هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   227   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

فرصت‌ها، چالش‌ها و توانمندی‌های نمایشگاه راه و شهرسازی

 کد مطلب: 3580 
پنجمین نمایشگاه بزرگ راه و شهرسازی و صنایع وابسته از 6 تا 9 بهمن‌ماه سال جاری در محل مصلای بزرگ امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد.
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان پنجمین دوره این نمایشگاه با تغییر رویکرد از «فعالیت محوری» به «کارآمد محوری برای شهروندان» قرار  است در راستای سیاست‌های دولت یازدهم و برنامه ششم توسعه برگزار شود که در شرایط پساتحریم و موافقت‌نامه 1+5 و ایران در وین این نمایشگاه در صنعت راه و شهرسازی می‌تواند اهمیت ویژه‌ای داشته باشد. نظر به اهمیت برگزاری پنجمین نمایشگاه بزرگ راه و شهرسازی و صنایع وابسته، پایگاه خبری این نمایشگاه با تنی چند از کارشناسان گفتگو به عمل آورده است که در ادامه می‌خوانید: 
ارزیابی سرمایه‌گذاران
معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در خصوص اهمیت پنجمین نمایشگاه بزرگ راه و شهرسازی و صنایع وابسته اظهار داشت: به‌طور حتم در پنجمین نمایشگاه وزارت راه و شهرسازی سیاست‌گذاران، سرمایه‌گذاران و مجریان این سیاست‌ها دورهم جمع شده و به همفکری با یکدیگر می‌پردازند. در این فضا سیاست‌گذاران درمی‌یابند سیاست‌هایی که تاکنون دنبال کرده‌اند آیا موردنظر سرمایه‌گذاران بوده و هست یا خیر؟.
حامد مظاهریان افزود: در مقابل سرمایه‌گذاران نیز متوجه خواهند شد که آیا بخش دولتی امکانات و توانایی حمایت از بخش خصوصی را دارد یا خیر و سازندگان نیز درمی‌یابند که در مدت‌زمان یکی‌دوساله چگونه در این بخش سرمایه‌گذاری کنند.
 لزوم برگزاری کارگاه‌های آموزشی
حسین عبده تبریزی به لزوم برگزاری نشست‌های تخصصي، مطبوعاتي و برگزاري کارگاه‌های آموزشي در پنجمین نمایشگاه راه و شهرسازی تأکید کرد.
مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور مدیریت و تأمین منابع مالی گفت: بيان عملكردها، دستاوردها، ظرفيت‌ها، توانمندي‌ها و ارائه فناوري و دستاوردهاي نوين باید توسط بخش خصوصی در نمایشگاه موردتوجه قرار گیرد و دایره موضوعات محدود شود.
عبده تبریزی همچنین به لزوم توجه گسترده به شفافیت در تأمین حقوق شهروندان از طریق دسترسی آزاد به اطلاعات به‌عنوان یکی از اهداف اصلی دولت اشاره کرد و گفت: چنین رویکردی به شفافیت پروژه‌ها می‌انجامد و بخش خصوصی حاضر در نمایشگاه نیز می‌تـواند از این شفاف‌سازی بهره گیرد.
لزوم توجه به جایگاه بین‌المللی نمایشگاه
معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان بنادر و دریانوردی در مورد اهمیت نمایشگاه بزرگ راه و شهرسازی و صنایع وابسته به خبرنگار ما گفت: در صورت نهادينه كردن نمايشگاه به‌صورت بین‌المللی و بر اساس استانداردهاي رايج در دنيا به‌طور حتم فصل نويني در صنعت حمل‌ونقل كشور آغاز می‌شود.
علی جهان‌دیده افزود: برپايي نمايشگاه راه و شهرسازي بايد به‌صورت بین‌المللی و با حضور قدرتمند شرکت‌هاي داخلي و خارجي برگزار شود چراکه اين امر می‌تواند منجر به افزايش تعاملات اقتصادي در منطقه شود.
وی ادامه داد: رعايت استانداردهاي جهاني و جذب شرکت‌هاي معتبر موجب انتقال دانش و تکنولوژي روز دنيا در بخش‌های مختلف صنعت حمل‌ونقل به داخل كشور مي‌شود.
 فرصتی برای سرمایه‌گذاری
 معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی نیز نمایشگاه راه و شهرسازی را فرصتی برای جذب سرمایه‌گذار ارزیابی کرد و گفت: این امکان وجود دارد که در نمایشگاهی مثل نمایشگاه راه و شهرسازی به اهدافی مانند معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری بپردازيم. همچنين تلاش می‌کنیم در قالب برنامه‌های عملیاتی، پروژه‌ها به‌صورت ملاقات رخ‌به‌رخ‌ ‌‌معرفی شود و سیاست‌های دولت و وزارت راه و شهرسازی را به سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی القا کنیم.
علی امینی گفت: قطعاً مذاکرات مستقیم با توجه به سیاست‌هایی که عنوان خواهد شد از طرف مراجع مستقیم سرمایه‌گذاری می‌تواند مؤثر بوده و روشنگرانه باشد و به جذب سرمایه مناسب و توسعه زیرساخت‌ها بینجامد؛ درواقع همایش جذب فرصت‌های سرمایه‌گذاری، واقعاً همایش فرصت‌هاست.
 فرصتی برای تعامل بخش خصوصی و دولتی
یک کارشناس حمل‌ونقل ریلی نیز در مورد جایگاه و اهمیت پنجمین نمایشگاه بزرگ راه و شهرسازی و صنایع وابسته گفت: مشكلات بخش خصوصي در حوزه حمل‌ونقل را در پنجمين نمايشگاه راه و شهرسازي مطرح و با مسئولان در ميان می‌گذاریم.
محمد ساطعی ادامه داد: نمايشگاه فضايي مناسب براي آگاهي از آخرين پيشرفت‌ها و دستاوردهاي داخلي،‌ تعامل بين بخش خصوصي و دولتي، ‌معرفي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري، اطلاع از جديدترين فناوري‌ها و خدمات روز در سطح بين‌المللي، طرح خلاقيت‌ها و نوآوري‌هاي محققان و نخبگان است و شرایط‌ جذب سرمايه و دانش فني را فراهم مي‌آورد.
وی با اشاره به فعالیت 6500 پیمانکار مرتبط با حوزه وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: در پنجمین نمایشگاه راه و شهرسازی اهدافی مانند تبادل‌نظر، ارائه دستاوردهای بخش دولتی و خصوصی، معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی بخش خصوصی و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه حمل‌ونقل دنبال می‌شود.
 حضور اصناف و انجمن‌های علمی در نمایشگاه
سعید محمدی، دبیر اجرایی نمایشگاه نیز در این زمینه گفت: در پنجمین دوره نمایشگاه راه و شهرسازی نزدیک به 160 شرکت حوزه‌‌های راه و شهرسازی شامل ادارات راه و شهرسازی استان‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی و همچنین نشریات تخصصی حوزه راه و شهرسازی حضور خواهند داشت.
وی افزود: انجمن‌های صنفی حوزه راه و شهرسازی و همچنین انجمن‌های علمی و دانشگاهی در این نمایشگاه حضور دارند و انجمن علمی دانشکده مهندسی راه‌آهن دانشگاه علم و صنعت و همچنین انجمن علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی نیز برای حضور در این نمایشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند.