سیستم سقف هیبریدی خورشیـــــدی برای افزایـــش بهره‌وری

شمار نشریه : 227

کد مطلب : 3583
محققان انگلیسی با استفاده از لوله‌های گرمایشی، اقدام به ساخت سقف‌های خورشیدی هیبریدی کرد‌ه‌اند که بهره‌وری پنل‌های خورشیدی را افزایش می‌دهد.
ممکن است این‌طور به نظر برسد که تابش بیشتر نور خورشید که پانل‌های خورشیدی را گرم می‌کند، بهتر باشد. هر چند هنگامی که پای بهره‌وری به میان می‌آید، اینطور نیست؛ زیرا بهره‌وری سلول‌های فتوولتائیک با گرم شدن زیاد، کاهش می‌یابد. محققان دانشگاه برونل لندن برای جذب این حرارت و استفاده مناسب از آن، یک سیستم هیبریدی طراحی کرده‌اند که تمام سقف‌ها را به یک ژنراتور خورشیدی تبدیل می‌کند.
لوله‌های حرارتی مورد استفاده مسطح هستند و اندازه آنها 4x400x40 میلی‌متر است که جمع‌آوری تابش خورشید را بهینه‌سازی می‌کند. این لوله‌ها، آب را برای استفاده در جاهای دیگر گرم کرده و همچنین حرارت را از سلول‌های خورشیدی دور می‌کند؛ به این معنی که بهره‌وری آنها به همان اندازه از بین نخواهد رفت. طی آزمایش‌های اثبات مفهوم، دانشمندان دریافتند که این لوله‌ها به سلول‌های فتوولتائیک کمک می‌کنند تا 15 درصد بیشتر از تنظیمات استاندارد خنک شوند.
لوله‌های حرارتی مسطح همچنین از نصب آسانی برخوردار هستند. این پانل‌های خورشیدی جدید برای سقف‌هایی که بیشترین شیب متمایل به جنوب را دارند، با سلول‌های فتوولتائیک پوشش داده شده‌اند و به یکدیگر مانند سقف‌های عایق شده قلاب می‌شوند.