفیت سخت می‌کند.
به گفته قوام‌زاده تغییرات نرخ ارز بخش دیگری از مشکلات است و درنتیجه همه اینها درهای ایران به‌سوی محصولات خارجی بسته مانده و فضای رقابتی ایجاد نشده است و محصولات ایرانی در ذیل بازار رقابتی به افزایش کیفیت محصولات خود فکر نمی‌کنند. به همین دلیل در ساختمان‌های لوکس بالای شهر برای تضمین کیفیت سعی می‌کنند تنها از محصولات خارجی استفاده کنند.
سهل‌انگاری در مهم‌ترین بخش مدیریت انرژی
شرکت‌های آلمانی نیز همیشه در نمایشگاه‌های ایران حضور پررنگی داشته‌اند . ازجمله شرکت‌های High-Tech که می‌توانند در استانداردهای کالاهای مورداستفاده در بازار تحول عمیقی ایجاد کنند.
شرکت زینر (ZENNER) نیز در زمینه سنجش میزان مصرف انرژی واحدهای مسکونی، تجاری، صنعتی و کشاورزی فعالیت می‌کند و اطلاعات مصرف هر واحد را به‌صورت جداگانه و لحظه‌ای در اختیار  مصرف‌کننده قرار می‌دهد؛عملیاتی که به گفته محسن شب‌زنده‌دار مدیرعامل این شرکت در تهران sub metering  خوانده می‌‌شود که امروزه یکی از ابزارهای مناسب برای کاهش میزان مصرف از راه خودکنترلی و خودآگاهی است.
وی گفت: با استفاده از این سیستم محاسبه‌شده است که 30 درصد صرفه‌جویی در مصرف انرژی به دست می‌آید. در ماده 1 قانون هدفمندی یارانه‌ها به دولت برای جداسازی این سیستم سنجش مصرف الزام شده است و مشخصاً از این سیستم نام‌برده شده است.
شب‌زنده‌دار در مورد حضور پررنگ‌تر شرکت‌های خارجی بعد از توافقات هسته‌ای در ایران گفت: شرایطی پیش‌آمده که احساس شرکت‌های خارجی در مورد آینده بازار ایران خوب باشد و طبعاً با توجه به وضعیت باثبات اقتصادی برنامه‌های بلندمدت‌تری برای رصد و سرمایه‌گذاری در بازار ایران دنبال خواهند کرد.
وی با بیان اینکه هنوز بعد از 4 سال تنها شرکت فعال در زمینه sub metering  در ایران هستند،افزود: یکی از دلایلی که هنوز شرکت‌های زیادی در این زمینه ورود پیدا نکرده‌اند ارزان بودن انرژی است ولی با برداشته‌شدن یارانه‌ حامل‌های انرژی کم‌کم شرکت‌های بیشتری ورود پیدا خواهند کرد. در این مدت نقش ما این بوده است که استاندارد این کار را بالا ببریم تا کسانی که بعداً می‌آیند یا سطح کیفی برابر و یا بهتر از ما داشته باشند.
شب‌زنده‌دار با اشاره به نقش دولت در زمینه مدیریت انرژی و ورود برندهای معتبر گفت: دولت در زمینه مدیریت انرژی تنها به دوجداره شدن پنجره‌ها و استفاده از تجهیزات دارای مصرف کمتر توجه کرده است ولی از یکی از مهم‌ترین عوامل مدیریت مصرف یعنی تفکیک سنجش انرژی در واحدها غافل مانده است. در مورد ورود کالاها و برندها نیز آن‌چنان‌که در شأن مردم ایران بوده نظارت انجام‌نشده و باعث شده تا برخی واردکنندگان محصولاتی بدون کیفیت وارد ‌کنند.