بازار مصالح آبان ماه

شمار نشریه : 227

بر اساس یک‌روند معمول بازار مصالح ساختمانی در شش‌ماهه دوم سال به دلیل کاهش ساخت‌وساز دچار رکود می‌شود.ازاین‌رو فعالان این بازار معمولاً در فصول سرد سال انتظار کاهش قیمت‌ها در بازار مصالح ساختمانی را دارند. زمانی که این اتفاق با رکود شدید در بازار خریدوفروش مسکن همزمان باشد، پیچیدگی دوچندانی پیدا می‌کند.
کارشناسان بازار مصالح ساختمانی فقط خروج مسکن از رکود را راهکار رونق بازار مصالح می‌دانند.یک فعال بخش مسکن در مورد بازار مصالح ساختمانی به پیام ساختمان می‌گوید: تولیدکنندگان مصالح ساختمانی اکنون باید واقعیت بازار مسکن را بپذیرند و با توجه به اینکه ساخت‌وسازهای نیمه‌کاره نمی‌تواند در میانه راه متوقف شود، از ذخیره مصالح ساختمانی با هدف فروش آن در زمان خروج از رکود و سودآوری بپرهیزند چراکه در صورت پایین آمدن میزان ساخت‌وساز، تولیدکنندگان مازاد مصالح پیدا خواهند کرد.
احمدوند می افزاید: برآوردها از بازار مصالح ساختمانی حاکی است که هم‌اکنون برخی مصالح پرمصرف و پرکاربرد در ساخت‌وساز همچون آهن، سیمان، آجر، شن و ماسه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ثبات قیمت را تجربه می‌کند.
به گفته وی بازار مصالح ساختمانی، هم‌اکنون بازار خریدوفروش مصالح پرمصرف، به‌خصوص آهن‌آلات ساختمانی، راکد و غیر شفاف است به‌گونه‌ای که ظرف هفته‌های اخیر هیچ معامله‌ای در این بازار صورت نمی‌گیرد و مشخص نیست که این وضعیت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. در سایر مصالح ساختمانی همچون آجر، سیمان انواع شن و ماسه هم تغییرات قیمتی زیادی روی نداده است و فقط برخی شرکت‌ها و معادن افزایش قیمت بدون مجوز و بنا به وضعیت مالی و تقاضاهایشان صورت گرفته است.
به هر روی شرایط رکود همچنان بر بازار مصالح ساختمانی سایه انداخته است و به دنبال کاهش رونق در بورس کالا، سطح قیمت‌ها نیز رو به کاهش است؛ موضوعی که از سوی تحلیلگران، به دلیل نبود تقاضا برای مصالح ساختمانی عنوان می‌شود و در صورت تغییر وضعیت بازار مسکن، به این رکود ادامه‌دار پایان داده خواهد شد. در ادامه بازار مصالح ساختمانی در هفته‌ای که گذشت را بررسی می‌کنیم. لازم به ذکر است؛ قیمت‌های ارائه‌شده توسط تولیدکنندگان و فروشندگان مصالح ساختمانی و جهت اطلاع مخاطبان نشریه آمده است.